Reklama

Głos o. Dawida Marii Jaegera OFM - rzecznika prasowego Kustodii Ziemi Świętej - w sprawie konfliktu w Betlejem

Niedziela Ogólnopolska 17/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od kiedy wojska izraelskie zajęły Betlejem, a ok. 200 Palestyńczyków - wśród nich także ludzie uzbrojeni - schroniło się w Bazylice Narodzenia Pańskiego, zaczęła się "Kalwaria" ojców franciszkanów, kustoszy sanktuarium. Ludzie przebywający w sanktuarium i w przylegającym do niego klasztorze pozbawieni są wody, żywności i energii elektrycznej, nie mogą opuszczać klasztoru. Ryzykowne jest także zbliżanie się do okien, gdyż natychmiast można stać się celem izraelskich snajperów. Od samego początku przełożeni franciszkańscy zachęcają strony konfliktu, tzn. władze izraelskie i palestyńskie, do znalezienia kompromisowego i zadowalającego wszystkich rozwiązania konfliktu. Jak na razie - nie widać wyjścia z impasu, a dramat franciszkanów przebywających w betlejemskim klasztorze nadal trwa.
Aby uzyskać informacje na temat sytuacji w Betlejem, w środę 17 kwietnia spotkałem się z o. Dawidem Marią Jaegerem OFM, rzecznikiem prasowym Kustodii Ziemi Świętej, który dopiero co wrócił z Izraela. O. Dawid powiedział mi, że w czasie pobytu w Izraelu spotkał się z wieloma ludźmi - politykami, profesorami, dziennikarzami - błagając wszystkich swoich rozmówców, aby przynajmniej wyprosili u władz pozwolenie na dostawę wody dla ojców. Wszystko na próżno - w klasztorze nie ma ani wody, ani prądu i w dalszym ciągu nie można dostarczyć tam żywności. Na zakończenie wręczył mi dopiero co przygotowany przez niego komunikat prasowy Kustodii. Oto jego treść: "Dziś, o godz. 19.00 czasu miejscowego, strony konfliktu postanowiły, by ich delegacje spotkaly się w celu znalezienia rozwiązania sytuacji zaistniałej w Bazylice Bożego Narodzenia w Betlejem. Wszelkimi sposobami i wszystkimi dostępnymi nam kanałami przypomnieliśmy stronom konfliktu, że ich wielkim obowiązkiem jest usunięcie przeszkód stojących na drodze do szybkiego i pokojowego rozwiązania tego dramatycznego problemu. Pragniemy, aby wszyscy ludzie dobrej woli wnieśli wkład w przywrócenie pokoju w Miejscu, gdzie narodził się Jezus Chrystus - Książę Pokoju, i żywimy nadzieję, że rozwiązanie konfliktu w Betlejem przyczyni się do osiągnięcia lepszego porozumienia między dwoma narodami".
Jakież było moje zdziwienie, gdy jeszcze tego samego wieczoru o. Dawid zadzwonił do mnie i powiedzał, że planowane spotkanie delagacji, o którym informował w komunikacie, zostało odłożone z powodu "problemów logistycznych". Był oburzony, a świadczyły o tym jego słowa: "Ludzie, w których rękach jest rozwiązanie konfliktu w Betlejem, powinni mieć więcej respektu dla chrześcijan. Historia wyda kiedyś bardzo surowy sąd o wszystkich, którzy utrudniali porozumienie w tej sprawie". Następnie dodał: "Znam dokładnie fakty i wiem, kto jest odpowiedzialny za to kolejne przełożenie terminu negocjacji, jednak w obecnej sytuacji nie chcę podawać tych informacji do publicznej wiadomości".
Trzeba żywić nadzieję, że następne dni przyniosą rozwiązanie " sprawy Bazyliki Bożego Narodzenia", niemniej jednak wszystko, co wydarzyło się w Betlejem, powinno stać się w przyszłości przedmiotem głębokiej i wyczerpującej analizy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Rzeszowskie spotkania maryjne

2024-05-03 21:00
Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Irena Markowicz

Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Majową pobożność skierowaną ku Matce Bożej zauważamy w różnych miejscach i okolicznościach. Tak jest i tak było przez wieki. Maryja otaczała opieką, kiedy prosiliśmy o to, ale też wspierała, kiedy brakowało już sił, aby zwracać się o pomoc.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...