Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Episkopat Polski ubolewa nad sprawą bp. Mazura

Episkopat Polski w oświadczeniu na temat skandalu dyplomatycznego z bp. Jerzym Mazurem, wydanym podczas 317. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, wyraził "ubolewanie z powodu utrudniania powrotu do wiernych" biskupa diecezji irkuckiej. Oto pełna treść oświadczenia.

Oświadczenie Konferencji Episkopatu Polski w sprawie praw religijnych katolików we wschodniej Syberii

Biskupi zgromadzeni na 317. Zebraniu Plenarnym KEP w Warszawie wyrażają ubolewanie z powodu utrudniania bp. Jerzemu Mazurowi powrotu do swych wiernych we wschodniej Syberii. Wszystkich chrześcijan łączy ukazana w Ewangelii wizja owczarni Jezusa Chrystusa, w której wierni mają nienaruszalne prawo do obecności swego pasterza. Prawo to gwarantują również zasady wolności religijnej uznawane przez społeczność międzynarodową. Stwarza to podstawę do oczekiwań, iż odpowiednie władze podejmą w najbliższym czasie działania umożliwiające społeczności katolickiej swobodne wyrażanie przekonań religijnych w ścisłej łączności ze swym pasterzem.
Kierujemy słowa solidarności do wiernych z diecezji św. Józefa i ich pasterza. Równocześnie wyrażamy nadzieję, że zarówno katolików, jak i prawosławnych zjednoczy modlitwa w intencji chrześcijan żyjących na terenach Syberii, gdzie przez długi okres wierni pozbawieni byli wszelkiej opieki duszpasterskiej. Ufamy, że wspólna modlitwa przyniesie pomoc w rozwiązaniu obecnego problemu oraz przyczyni się do przeciwdziałania w przyszłości podobnym bolesnym próbom naruszania praw osób wierzących.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi obecni na 317. Zebraniu Plenarnym KEP w Warszawie

Warszawa, 30 kwietnia 2002 r.

Plenarne spotkanie Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich

27 kwietnia br. odbyło się spotkanie Ogólnopolskiej Rady Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Katolickich, poświęcone kierunkom rozwoju duchowości w Polsce i świecie, refleksji nad sprawami społecznymi oraz wezwaniami w dziedzinie formacji duchowej.
Po rozpoczęciu spotkania przez p. Roberto Saltiniego, który prowadził obrady, o. Adam Schulz poprowadził modlitwę w intencji zgromadzonych. Następnie ks. prof. Stanisław Urbański, kierownik Katedry Teologii Życia Duchowego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, wygłosił wykład nt. Kierunki rozwoju współczesnej duchowości w Polsce i świecie. Powiedział m.in.: "Duchowość chrześcijańska nie może usunąć się na margines życia społecznego. Duchowość nowego wymiaru Kościoła to problem biednego człowieka w bogatym społeczeństwie. Dwie trzecie ludności jest pozbawionych żywności, mieszkania, wykształcenia - dla nich potrzeba wielkich dzieł miłosierdzia i miłosiernej miłości Boga w czynie, a nie w powodzi słów".
O. Adam Schulz mówił na temat szczególnych wezwań w formacji duchowej ruchów i stowarzyszeń na początku nowego tysiąclecia.
Do Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich przyjęto dwie nowe wspólnoty - Związek Chórów i Bractwo Szkaplerza Świętego - mające siedzibę w Zawierciu.
Kolejnym punktem obrad były sprawozdania z prac zespołów tematycznych ORRK do spraw: społecznych, formacji duchowej ruchów na wsi, rodziny, kultury i mediów, ruchów w Europie i formacji duchowej świeckich.
Na zakończenie obrad wszyscy uczestnicy wzięli udział we Mszy św.

Reklama

Cz. J.

Konkurs Chórów Kościelnych

W II Ogólnopolskim Konkursie Chórów Kościelnych "Caecilianum 2002", który odbywa się w dniach 27-28 kwietnia w katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze, ex aequo pierwsze miejsce zdobyły chóry: " Schola Cantorum Misericordis Christi" z Białej Podlaskiej oraz "Psalmodia Minor" przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
Jury postanowiło nie przyznać drugiej i trzeciej nagrody. Trzy równorzędne wyróżnienia otrzymały: chór z parafii św. Anny w Babicach, Hajnowski Chór Kameralny przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce i chór "Kantorei Sankt Barbara" przy kościele św. Barbary w Krakowie. Zdaniem przewodniczącego jury - ks. prof. Filabera, dwa zespoły, które zdobyły pierwszą nagrodę, wyraźnie odbiegały poziomem od pozostałych.
Zdobywca I miejsca - chór "Schola Cantorum Misericordis Christi" działa od 1996 r. przy parafii Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej. Koncertował już we Francji, Włoszech, na Litwie i w Białorusi. Zdobył dwa razy pierwsze miejsce na Festiwalu Kolęd i Pastorałek na Diecezjalnym Przeglądzie Chórów.
Chór "Psalmodia Minor" powstał w 1988 r. w Instytucie Liturgicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1994 r. zajął I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. Koncertuje w kraju i za granicą.

Reklama

W. Ś.

Sympozjum o kulturze Europy

W dniach 22-24 kwietnia w Jasnogórskim Domu Pielgrzyma odbyło się III Międzynarodowe Interdyscyplinarne Sympozjum Naukowe Kultury Europy pod hasłem: Kultura tworzona w dialogu cywilizacji Europy. Sympozjum, w którym wzięło udział ok. 70 uczestników, po raz drugi odbywało się na Jasnej Górze i poświęcone było kulturze europejskiej tworzonej w dialogu. Eksponowano różne ujęcia dialogu i dialogowości kultury. W skład komitetu organizacyjnego weszli: o. prof. dr hab. Zachariasz Jabłoński OSPPE, prof. dr hab. Stanisław Kochman (UO), prof. dr hab. Włodzimierz Kazalin - wicepremier Krymu, prof. dr hab. Lucyna Rożek (WSP), dr Joanna Ławnikowska-Koper (WSP). W komitecie naukowym byli: prof. dr hab. Jan Orłowski (UMCS), prof. zw. dr hab. Tadeusz Miczka (UŚ), ks. prof. dr hab. Wojciech Pazera (WSP, UKSW), prof. dr hab. Lucyna Rożek (WSP), prof. dr hab. Edward Kasperski ( UW), prof. dr hab. Maria Woźniakiewicz-Dziadosz (UMCS). Referaty głosili wykładowcy wielu polskich uczelni, a także goście z zagranicy, m.in. z Wilna, Kijowa, Krymu, Paryża, Łucka, Kirowa, Mińska.

Tarnowscy maturzyści

27 kwietnia w południe w Bazylice Jasnogórskiej biskup diecezji tarnowskiej Wiktor Skworc wraz z 20 kapłanami odprawił Mszę św. dla ponad 3 tys. maturzystów. "Wobec każdej i każdego z Was Pan Bóg posiada w swojej Opatrzności bardzo konkretne plany - powiedział bp Skworc do uczniów. - My wiążemy naszą nadzieję z Bogiem, ale można też to stwierdzenie odwrócić i powiedzieć, że Pan Bóg także wiąże z nami, z Tobą, swoje nadzieje. Kierując się Jego wolą, osiągniesz szczęście ziemskie i wieczne oraz pomożesz innym na drodze ku pełni życia". Oprawę muzyczną Eucharystii przygotował zespół z Mielca. Mszę św. poprzedziła konferencja na temat: Jasna Góra miejscem spotkania z Bogiem przez Maryję, wygłoszona przez o. Stanisława Rudzińskiego OSPPE. Po Mszy św. na wałach jasnogórskich maturzyści z Ujanowic poprowadzili Drogę Krzyżową. Organizatorem pielgrzymki był ks. Wiesław Piotrowski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Tarnowskiej.

Reklama

Pielgrzymka Transportowców

Centralnym punktem 7. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Transportu Samochodowego i Kierowców, odbywającej się w dniach 27-28 kwietnia, była niedzielna Msza św. w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył krajowy duszpasterz transportu - ks. Zbigniew Dudek SSP. W pielgrzymce wzięło udział ok. 800 transportowców i kierowców z 20 ośrodków w Polsce. Byli także obecni m.in.: przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Pracowników Transportu Samochodowego Marian Osuch oraz przedstawiciele Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego, Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Samochodowego, a także innych organizacji skupiających kierowców. W czasie Mszy św. pielgrzymi zawierzyli się Matce Bożej. W programie znalazło się także spotkanie w Sali Papieskiej, w czasie którego miało miejsce świadectwo rodziny katolickiej, oraz teologiczne przygotowanie do Aktu Zawierzenia.

Pielgrzymka Kupiectwa Polskiego

28 kwietnia w południe w Kaplicy Matki Bożej b. generał Zakonu Paulinów - o. Józef Płatek odprawił Mszę św. dla ok. 400-osobowej grupy 14. Pielgrzymki Kupiectwa Polskiego. Na Jasną Górę przybył prezes Zarządu Naczelnej Rady Kupiectwa Mirosław Grabowski oraz dyrektor naczelny Rady Kupiectwa Michał Dąbrowski (autor i kompozytor hymnu kupiectwa). Wystawiono 32 poczty sztandarowe. Podczas Mszy św. prezes Mirosław Grabowski odczytał Akt Oddania Kupiectwa Polskiego Matce Bożej. Organizatorem i inicjatorem pielgrzymki, przebiegającej pod hasłem: Maryjo, strzeż i błogosław Kupiectwu Polskiemu, był honorowy prezes Wojewódzkiego Zrzeszenia Kupiectwa w Częstochowie i jednocześnie konfrater Zakonu Paulinów Marian Kaznowski. Pierwsza pielgrzymka kupiectwa na Jasną Górę odbyła się w 1938 r. Po przerwie - od 1990 r. - kupcy pielgrzymują do Sanktuarium każdego roku.

O. Robert Mirosław Łukaszuk OSPPE - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

W SKRÓCIE

24 kwietnia przybyła 32-osobowa grupa sióstr ze Zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza, uczestniczek odbywającej się w Częstochowie interkapituły. Obecna była matka generalna Zgromadzenia Paola Mancini z Rzymu wraz z Zarządem Generalnym. Mszę św. odprawił o. Arnold Chrapkowski OSPPE.

W dniach 25-27 kwietnia w Kaplicy Różańcowej trwały rekolekcje Koła Przyjaciół Radia Maryja oraz Instytutu Edukacji Narodowej przy Radiu Maryja. Konferencje rekolekcyjne głosił o. Stanisław Rudziński OSPPE. Wzięło w nich udział ok. 40 osób, głównie z Częstochowy. Jako temat konferencji rekolekcyjnych przyjęto: Trzy cnoty teologalne w życiu człowieka dzisiejszej rzeczywistości.

27 kwietnia przybyła ok. 350-osobowa grupa młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie wraz z rodzicami i nauczycielami ze "Szkoły Życia" w Poznaniu. Obecny był dyrektor placówki Krzysztof Lausch. Była to jubileuszowa pielgrzymka w 30-lecie powstania i 10-lecie poświęcenia szkoły. Msze św. odprawił ks. Piotr Lidwin. Organizatorem pielgrzymki była Katarzyna Lausch.

ZAPOWIEDZI

18 maja - 12. Pielgrzymka Wojewodów i Pracowników Administracji Państwowej.

18 maja - Pielgrzymka Kierowców.

TYDZIEŃ W POLSCE

W Warszawie odbyło się 317. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Głównymi tematami były m.in.: pielgrzymka papieska do ojczyzny, problemy Unii Europejskiej oraz sprawa powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Biskupi dyskutowali także m.in. o duszpasterstwie Polonii i pomocy dla katolików na Wschodzie. W obradach uczestniczyli przedstawiciele Episkopatów z 20 krajów europejskich. 2 maja biskupi włączyli się w wielką uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod świątynię Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich, zaś 3 maja udali się na Jasną Górę, aby uczestniczyć w uroczystości Matki Bożej Królowej Polski.

Polscy franciszkanie pościli o chlebie i wodzie w intencji pokoju w Ziemi Świętej. We wszystkich franciszkańskich klasztorach w kraju odmawiane są modlitwy w tej intencji. Decyzję taką podjęli wspólnie przełożeni polskich prowincji zakonów franciszkańskich. Wyznawcy prawosławia i innych obrządków wschodnich w Polsce obchodzili Święta Wielkanocne, które w tym roku wypadły u nich 5 tygodni po obchodach katolickich.

Cmentarz Orląt we Lwowie zostanie otwarty 21 maja br. " To ostateczna data" - zapewnili prezydenci Polski i Ukrainy, Aleksander Kwaśniewski i Leonid Kuczma po wspólnym spotkaniu. To już drugie " na pewno" w ustach prezydenta Kwaśniewskiego.

50 lat temu powstała polska sekcja Radia Wolna Europa. W czasach PRL było ono jedynym źródłem wiarygodnych informacji. Słuchało go 60% Polaków.

W Senacie odbyła się pierwsza od 5 lat debata o Polonii. Uczestniczył w niej m.in. lider amerykańskiej Polonii Edward Moskal. Senatorowie przyjęli uchwałę, w której nakreślono główne cele polskiej polityki wobec Polonii (m.in. zapewnienie Polakom za granicą praw mniejszości narodowej).

Konferencja pt. Tożsamość narodowa Polaków w przyszłej Europie odbyła się w gmachu Sejmu. Zorganizowała ją Fundacja "Instytut Lecha Wałęsy". Uczestniczyli w niej m.in.: przedstawiciele rządu, parlamentarzyści Ligi Polskich Rodzin, a także reprezentanci środowisk akademickich w kraju.

Zarząd Krajowy SLD zaproponował przeprowadzenie bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - ale tylko w pierwszej turze głosowania. Jeżeli żaden z nich nie uzyska bezwzględnej większości, w drugiej turze wyboru dokonają członkowie rad gminy spośród kandydatów, którzy osiągną ponad 15-procentowe poparcie wyborców. Pomysł skrytykowały wszystkie pozostałe partie, włącznie z UP i PSL.

Liga Polskich Rodzin złożyła w Sejmie własny projekt ustawy o ordynacji wyborczej do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. Wprowadza on wybory większościowe w jednomandatowych okręgach.

Andrzej Barcikowski został nowym i jednocześnie ostatnim szefem Urzędu Ochrony Państwa. Niebawem UOP zastąpią 2 nowe agencje: bezpieczeństwa wewnętrznego i wywiadu. Reformę służb specjalnych zgodnie krytykuje opozycja (m.in. za stworzenie możliwości powrotu byłym esbekom).

Rada Polityki Pieniężnej znów nieznacznie obniżyła podstawowe stopy procentowe NBP (o 0,5-1%). Prezes NBP Leszek Balcerowicz dał do zrozumienia, że następna obniżka nie nastąpi szybko.

AWS ostatecznie zniknęła z polskiej polityki. Delegaci na zjazd RS AWS skrócili nazwę partii do samego Ruchu Społecznego i wybrali na przewodniczącego senatora Krzysztofa Piesiewicza.

W obronie praw pracowniczych i kodeksu pracy manifestowało w Warszawie ponad 50 tys. związkowców "Solidarności".

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, iż Leszek Moczulski nie musi przepraszać grupy posłów SLD za "rozszyfrowanie" w 1992 r. w Sejmie skrótu PZPR jako "płatni zdrajcy, pachołki Rosji".

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...