Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowe dokumenty - ale stary wstęp kard. Wojtyły

Ukazało się nowe tłumaczenie dokumentów Soboru Watykańskiego II. W nowej edycji uwspółcześniono język, ale też zmieniono wprowadzenia i komentarze. Z jednym wyjątkiem: pozostał "Wstęp ogólny" kard. Karola Wojtyły. - Sam prosiłem Ojca Świętego, by zgodził się na jego zamieszczenie, i wyglądało na to, że się ucieszył - wyjawił abp Henryk Muszyński, który brał udział w promocji dokumentów w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie.
Kard. Wojtyła był obecny na wszystkich sesjach soborowych. Jako jeden z nielicznych nie opuścił żadnego posiedzenia, wywarł też znaczny wpływ na kształt Soboru i dokumentów, zwłaszcza Konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym. Wstęp, który napisał, pochodzi z 1967 r. W nowym wydaniu został zamieszczony w całości.
Nowe tłumaczenie dokumentów soborowych - konstytucji, dekretów i deklaracji - ukazało się nakładem "Pallottinum", niemal w przededniu 40. rocznicy inauguracji Vaticanum II. Polska jest jedynym krajem, w którym przygotowano powtórne ich wydanie. Jest ono znacznie uwspółcześnione. Jak pisze we wstępie kard. Józef Glemp - Prymas Polski, odpowiada znakom czasu, bowiem "zmienia się mentalność człowieka, ale i sposób wyrażania myśli, zmienia się język, i chodzi o to, by jak najlepiej oddać we współczesnej polszczyźnie to, co Ojcowie soborowi przekazali w języku łacińskim". I tak słowo "laik" zostało zastąpione słowem "świecki", "przyrost ludności" - zwrotem "wzrost liczby ludności", wyrażenie "odprawiać liturgię" - innym: "sprawować liturgię", zaś sformułowanie "synowie Kościoła" zastąpiono zwrotem: "dzieci Kościoła" .
W pracach przy nowym tłumaczeniu, jak informuje ks. Stefan Dusza, dyrektor "Pallottinum", brali udział m.in.: ks. prof. Stanisław Czerwik, ks. prof. Augustyn Eckmann, prof. Krystyna Stawecka, abp Jan Nowak. Część dokumentów zaczął też tłumaczyć bp Jan Chrapek. Gdy wyjeżdżał do Radomia w tym samym dniu, w którym później zginął w wypadku samochodowym, obiecywał, że wieczorem prześle do wydawnictwa tę część, którą już przygotował.
- Mam nadzieję, że nowe wydanie przyczyni się do dalszego rozwoju nauk kościelnych, jak też do przybliżenia nauczania soborowego i lepszego zrozumienia nowej wizji Kościoła - mówił abp Henryk Muszyński, przewodniczący Komisji Nauki Wiary, który był zaangażowany w prace translatorskie.

Reklama

Milena Kindziuk

Mistrz papieskich ceremonii przebywał w Polsce

"Jan Paweł II odprawi na krakowskich Błoniach Mszę św., na którą zaproszona jest cała Polska" - zapewnił w Krakowie bp Piero Marini. Mistrz papieskich ceremonii dokonywał w Polsce rekonesansu miejsc, które w sierpniu br. odwiedzi Ojciec Święty.
Ceremoniarz papieski spotkał się w krakowskiej Kurii z osobami odpowiedzialnymi za celebracje w Łagiewnikach oraz na Błoniach. Podczas spotkania poinformował, że Jan Paweł II najprawdopodobniej beatyfikuje w sierpniu cztery osoby: abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, s. Sancję Janinę Szymkowiak, serafitkę, misjonarza trędowatych - o. Jana Beyzyma SJ oraz rektora Seminarium Duchownego w Przemyślu, wybitnego spowiednika - ks. Jana Balickiego. "Ojciec Święty pragnie odprawić Mszę św. na krakowskich Błoniach, gdyż nie było to możliwe podczas jego ostatnio odbytej pielgrzymki do Ojczyzny" - podkreślał mistrz papieskich ceremonii. Powiedział też, że celebracja na Błoniach jest "otwarciem na całą Polskę. Bp Marini odwiedził także sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach oraz Kalwarię Zebrzydowską.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Episkopat Polski uczcił bł. abp. Bilczewskiego

Blisko 100 polskich biskupów przybyło 12 czerwca br. do Wilamowic - miejsca urodzenia bł. abp. Józefa Bilczewskiego, aby koncelebrować Mszę św. ku czci. Okazją była pierwsza rocznica beatyfikacji, której dokonał 26 czerwca ub.r. we Lwowie Jan Paweł II.
Uroczystość rozpoczęła się barwną procesją z miejscowego kościoła na rynek, gdzie sprawowana była Msza św. Przy śpiewie litanii do bł. Józefa Bilczewskiego w procesji szli licznie mieszkańcy w strojach ludowych, nawiązujących do ubiorów z Flandrii, skąd przybyli przodkowie dzisiejszych wilamowiczan, a także przedstawiciele wojska i straży pożarnej.
Ogromny obraz Błogosławionego nieśli górnicy. Umieścili go na ołtarzu obok portretów patronów diecezji bielsko-żywieckiej, świętych: Jana Sarkandra, o. Maksymiliana Kolbego i Jana Kantego. Ołtarz, usytuowany na tle ochronki pw. św. Anny, którą ufundował abp Bilczewski, udekorowany był ponad tysiącem kwiatów.
Przy wtórze oklasków na rynek weszli biskupi, którym przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp.
Specjalny list Jana Pawła II na tę okazję odczytał miejscowy biskup Tadeusz Rakoczy. "Błogosławiony Arcybiskupie, prowadź nas drogą prawdy i łaski na głębię Chrystusowego życia - mówił na początku Eucharystii bp Rakoczy. - Pragniemy iść z Tobą drogą świętości". Bp Rakoczy przypomniał też, że w Wilamowicach pewien młody człowiek został uzdrowiony, co przyczyniło się do beatyfikacji.
W homilii kard. Jaworski, który jest następcą abp. Bilczewskiego we Lwowie, tłumaczył istotę jego świętości. "Podwoić modlitwę, za modlitwą podwoić dzieła miłosierdzia i ograniczyć wydatki osobiste" - przypominał wskazania Błogosławionego. Wezwania modlitwy wiernych odczytano w języku polskim i ukraińskim.
Na zakończenie Mszy św. Prymas Glemp poświęcił sztandar Szkoły Podstawowej i Gimnazjum noszących imię bł. Józefa Bilczewskiego.

Święcenia kapłańskie

8 czerwca br. o godz. 10.00 odbyła się w Bazylice Jasnogórskiej uroczystość święceń kapłańskich 10 diakonów paulińskich. Byli to: Leszek Wójcik, Marek Moga, Robert Szymański, Rafał Zawada, Grzegorz Krzyżowski, Paweł Morka, Mariusz Dymek, Tomasz Wieczorek, Marcin Ciechanowski, Marcin Mińczyński. Święceń kapłańskich udzielił im metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak, podczas Mszy św. koncelebrowanej wraz z 72 kapłanami. Prezentacji diakonów dokonał o. Józef Stępień. W imieniu rektora Seminarium - o. Jana Mazura zebranych powitał prefekt kleryków - o. Sebastian Matecki, wymieniając: głównego celebransa - abp. Stanisława Nowaka, generała Zakonu - o. Izydora Matuszewskiego, wikariusza generalnego - o. Tomasza Ciołka, przedstawicieli Kurii Generalnej, przeora Jasnej Góry - o. Mariana Lubelskiego wraz z zarządem i przedstawicielami konwentu, przedstawicieli klasztorów paulińskich z kraju i zagranicy, m.in. z USA, Węgier, Niemiec, Białorusi, księży z rodzinnych parafii, nauczycieli, rodziny i przyjaciół. " Przyjmijcie z wielką wdzięcznością ten dar Serca Jezusa - kapłaństwo. Dojrzale i odpowiedzialnie strzeżcie tego daru, pomnażajcie go na chwałę Boga, Wasze zbawienie i pożytek całego Kościoła" - powiedział o. Matecki. Na zakończenie Mszy św. Generał Zakonu wezwał młodych kapłanów: "Wypłyńcie odważnie na głębię, na morze, na ocean - świat, w którym wypadnie Wam żyć i posługiwać. Maryja będzie Waszą Matką. A Chrystus, którego będziecie głosić i dla Niego się poświęcać, ofiarować całym sercem, udzieli Wam mocy. Nie lękajcie się!". W imieniu neoprezbiterów o. Paweł Morka podziękował osobom, dzięki którym możliwa była ich droga do kapłaństwa. Abp Nowak zwrócił się do neoprezbiterów: "Posyłam Was na ten wielki świat, w XXI wiek. Będziecie ten nowy wiek wybitnie kształtować".
Oprawę muzyczną przygotowali klerycy WSD Ojców Paulinów Na Skałce w Krakowie pod batutą Pawła Osuchowskiego. Od godz. 13.00 do 18.30 neoprezbiterzy sprawowali swoje pierwsze Msze św. w Kaplicy Matki Bożej.

W SKRÓCIE

4 czerwca o. Stanisław Knapek, przeor Klasztoru Paulinów w Wieruszowie, i o. Roman Czernik z Jasnej Góry dziękowali za dar kapłaństwa w 25. rocznicę święceń.

7 czerwca biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz odprawił Mszę św. dla pątników z pielgrzymki Ochotniczych Hufców Pracy. Organizatorem spotkania była Komenda Główna i Duszpasterstwo OHP.

7 czerwca Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej odprawił kard. Peter Shirayanagi z Tokio.

7 czerwca w nocnym czuwaniu uczestniczyło ok. 300 osób, w tym Siostry Rodziny Zawierzenia Matce Bożej. Mszy św. przewodniczył o. Bronisław Mokrzycki SJ.

8 czerwca abp Stanisław Nowak odprawił Mszę św. dla uczestników

39. Krajowego Zjazdu Delegatów Związku Inżynierów i Techników z 32 oddziałów w Polsce.

8 czerwca przybyli żołnierze młodego rocznika z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej wraz z kapelanem - ks. mjr. Henrykiem Kaczmarkiem i dowództwem.

8 czerwca generał Księży Chrystusowców - ks. Tadeusz Winnicki odprawił Mszę św. dla pracowników redakcji miesięcznika Miłujcie się.

8 czerwca w nocnym czuwaniu wzięła udział 300-osobowa grupa pielgrzymów z parafii Bestwina w diecezji bielsko-żywieckiej, którzy przyjeżdżają na czuwanie tradycyjnie od 20 lat.

9 czerwca Mszę św. odprawił biskup diecezji Laval we Francji Armand Maillard.

9 czerwca kilkaset osób brało udział w 10. Pielgrzymce Lekarzy i Służb Weterynaryjnych. Mszę św. odprawił o. Jerzy Brusiło, krajowy duszpasterz lekarzy weterynarii. Organizatorem było Krajowe Duszpasterstwo Lekarzy Weterynarii.

9 czerwca przybyło kilkaset osób w 18. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ogrodników. Mszy św. przewodniczył o. Innocenty Rusecki z Krakowa, a koncelebrował i kazanie wygłosił duszpasterz ogrodników i organizator pielgrzymki - ks. prał. Bronisław Preder z Częstochowy. Ogrodnicy jako dar ołtarza złożyli ozdobny kosz warzywno-owocowy i kwiaty.

ZAPOWIEDZI

24/25 czerwca - rekolekcje księży Unii Kapłańskiej.

28 czerwca - 2. Krajowy Kongres Instytutów Świeckich.

30 czerwca - 21. Pielgrzymka Rzemiosła.

O. Robert Mirosław Łukaszuk - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

TYDZIEŃ W POLSCE

"Jestem zdziwiony i rozgoryczony nieuwzględnieniem głosu Kościoła w sprawie osób, które będą reprezentować Polskę w europejskim Konwencie Młodych" - powiedział sekretarz generalny Episkopatu Polski - bp Piotr Libera po tym, jak została ogłoszona lista 6 osób, przedstawicieli naszego kraju na Konwencie. Według bp. Libery takie postępowanie stawia pod znakiem zapytania dalszą współpracę Episkopatu Polski z członkami Konwentu. "Ta mała sprawa była papierkiem lakmusowym dobrej woli; jeśli w tak niewielkiej sprawie nie ma tej woli, to czy możemy liczyć na współpracę przy tak poważnych sprawach, jak np. promowanie wartości chrześcijańskich w UE" - powiedział.

Sanktuarium ku czci patronki młodzieży bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie k. Tarnowa ustanowił biskup diecezjalny Wiktor Skworc. Dokładnie przed 15 laty w Tarnowie Jan Paweł II ogłosił Karolinę błogosławioną.

Ordynariusz płocki - bp Stanisław Wielgus świętował jubileusz 40-lecia kapłaństwa.

Prawie tysiąc podpisów popierających kandydaturę o. Mariana Żelazka do Pokojowej Nagrody Nobla zebrał dotychczas komitet inicjujący jego nominację.

Zuchwałej kradzieży i profanacji Najświętszego Sakramentu dokonano w kościele pw. św. Leonarda w Grzewsku, w diecezji płockiej.

Sąd Okręgowy w Łodzi orzekł, że tygodnik Fakty i Mity musi przeprosić ks. Ryszarda Olszewskiego - proboszcza parafii św. Maksymiliana w Pabianicach za treść publikacji sprzed 2 lat, w której naruszono dobra osobiste kapłana.

Wniosek o ogłoszenie upadłości firmy Prokom Investments SA zgłosił Zarząd Telewizji Familijnej SA. Powodem jest uchylanie się Prokomu od spłaty zadłużenia wobec TV Familijnej na kwotę bliską 29 mln zł.

Z wizytą w Polsce - m.in. w Krakowie - przebywał brytyjski następca tronu, książę Walii Karol.

Polska zamknęła kolejne 2 rozdziały rozmów z Unią Europejską: rybołówstwo i transport. Politycy koalicji SLD-UP-PSL oznajmili z satysfakcją: "Dogoniliśmy Czechy i wyprzedziliśmy Węgry".

Podczas Konferencji ministrów rolnictwa z krajów członkowskich i kandydujących do UE, wicepremier Jarosław Kalinowski opowiedział się za wstrzymaniem otwarcia nowego bezcłowego kontyngentu importowego na pszenicę z Unii. W odpowiedzi holenderski minister ostrzegł Polskę przed wprowadzeniem restrykcji, a niemiecki dodał, że "KE będzie miała to Polsce za złe".

"Polska nie zgodzi się na żaden tranzytowy, bezwizowy korytarz, łączący Kaliningrad z granicą Białorusi" - powiedział po rozmowie z Władimirem Putinem w Moskwie prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Prezydent RP podpisał ustawę likwidującą Urząd Ochrony Państwa. W jego miejsce powstaną 2 agencje - Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencja Wywiadu.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że chce zlikwidować opłatę ryczałtową za leki refundowane. Zamiast 2,50 zł chorzy zapłacą 10 proc. wartości leku. Ministerstwo zapowiedziało także, że nie będzie oddłużenia polskich szpitali.

Powstała nieformalna grupa pod nazwą "Suwerenna Polska w Europie", skupiająca "zwolenników integracji zaniepokojonych przebiegiem negocjacji". Należą do niej m.in. Jerzy Kropiwnicki, Teresa Liszcz, Jan Olszewski i Zbigniew Romaszewski.

Alarm powodziowy ogłoszono na Śląsku, Podbeskidziu i w Małopolsce. Wezbrała m.in. Wisła.

Polska odpadła z piłkarskich mistrzostw świata po dwóch porażkach - z Koreą Południową i Portugalią.

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matko w Studziannej na krześle siedząca, módl się za nami...

2024-05-19 20:50

Adobe Stock

Cudowny Obraz został 18 sierpnia 1968 r. ukoronowany papieskimi koronami przez Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski, oraz Ks. Kard. Karola Wojtyłę i Ks. Bpa Piotra Gołębiowskiego, Administratora Diecezji Sandomierskiej. W tym czasie wizerunek zaczął być nazywany obrazem Matki Bożej Świętorodzinnej.

Więcej ...

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest uwielbiony w nas i przez nas

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 26-27; 16, 12-15.

Więcej ...

Noc Muzeów w Twierdzy Zmartwychwstanek

2024-05-19 17:18

Archiwum sióstr zmartwychwstanek

Gmach prowadzonych przez siostry zmartwychwstanki Szkoły Podstawowej i Liceum na stołecznym Żoliborzu otworzył wczoraj swoje wnętrze dla zwiedzających w ramach Nocy Muzeów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj