Reklama

Z prasy zagranicznej

Niedziela Ogólnopolska 20/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zbiorowe morderstwo dokonane na nauczycielach i uczniach gimnazjum w niemieckim mieście Erfurt przez nie dopuszczonego do matury dziewiętnastoletniego ucznia tegoż gimnazjum wywołało w prasie Republiki Federalnej prawdziwą lawinę wypowiedzi i komentarzy. Większość z nich podkreśla związek zachodzący między nałogowym oglądaniem telewizji i uprawianiem gier komputerowych zawierających sceny przemocy i zabójstw.
Wśród tych wypowiedzi prasowych wyróżnia się opublikowany w hamburskim tygodniku kulturalno-społecznym (niekolorowym) Die Zeit z 5 maja artykuł Susanne Gaschke pt. Nie przybył on z innej gwiazdy. Autorka nie ograniczyła się w nim bowiem do powtarzających się słusznych, lecz nie wyczerpujących problemu zarzutów pod adresem propagujących przemoc i zbrodnię widowisk telewizyjnych i gier komputerowych, lecz wskazała - jako na ważną przyczynę dokonywanych przez młodocianych w krajach Zachodu grupowych zabójstw - kryzys rodziny, coraz wyraźniej w tych krajach występujący.
S. Gaschke przypomina fakt, iż w zamożnych społeczeństwach cywilizacji zachodniej w coraz większym stopniu występuje zjawisko duchowego spustoszenia młodzieży. Towarzyszy temu rozpad rodziny, czasem widoczny (jak rozchodzenie się małżeństw), czasem pojawiający się także w rodzinach uchodzących za porządne i ustabilizowane. Rodzice mają coraz mniej czasu dla swoich dzieci i godzą się z różnych przyczyn - często po prostu dla własnej wygody - na to, by dzieci spędzały cały swój wolny czas przy - jak to nazywa - "maszynach konsumpcyjnych", przynoszących wzorce zachowań, dające w efekcie postępującą brutalizację życia codziennego.
Cechą charakterystyczną naszych czasów - pisze autorka - jest to, że rodzice przestali czuć się odpowiedzialni za swoje dzieci; podobnie zresztą jak i większość dorosłych w stosunku do dzieci i młodzieży. Rodzice są zadowoleni, że ich dzieci zamykają się w swoim pokoju z telewizorem i komputerem i nie chcą, żeby się nimi zajmować, a dorośli na ulicy przechodzą obojętnie wobec nieletnich palących papierosy. W pojęciu dzisiejszego pokolenia rodziców wychowaniem powinny zajmować się powołane do tego instytucje: żłobek, przedszkole i szkoła.
Co więcej, zapanowało przekonanie, że zwracanie dzieciom i młodocianym uwagi na niestosowność ich zachowań jest dowodem nienowoczesności i zacofania pedagogicznego. Kontakt między rodzicami i dziećmi coraz bardziej się rozluźnia: nawet wtedy, gdy cała rodzina jest równocześnie w domu, nie rozmawia ze sobą i nie patrzy sobie w oczy. Zarazem usłużni eksperci wciąż "udowadniają", że jakoby nie istnieje związek między tym, co się ogląda na ekranie telewizora lub komputera, a zachowaniami oglądającego.
Nie podejmuje się też żadnego przeciwdziałania tworzeniu się tzw. podkultury (subkultury) młodzieżowej, z reguły odznaczającej się hałaśliwie agresywnymi zachowaniami i tworzącej swoiste zamknięte getta młodocianych, w których prędzej lub później pojawia się przestępczość. Przeciwdziałanie tym zjawiskom, lub nawet tylko ich krytyczne opisywanie, bywa ośmieszane i piętnowane jako zajmowanie "postaw drobnomieszczańskich" . Ośmieszanie takie uprawiają te same media, które produkują i promują filmy, seriale i programy propagujące przemoc, niepohamowany seks i obyczajową brutalność.
W konkluzji swego artykułu jego autorka wyraża nieśmiałą nadzieję, że może tragedia w Erfurcie potrafi przyczynić się do poruszenia umysłów i do zahamowania procesów społecznych toczących się, jak dotąd, w niedobrym kierunku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na nabożeństwa majowe będą dotyczyć ks. Popiełuszki

2024-04-30 20:56
Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w czasie nabożeństw majowych w Kościele katolickim w Polsce czytane będą rozważania poświęcone życiu i działalności zamordowanego kapłana.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Łódź: Modlitwa mam adopcyjnych za dzieci

2024-05-01 10:00

Archiwum AOA

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst