Reklama

Byłem kolegą i sąsiadem Karola Wojtyły (44)

Niedziela Ogólnopolska 17/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WACŁAW GRZYBOWSKI: - Zapewne z żalem opuszczaliście Castel Gandolfo, ale z nadzieją na dalsze spotkanie...

EUGENIUSZ MRÓZ: - W dzień rozstania przy pożegnalnym obiedzie wspomnieniom, śpiewom piosenek harcerskich i góralskich nie było końca. Ja, jak zwykle, przygrywałem na harmonijce. Piosenki: Czerwony pas, Płonie ognisko, Z góry hen gdzieś od Krakowa, Wszystko, co nasze i nasza standardowa Choć burza huczy wkoło nas - płynęły dźwięcznie pod sklepienie papieskiej sali. Dziwiły się pewnie mury papieskiego pałacu, cóż to za dziwni goście? ... Było nam smutno, jak przy rozstaniu z kimś najbliższym, najdroższym, a zarazem radośnie, że tak często, tak serdecznie i tak blisko byliśmy razem z naszym ukochanym Kolegą ze szkolnej ławy wadowickiego Gimnazjum.
A oto nasze pożegnalne słowa skierowane do Ojca Świętego: " Wyrażamy nadzieję, że i Ty, Ojcze Święty, w czasie tych koleżeńskich spotkań, które na zawsze utkwiły nam głęboko w naszych sercach, do których wracać będziemy, krzepiąc się w zmierzchu naszych lat - że i Ty wróciłeś wraz z nami do wadowickiego Gimnazjum, do profesorów, kolegów, że choć na krótko otrząsnąłeś się z ogromu ciężaru, jaki na Tobie - duchowym przywódcy całego świata -
spoczywa, i wróciłeś wraz z nami nad Skawę, w Beskidy. Jesteśmy Ci wdzięczni, Ojcze Święty, że bronisz z Watykańskiego Wzgórza chrześcijańskiego oblicza ludzkości, ładu moralnego, prawdy, sprawiedliwości, jak Mojżesz przeprowadzasz w Trzecie Tysiąclecie lud Chrystusa z potwornego XX wieku - morza rewolucji, wojen, głodu, kataklizmów, demoralizacji, wojującego ateizmu. Dziękujemy Ci za Twą dobroć, uśmiech, gościnę. Za to, że mimo iż przerosłeś nas swą wielkością ducha, serca i umysłu, jesteś jednym z nas, jesteś z nami. Ty, niekonwencjonalny Papież, Lux ex Oriente, największy moralny autorytet świata, nasz kolega, filozof, poeta, aktor, robotnik, uczony, który doświadczyłeś dwóch reżimów totalitarnych - pozostałeś serdeczny, otwarty, taki, jaki byłeś w latach naszej młodości".
"Dziękuję Wam - powiedział na pożegnanie wzruszony Ojciec Święty - że przyjechaliście do mnie w 60-lecie matury. Dziękuję Wam, że mogliśmy razem powracać wspomnieniami do naszych młodzieńczych lat, pełnych zapału i pięknych idei, które pokryła groza złowrogich lat wojny. Zawieźcie do Waszych rodzin, koleżanek i kolegów moje pozdrowienia i apostolskie błogosławieństwo. Wam wszystkim - Szczęść Boże!".
Głęboka cisza zaległa salę. Zaduma i refleksja. Znów byliśmy urzeczeni, onieśmieleni dobrocią i wielką charyzmą naszego wielkiego Kolegi. Powilgotniały nam oczy... A Ojciec Święty, odchodząc, żegnał się z każdym z nas w serdecznym uścisku...

- A jaki był Wasz udział w uroczystościach 80. rocznicy urodzin Jana Pawła II?

- 18 maja 2000 r. Wadowice przeżyły wielki dzień. Nieustannie przez 80 godzin wadowiczanie modlili się w intencji Ojca Świętego w kościele pw. św. Piotra Apostoła - świątyni konsekrowanej w 1983 r. przez Jana Pawła II. W wypełnionej po brzegi bazylice pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny proboszcz - ks. prał. Jakub Gil modlił się z rzeszą wiernych, aby nasz Wielki Rodak, wadowiczanin, mógł przez długie jeszcze lata szerzyć chrześcijańskie orędzie miłości, prawdy, sprawiedliwości i pokoju. Wieczorem na placu Jana Pawła II, w pobliżu którego przy ul. Kościelnej stoi dom rodzinny Papieża, od 1994 r. muzeum, odbył się koncert galowy. Do oczu napłynęły nam łzy, gdy na telebimie pojawił się Ojciec Święty, pozdrawiając wszystkich rodaków i dziękując im za pamięć o jego jubileuszu.
Również my, koledzy z wadowickiego Gimnazjum, włączyliśmy się do życzeń urodzinowych: Danka Pukłówna (obecnie Gruszczyńska) z Warszawy, Staszek Jura z Kęt, Zygmunt Kręcioch i Józek Kwiatek z Wadowic oraz ja - Genek Mróz z Opola.
Znad Skawy posłaliśmy do naszego ukochanego Kolegi do Watykanu, nad Tyber, ulubione piosenki śpiewane na koleżeńskich spotkaniach i znamienne słowa rzymskiego poety i filozofa Albiusa Tibullusa, widniejące od 1890 r. w westybule wadowickiego Gimnazjum: Casta placent superis.
Na zakończenie skierowaliśmy do Ojca Świętego te oto słowa: "Dziękujemy Bogu, że na drodze naszego życia już w młodości spotkaliśmy Ciebie. Dzięki temu życie nasze stało się lepsze, szlachetniejsze, bogatsze, ciekawsze. Wznosimy modły do Najwyższego Pana, aby darzył Cię zdrowiem, radością, pokojem dla dobra Kościoła i Polski, dla dobra całego świata...".

OD AUTORA WSPOMNIEŃ: Drodzy Czytelnicy - dobiegł końca cykl moich wspomnień z lat trzydziestych, z lat młodości dzielonej z Karolem Wojtyłą, później z naszych koleżeńskich spotkań maturzystów 1938 r. wadowickiego Gimnazjum, gdy Karol sprawował posługę kapłańską w Krakowie, i wreszcie ze spotkań z nim - Namiestnikiem Chrystusa - na Wzgórzu Watykańskim i nad Jeziorem Albano w Castel Gandolfo oraz na pielgrzymkach do ojczystego kraju. Dziękuję za okazywaną mi serdeczność, za miłe, przyjacielskie echa mych wspomnień w postaci listów i telefonów. Wydawnictwu i Redakcji Niedzieli, szczególnie redaktorowi naczelnemu - ks. inf. Ireneuszowi Skubisiowi dziękuję za udostępnianie mi przez tak długi czas łamów tygodnika, a zastępcy redaktora naczelnego - red. Lidii Dudkiewicz dziękuję gorąco za życzliwą, miłą współpracę redakcyjną podczas przygotowywania poszczególnych odcinków cyklu. Przez powroty, w których mi towarzyszyliście - w Beskidy, nad Skawę, nad Wisłę, nad Tyber, w góry Albano - doznałem wraz z mymi kolegami, dziś już "wadowickimi pniokami", cennego, ciepłego pokrzepienia na dalsze późnojesienne dni życia... Niech Jezus Chrystus - Zwycięzca dobra nad złem będzie zawsze z Wami...

Eugeniusz Mróz - Opole

KONIEC

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych: wózek inwalidzki i łóżko to narzędzia ewangelizacji

2024-05-20 20:17

Rido/fotolia.com

„Wózek inwalidzki czy łóżko są ambonami, z których głoszona jest Ewangelia” - podkreślił ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, który 20 maja w hałcnowskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej przewodniczył Mszy św. dla uczestników pielgrzymki chorych. W święto Matki Bożej Kościoła u stóp Piety hałcnowskiej modliły się osoby zmagające się z chorobami, niepełnosprawnościami oraz ich bliscy i opiekunowie.

Więcej ...

Prezes PiS: kto usuwa krzyże i atakuje wolność religijną - ten atakuje naszą cywilizację

2024-05-19 19:38

PAP/Marian Zubrzycki

Ktoś, kto chce usuwać krzyże, kto atakuje wolność religijną, atakuje także naszą cywilizację, która jest najbardziej życzliwa człowiekowi - mówił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Więcej ...

Duch Święty dopełnia naszą historię

2024-05-20 19:28
Msza św. wigilijna uroczystości Zesłania Ducha Świętego

Elżbieta Wroczyńska

Msza św. wigilijna uroczystości Zesłania Ducha Świętego

W wigilię Zesłania Ducha Świętego Mszy św. w parafii Ducha Świętego we Wrocławiu przewodniczył i homilię wygłosił ks. Dariusz Amrogowicz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...