Reklama

Ostra Brama w Skarżysku-Kamiennej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każdy Polak zna Inwokację #Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza: #Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie..." Poeta wskazał na dwa sanktuaria, które są najbliższe sercom Polaków: na Jasną Górę królującą Polsce od przeszło 600 lat i na Ostrą Bramę z ponad 300-letnim kultem Matki Bożej Ostrobramskiej. Jasna Góra i Ostra Brama wywołują w każdym Polaku wiele wspomnień religijnych, historycznych i patriotycznych. Bł. o. Honorat Koźmiński powiedział: #Jasna Góra i Ostra Brama to dwie ręce Matki Bożej wyciągnięte w kierunku Polski". Jasna Góra - blisko, Wilno - daleko. Ale też i blisko. Czesław Ryszka rozmawia z budowniczym i kustoszem Ostrej Bramy w Skarżysku-Kamiennej - ks. kan. Jerzym Karbownikiem.

CZESŁAW RYSZKA: - Skąd pomysł zbudowania Ostrej Bramy w Skarżysku-Kamiennej?

KS. KAN. JERZY KARBOWNIK: - Pomysł zrodził się w sercach Polaków, którzy z przyczyn historycznych musieli opuścić dawne polskie tereny na Litwie i zamieszkali tutaj. Nie mogąc w latach PRL-u pielgrzymować do Wilna, postanowili przenieść Wilno do Skarżyska-Kamiennej w diecezji radomskiej. Budowę rozpoczęto 30 maja 1988 r. z myślą, aby to sanktuarium stało się miejscem umocnienia duchowego i przypominało historię Polski związaną z Wilnem, z imionami i nazwiskami wielkich Polaków. Już 22 października 1989 r. została odprawiona pierwsza Msza św. w Ostrej Bramie w Skarżysku-Kamiennej, której przewodniczył kard. Henryk Gulbinowicz - metropolita wrocławski. Budowę wspomagała i nadal wspiera Polonia ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Anglii i z innych miejsc na świecie.
17 maja 1992 r. sprowadzono do sanktuarium relikwie św. Rafała Kalinowskiego - karmelity bosego, którego życie było bardzo związane z Ostrą Bramą w Wilnie. Uroczystościom przewodniczył kard. Franciszek Macharski. Tego dnia bp Edward Materski - ówczesny biskup radomski ustanowił przy sanktuarium Kapitułę, której celem jest szerzenie kultu Matki Miłosierdzia i utrzymanie łączności z Wilnem. 12 września 1993 r. Prymas Polski - kard. Józef Glemp, wraz z bp. Edwardem Materskim i bp. Stefanem Siczkiem, dokonał konsekracji kościoła pw. Matki Bożej Ostrobramskiej. 12 listopada 1995 r. abp Józef Kowalczyk - nuncjusz apostolski ogłosił dekret papieski, iż Matka Boża Miłosierdzia zostaje po wsze czasy Patronką Miasta.

- Skąd pochodzi obraz czczony w Skarżysku-Kamiennej?

- Stanowi wierną kopię obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej. Wykonany został przez byłą wilniankę, artystkę Izabelę Borowską, a ufundował go bp Edward Materski, który jako biskup diecezji radomskiej włożył dużo serca w powstanie i rozwój naszego sanktuarium. Spoglądając na dwie korony nad głową Ostrobramskiej Pani, przypominamy sobie, że człowiek stworzony jest dla Boga, dla nieba i dla wieczności. Korona z gwiazd dwunastu i księżyc u Jej stóp uświadamiają nam mocne zakotwiczenie w Biblii - "... wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu" (Ap 12, 1).

- Sanktuarium zadomowiło się w diecezji i w Polsce. Coraz liczniej przybywają tutaj pielgrzymi...

- Mamy coraz więcej pielgrzymów z kraju i z zagranicy. Rocznie odwiedza sanktuarium ok. 30 tys. pątników w zorganizowanych grupach, oprowadzanych przez przewodnika. Są, oczywiście, indywidualni pielgrzymi. Ich ślady to pozostawione wota. W kaplicy Matki Bożej jest ponad 1000 wotów złożonych w podziękowaniu za otrzymane łaski oraz serduszka od grup pielgrzymkowych. Najdroższy i najcenniejszy jest różaniec od Ojca Świętego. Są dwie świece przekazane przez kard. Henryka Gulbinowicza i abp. Stanisława Nowaka, jest także róża poświęcona przez Papieża.

- W skarżyskim sanktuarium można się zachwycić pięknymi witrażami, które ukazują głównie polskich świętych...

- Tak, przedstawiają one świętych będących chlubą naszego narodu. Są wśród nich: św. Wojciech, Stanisław Biskup Męczennik, św. Kazimierz, św. Jadwiga Królowa, św. Jan Kanty, św. Brat Albert, bł. Karolina Kózkówna, św. Maksymilian Kolbe, bł. Jerzy Matulewicz, św. Stanisław Kostka, bł. Władysław z Gielniowa, św. Jadwiga Śląska, bł. Wincenty Kadłubek i inni. Od nich uczymy się kochać Boga i drugiego człowieka. Uczymy się rozmowy z Bogiem i zawierzania Mu swoich spraw.
W górnych oknach kościoła umieszczone są witraże przedstawiające sceny z życia Matki Bożej. Witraże są darem Polaków z kraju, a także z Anglii, Kanady i Stanów Zjednoczonych.

- Sanktuarium służy szeroko pojętemu duszpasterstwu w diecezji...

- Jest miejscem zjazdów i rekolekcji. Przybywają Kresowiacy, katecheci, Duszpasterstwo Rodzin, oaza, neokatechumeni... i inni na swoje rekolekcje adwentowe czy wielkopostne. W miesiącach wakacyjnych w rekolekcjach uczestniczy młodzież Ruchu "Światło-Życie" diecezji radomskiej. Najważniejsze uroczystości przypadają na listopad - miesiąc, w którym obchodzimy święto Matki Bożej Ostrobramskiej.
Wznoszony wspólnymi siłami Dom Miłosierdzia ma być przystanią dla ludzi z miasta potrzebujących pomocy. Przybywa tutaj codziennie około 60 osób, by korzystać z posiłku, który przygotowują i wydają wolontariusze Bractwa Matki Bożej Miłosierdzia. W zimie 2001/2002 otwarto noclegownię dla ludzi bezdomnych. W najbliższej przyszłości osoby niepełnosprawne będą mogły korzystać z rehabilitacji i terapii zajęciowej. Przy sanktuarium znajduje się Dom Pielgrzyma.
Maryja w skarżyskim sanktuarium czczona jest jako Matka Miłosierdzia. Tutaj w sposób szczególny prosimy o miłosierdzie i uczymy się miłosierdzia. Razem z Maryją wchodzimy w trzecie tysiąclecie. Niech Ona będzie Przewodniczką i Nadzieją. Zapraszamy do Ostrej Bramy u podnóża Gór Świętokrzyskich.

- Jak wiemy, wkrótce w sanktuarium w Skarżysku-Kamiennej odbędzie się Kongres Mariologiczny i Maryjny. Dlatego odwiedziliśmy to miejsce i przybliżamy je naszym Czytelnikom. Dziękujemy Księdzu Kanonikowi za rozmowę i za zaproszenie do sanktuarium.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Premier Włoch: papież weźmie udział w szczycie G-7

2024-04-26 18:35

PAP/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek weźmie udział w szczycie G7 w dniach 13-15 czerwca, który odbędzie się w Borgo Egnazia w Apulii - ogłosiła premier Włoch Giorgia Meloni. Włochy obecnie przewodniczą Radzie G7.

Więcej ...

Fatima: z gajów oliwnych należących do sanktuarium pozyskano w 2023 roku 13 ton oliwy

2024-04-26 19:58

Ks. dr Krzysztof Czapla

Z położonych na terenie Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, w środkowej Portugalii, gajów oliwnych pozyskano w 2023 roku około 13 ton oliwy, podały władze tego miejsca kultu, na terenie którego znajdują się tysiące drzew oliwki europejskiej.

Więcej ...

Czego uczy nas świętość Jana Pawła II? Msza św. z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża

2024-04-27 17:55

@VaticanNewsPL

Odważny, zdecydowany, konsekwentny, człowiek pokoju, obrońca rodziny, godności każdego ludzkiego życia, prawdziwy i szczery przyjaciel młodych oraz wielka pobożność Maryjna - tak scharakteryzował św. Jana Pawła II kard. Angelo Comastri. Emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej w homilii podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża Polaka starał się odpowiedzieć na pytanie: Czego uczy nas świętość Jana Pawła II - niezwykłego ucznia Jezusa w XX wieku?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego