Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Ocalić od zapomnienia

Marek Kamiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kościele garnizonowym pw. Świętego Jerzego podczas Mszy św. odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej kapelanów katyńskich związanych z ziemią łódzką. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił bp polowy generał brygady Józef Guzdek. Ksiądz Biskup podkreślił, że podczas II wojny światowej Polacy dali heroiczne świadectwo bezkompromisowej wierności Bogu i Ojczyźnie. Po zakończeniu działań wojennych Rosjanie skutecznie kierowali zainteresowanie polskiej opinii publicznej na zbrodnie hitlerowskie, sami pozostając w cieniu i poza odpowiedzialnością. - Teraz trzeba przerwać tę złowrogą ciszę nad grobami ofiar stalinowskich. Trzeba pokazać bohaterstwo na nieludzkiej ziemi, którą podnosimy do miana Golgoty Wschodu.

Reklama

Polacy muszą być świadomi, że mieli dwóch wrogów. Musimy sami określić nazwę swoich prześladowców, opisać ich zbrodnie i domagać się zadośćuczynienia - mówił Kaznodzieja. List skierowany do uczestników uroczystości od prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego odczytał dr hab. Dariusz Rogut dyrektor Oddziału Łódzkiego IPN. "Odsłonięcie tablicy upamiętniające duchownych, ofiary zbrodni katyńskiej, jest naszym hołdem oddanym bohaterom. Katyń symbolizujący inne miejsca kaźni, to dla naszego narodu szczególne miejsce, miejsce poświęcone krwią najlepszych sług naszej Ojczyzny". W liście Pan Premier zwrócił też uwagę, że wśród ofiar byli także kapłani, którzy dzielili tragiczny los jeńców, nieśli im pomoc duchową, wspierali ich i towarzyszyli w drodze do śmierci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Dziś jest czas by przypomnieć ich nazwiska, sylwetki, ocalić od zapomnienia i przywrócić zbiorowej pamięci. Dziś jest czas, by uczcić ważne postacie naszej historii. Katyń to wciąż niezabliźniona rana w sercach wielu Polaków".

W podziękowaniu za udział w uroczystości z prośbą o opiekę i błogosławieństwo, przedstawiciele Zakonu Rycerskiego św. Jerzego Męczennika dr Paweł Michalak Wielki Prior Zakonu i Małgorzata Stępniewicz Wielki Kanclerz wręczyli Księdzu Biskupowi obraz Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego.

Tablicę odsłonili przedstawiciele Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich i Instytutu Pamięci Narodowej, a poświęcił ją bp polowy.

Na tablicy widnieją nazwiska pięciu kapłanów: ks. gen. bryg. Kazimierz Suchcicki, ks. ppłk Edward Choma, ks. ppłk Mikołaj Ilków, ks. mjr Józef Kacprzak, ks. kpt. Władysław Plewik.

Po Mszy św. za wieloletnią pomoc i współpracę bp Józef Guzdek medalem Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki odznaczył Witolda Brzezińskiego, dr Pawła Michalaka oraz Henryka Brzyszcza. Medalem z okazji 30-lecia Ordynariatu Polowego zostali odznaczeni płk Jarosław Wasilewski oraz ppłk dr n.med. Andrzej Malara. Medalem "W służbie Bogu i Ojczyźnie" odznaczono m.in. ks. prał. Adama Bajera vel Bojera proboszcza parafii św. Józefa Oblubieńca NMP i Krzysztofa Stępniewicza Kawalera Zakonu św. Jerzego.

Podziel się:

Oceń:

2021-06-08 10:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś przy grobie św. Jana Pawła II: co z takiego słowa, które nie buduje relacji, które jest zawsze na dystans?

ks. Paweł Kłys

- Nie mówmy do ludzi, jeśli nie chcemy być z nimi blisko! Nie mówmy do ludzi, jeśli nie chcemy uczestniczyć w ich życiu! Nie mówmy do ludzi, jeśli chcemy być niedotykalni! Co z takiego słowa, które nie buduje relacji, które jest zawsze na dystans? - mówił kard. Ryś w Rzymie.

Więcej ...

Poradnik katolika na wakacjach, czyli jak przeżyć urlop „po Bożemu”

2025-07-12 20:28

Karol Porwich/Niedziela

Lepiej uczestniczyć we Mszy św. w języku, którego się nie rozumie, czy połączyć się ze swoją parafią poprzez transmisję? Co jeśli tam, gdzie spędza się urlop, nie ma możliwości udziału w Eucharystii i czy poza Polską obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Na te i inne pytania poszukujemy odpowiedzi z ks. dr. Stanisławem Szczepańcem.

Więcej ...

Warszawa: chłopczyk w Oknie Życia u loretanek

2025-07-13 15:51

Caritas

W sobotni wieczór siostry loretanki z Warszawy znalazły w Oknie Życia noworodka. Chłopiec jest szóstym dzieckiem, które tam trafiło. „Na początku byłyśmy trochę w stresie, ale bardzo szybko przyszła wdzięczność za życie, które zostało uratowane” – mówi Radiu Watykańskiemu-Vatican News s. Wioletta Ostrowska CSL, asystentka generalna Zgromadzenia Sióstr Loretanek.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Wiadomości

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Dzień Męża i Żony – siedem rad Ulmów dla małżeństw

Kościół

Dzień Męża i Żony – siedem rad Ulmów dla małżeństw

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski