Reklama

Pierwsza Msza św. w bazylice Miłosierdzia Bożego w Krakowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Około tysiąca kapłanów diecezjalnych i zakonnych z archidiecezji krakowskiej i zaproszonych gości z kraju i z zagranicy wraz z biskupami krakowskimi, pod przewodnictwem metropolity krakowskiego - kard. Franciszka Macharskiego, odprawiło uroczystą Eucharystię w nowo budowanej bazylice Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach 13 kwietnia br. Podczas Mszy św. kard. Macharski w specjalnie przygotowanym miejscu umieścił akt erekcyjny bazyliki oraz kamień węgielny.
W surowym wnętrzu bazyliki, gdzie trwają intensywne prace wykończeniowe, ozdobionym jedynie obrazem kanonizacyjnym apostołki Bożego Miłosierdzia - św. s. Faustyny Kowalskiej, zawieszonym na rusztowaniach, 13 kwietnia br. odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Kamień węgielny w każdej świątyni pełni istotną rolę. Ma przypominać samego Chrystusa, który jest kamieniem węgielnym Kościoła. Umieszczany jest zwykle w fundamentach wznoszonego kościoła, w nawiązaniu do słów o mocnej skale, na której wznosić trzeba dom swojej wiary i Kościoła. Szczególnie cenne kamienie w uzasadnionych przypadkach umieszcza się w widocznych dla wiernych miejscach świątyni, jako pamiątki wiary związane z życiem i działalnością osób otaczanych kultem. Z takim przypadkiem spotykamy się w Łagiewnikach. Kamień węgielny dla sanktuarium w 1997 r. przywiózł z Ziemi Świętej o. Nikodem Gdyk OFM, komisarz Ziemi Świętej w Polsce. Jest to cząstka skały pochodząca z Golgoty - skały, na której został ukrzyżowany nasz Pan, Jezus Chrystus. Autentyczność tej świętej relikwii potwierdza specjalny dokument wystawiony przez o. Josepha Nazzaro OFM, kustosza Ziemi Świętej. Kamień został poświęcony przez Jana Pawła II podczas jego wizyty w łagiewnickim Sanktuarium 7 czerwca 1997 r.
Kamień ze Wzgórza Golgoty, który stał się kamieniem węgielnym dla sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach ma swoją szczególną wymowę i symbolikę. Mówił o tym podczas uroczystości kard. Macharski. " Kamieniem węgielnym tej świątyni stała się cząstka ziemi Świętej - ziemi Chrystusa. Cząstka tej ziemi, która dziś tonie we krwi, nienawiści, lęku i przerażeniu serc ludzkich, tonie w nieposzanowaniu praw człowieka, jego wolności i godności". Łagiewniki - mówił Ksiądz Kardynał - to miejsce szczególnej obecności, dobroci, miłości i mocy Bożej. To miejsce wybrane przez Boga, miejsce, z którego rozchodzi się głos Jezusa: "Nie bójcie się!". Uroczystość została połączona ze szczególną modlitwą w intencji pokoju w Ziemi Świętej.
Kamień węgielny bazyliki Bożego Miłosierdzia został umieszczony przez Metropolitę w specjalnie przygotowanym miejscu. Jest to dużych rozmiarów tablica z brązu (1 m x 1,5 m), wmurowana przed wejściem do bazyliki. W jej centralnym miejscu znajduje się szklany relikwiarz, w którym umieszczona jest widoczna, opieczętowana relikwia Skały z Golgoty. Pod tą relikwią znalazła się tuba z kopią świadectwa autentyczności kamienia oraz akt erekcyjny bazyliki. Relikwia otoczona jest cierniową koroną. Obok kamienia z Golgoty wyryto napisy z Dzienniczka św. Faustyny - z jednej strony: "Bóg jest miłością i miłosierdziem", z drugiej strony słowa Ojca Świętego: "Nic nie jest tak potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże". A wszystko po to, aby - jak czytamy w akcie erekcyjnym: "pełni pokornej ufności wobec niezgłębionych zamysłów Boga w Trójcy Jedynego - który ułomne ludzkie postanowienia i czyny nieustannie opromienia łaską swojego Miłosierdzia i który wiernych wyznawców od pokoleń gromadzi w przybytkach swoich - zebrani w Jego Imię, czcili Go, miłowali, szli za Nim i wzrastali jako świątynia Jego chwały...".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na nabożeństwa majowe będą dotyczyć ks. Popiełuszki

2024-04-30 20:56
Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w czasie nabożeństw majowych w Kościele katolickim w Polsce czytane będą rozważania poświęcone życiu i działalności zamordowanego kapłana.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Europo, nie zatracaj swej tożsamości! 20. rocznica przyjęcia Polski do UE

2024-04-30 20:55

Karol Porwich/Niedziela

Kościół - a w szczególności Jan Paweł II - odegrał kluczową rolę w reintegracji Europy po okresie zimnej wojny jak również na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Gdyby Papież Wojtyła na progu referendum akcesyjnego nie zwrócił się do do rodaków w słowach: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej!” oraz nie tłumaczył, że „wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy”, być może historia potoczyłaby się inaczej. 1 maja mija 20. rocznica przyjęcia Polski do UE.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

#PodcastUmajony: Bez przesady!

Wiara

#PodcastUmajony: Bez przesady!

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Wiara

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst