Reklama

Niedziela Lubelska

Skwer prof. Kazimierza Górskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Skwer przy ul. Organowej 7 w Lublinie będzie nosił imię prof. Kazimierza Górskiego.

Wybitny znawca muzyki chóralnej, dyrygent i kompozytor oraz nauczyciel i wychowawca kolejnych pokoleń muzyków, przez wiele lat mieszkał na Czechowie. Przemierzał pobliskie ulice, których nazwy związane są ze światem muzyki, a patronami znani i cenieni artyści. O nazwanie jego imieniem skweru, nieopodal którego mieszkał, zabiegali przyjaciele „Cameraty Lubelskiej”. - Naszemu miastu i innym ośrodkom pozostawił bezcenny dar swoich entuzjastów śpiewu chóralnego, których przez lata nauczył niezwykłej miłości do muzyki chóralnej - podkreślają.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kazimierz Górski urodził się w 1944 r. w Rakowie, a zmarł 30 kwietnia 2009 r. w Lublinie. Ukończył Instytut Muzykologii KUL i Wydział Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie dyrygentury prof. Stefana Stuligrosza. W latach 1976-1998 wykładał w Instytucie Muzykologii KUL, 1980-2009 w Instytucie Muzyki UMCS, gdzie kierował Zakładem Dyrygentury Wokalno-Instrumentalnej i Zakładem Teorii Muzyki. Od 1993 r. profesor zwyczajny.

Reklama

Prowadził niezwykle bogatą działalność artystyczną, ponad 35 lat kierując chórami lubelskimi. W 1969 r. reaktywował Chór Akademicki UMCS. W latach 1971-1998 był dyrygentem Chóru Akademickiego KUL, z którym rozwinął intensywną działalność artystyczną, zdobywając prestiżowe nagrody na konkursach w Polsce i za granicą. Koncertował w wielu krajach świata, poza Europą m.in. w USA. Kanadzie, Australii, Izraelu. Wielokrotnie występował przed Ojcem Świętym Janem Pawłem II. W 2001 r. założył przy Wydziale Artystycznym UMCS wokalno-instrumentalną „Cameratę Lubelską”, którą prowadził do ostatnich dni życia.

Jego artystyczne dokonania dokumentują polskie i zagraniczne nagrania telewizyjne, radiowe, płytowe, kasetowe. Repertuar miał bogaty i różnorodny, od dzieł renesansowych po współczesne. Do najważniejszych osiągnięć wzbogacających kulturę muzyczną należą opracowania na podstawie zapomnianych rękopisów i pierwsze wykonania religijnych dzieł kompozytorów staropolskich ( m.in. Jana Wańskiego, Stabat Mater i litanii Józefa Zeidlera) oraz liczne opracowania muzyki współczesnej m.in. kompozycji R. Calmela, F. Martina, A. Nikodemowicza, J. Świdra, S. Zanchettiego. W 2007 r. zorganizował w rodzinnym Rakowie Festiwal Muzyki Oratoryjno-Kantatowej „Rakowskie Diverimento”. Zajmował się również kompozycją. Pozostawił opracowania kolęd, melodii polskiego folkloru, śpiewów patriotycznych, niektóre z nich utrwalił fonograficznie. Był promotorem ponad dwudziestu przewodów doktorskich i habilitacyjnych, recenzentem wielu przewodów doktorskich i habilitacyjnych, autorem laudacji profesorskich. Zasiadał w jury krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali chóralnych. Był członkiem Rady Ekspertów do Spraw Chórów i Zespołów Instrumentalnych przy Ministerstwie Kultury oraz Komitetu Nagrody im. św. Brata Alberta.

Za wybitne osiągnięcia i zasługi odznaczony był wieloma nagrodami i odznaczeniami: Dyplomem Ministra Spraw Zagranicznych RP, Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Ministra Kultury RP, Nagrodą im. św. Brata Alberta, Nagrodą Prezydenta Miasta Lublina, Nagrodą Wojewody Lubelskiego, Honorową Odznaką za Zasługi dla Lubelszczyzny, Srebrną Honorową Odznakę Zasłużonego dla Lublina, Honorową Odznaką Akademii Medycznej w Lublinie, Medalem „Za zasługi dla KUL” oraz Dyplomem Uznania od Senatu Kanady.

„Camerata Lubelska” zaprasza na oficjalne otwarcie skweru w sobotę, 12 czerwca, o godz. 13.00. Następnie o godz. 16.00 w kościele akademickim KUL odbędzie się Msza św. w intencji śp. prof. Kazimierza Górskiego.

Podziel się:

Oceń:

2021-06-11 17:50

Wybrane dla Ciebie

Nominacje kard. Grzegorza Rysia dla biskupów, duchownych i siostry zakonnej

2024-11-12 12:00

Antoni Zalewski

Więcej ...

Ulicami Skarżyska-Kamiennej przeszła procesja zawierzenia

2024-11-12 20:47

diecezja.radom.pl

- Bądźmy świadkami Boga nie tylko poprzez słowa - zachęcał wiernych biskup Marek Solarczyk w czasie Mszy świętej celebrowanej w Bazylice mniejszej Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. W trakcie Eucharystii ponowiono zawierzenie skarżyszczan swojej Patronce. Przed liturgią ulicami miasta z kościoła NSJ do sanktuarium maryjnego przeszła procesja zawierzenia, w trakcie której wierni nieśli wizerunek MB Miłosierdzia.

Więcej ...

Franciszek: Uczmy się od Maryi uległości wobec natchnień Ducha Świętego

2024-11-13 09:35

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Do uczenia się od Maryi „uległości wobec natchnień Ducha, zwłaszcza gdy sugeruje On, abyśmy «poszli z pośpiechem» i wyruszyli z pomocą komuś w potrzebie, jak to uczyniła zaraz po tym, gdy odszedł od niej anioł” zachęcił papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Tematem jego katechezy była relacja między Maryją a Duchem Świętym.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

W wolnej chwili

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

Bydgoszcz: przetłumaczono list dla potomnych z kapsuły...

Kościół

Bydgoszcz: przetłumaczono list dla potomnych z kapsuły...

Bp Długosz do Tuska: Demokracja jest po prostu demokracją...

Kościół

Bp Długosz do Tuska: Demokracja jest po prostu demokracją...

Chrystus dał nam nieskończenie więcej niż myślimy

Wiara

Chrystus dał nam nieskończenie więcej niż myślimy

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Kościół

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Wiadomości

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii.

W wolnej chwili

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii. "Bałam...

Czy marnuję swoje życie, czas, talenty, dary?

Wiara

Czy marnuję swoje życie, czas, talenty, dary?

Ida Nowakowska: Wiara jest fajna

Wiara

Ida Nowakowska: Wiara jest fajna