Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: debata nt. doświadczenia religijnego w świecie zsekularyzowanym

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wiara, doświadczenie religijne, doświadczenie Boga w świecie zsekularyzowanym - to tematyka debaty, która odbyła się 25 listopada w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Debatę nt. „Gorliwość o dom Twój, Panie, pożera mnie". Doświadczenie religijne w rzeczywistości zsekularyzowanej” zorganizowała Pracownia Komparatystyki Kulturowej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

W debacie, którą poprowadzili: Aleksandra Mieczyńska i dr hab. Adam Regiewicz kierownik Pracowni Komparatystyki Kulturowej wzięli udział: Paweł Bramson, bliski współpracownik naczelnego rabina Polski, Michaela Josepha Schudricha, reprezentujący Gminę żydowską w Warszawie, Dariusz Basiński, aktor, muzyk, producent, związany z Mumio, ks. dr hab. Marek Uglorz, pastor w kościele ewangelicko-augsburskim, adiunkt w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i członek XII synodu Kościoła oraz ks. dr Jarosław Grabowski, wykładowca dogmatyki i ekumenizmu w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Punktem wyjścia do dyskusji był film dokumentalny pt. „Księżyc to Żyd” Michała Tkaczyńskiego poświęcony Pawłowi Bramsonowi.

„Żyjąc w świecie, który absolutyzuje laickość kultury, jesteśmy poddawani permanentnie mechanizmom sekularyzacji. Dlatego bardzo ważne są różne doświadczenia Boga osób, które są wpisane w różne porządki wyznaniowe”. - podkreślił dr hab. Adam Regiewicz i dodał ,że „sekularyzacja jest faktem, a polska myśl politologiczna podjęła myśl francuską, która oddziela państwo od Kościoła”.

Kierownik Pracowni Komparatystyki Kulturowej podkreślił również, że „doświadczenie religijne potrzebuje świadka wiary”.

O darmowej miłości Bożej ważnej w doświadczeniu religijnym mówił Dariusz Basiński i określił ją jako „coś nieprawdopodobnie pięknego”. - Bóg jest tym, Który może człowieka obdarzyć wolnością. Bóg jest w historii obecny. Jest Bogiem historii mojego życia. - mówił Basiński.

Reklama

Natomiast ks. ks. dr hab. Marek Uglorz mówiąc o doświadczeniu religijnym wskazał na to, że „nie tylko człowiek wierzy w Boga, ale ważna jest wiara Boga w człowieka”. - Wiara to dynamika. Jesteśmy przejęci archetypem Abrahama, co oznacza, że musimy iść przed siebie. Codziennie muszę poznawać siebie. - podkreślił duchowny Kościoła luterańskiego.
„Dzisiaj makdonaldyzacja świata sprawiła to, że świat próbuje żyć na zewnątrz. Człowiek współczesny został oduczony wejść do wnętrza siebie”. - kontynuował ks. Uglorz.

„Wielu wierzących dzisiaj nie ma doświadczenia osobowego Boga. Brakuje doświadczenia spotkania osoby z Osobą”. - dodał z kolei ks. dr Jarosław Grabowski i podkreślił, że „doświadczenie religijne prowadzi do nawrócenia”.

Odnosząc się do problemu tradycji ks. Grabowski zaznaczył, że „tradycja jest związana z przekazywanie treści objawionych i z doświadczaniem tych treści”. - Bardzo ważna jest odpowiedzialność za przekaz wiary. Potrzebny jest entuzjazm wiary a świadkowie wiary są zawsze przekonywujący i pomagają nam odkryć świeżość wiary, taką wierność Panu Bogu na co dzień. - podsumował ks. Grabowski.

„Tradycja w moim życiu była też wiarą”. - mówił Paweł Bramson, który będąc katolikiem, kibicem Legii, sam wyznając poglądy antysemickie, już jako człowiek dorosły dowiedział się, że ma korzenie żydowskie i po długim wewnętrznym procesie musiał zmierzyć się z własną tożsamością i historią rodziny, i stał się ortodoksyjnym wyznawcą judaizmu.

„To było bardzo trudne dla mnie. To był najcięższy okres w moim życiu. Musiałem zmienić moje życie, odkryć siebie na nowo”. - wspominał Bramson i dodał ,że „najpierw było wewnętrzne przymierze z Bogiem”.

„Czym bliżej jestem Boga tym bardziej jestem spokojny”. - kontynuował bohater filmu „Księżyc to Żyd”.

Aleksandra Mieczyńska podsumowując spotkanie zaznaczyła, że „doświadczenie religijne ma do odegrania bardzo ważną rolę w życiu człowieka”. - Jest jednak Ktoś z kim spotkanie ma bardzo ważne znaczenie dla człowieka - podsumowała Mieczyńska.

W spotkaniu wzięli udział m. in. wykładowcy i studenci Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, młodzież z Liceum im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie, duchowni, przedstawiciele świata kultury i mediów.

Podziel się:

Oceń:

2013-11-26 07:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W centrum Częstochowy odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej

Marcin Jędryka /www.kuriaczestochowa.pl

Więcej ...

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Więcej ...

Watykan: Zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej

2024-05-06 18:57

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

W Watykanie odbyło się w poniedziałek zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej. Wydarzenie to odbywa się w rocznicę jedynej bitwy, jaką stoczyli jej żołnierze 6 maja 1527 r. podczas najazdu wojsk cesarza Karola V na Rzym. Szwajcarzy obronili wtedy papieża Klemensa VII.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?