Reklama

Punkty i kontrapunkty

Wiara i zdrowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ostatnim czasie dziesiątki naukowców donoszą, iż odkryli oczywisty związek między wiarą religijną a zdrowiem. W poważnych pismach medycznych pojawiły się artykuły zatytułowane: Duchowość jest dobrym lekarstwem; Modlitwa uzdrawia. Wszyscy na swój sposób starają się udowodnić, co jest powszechnie znane: wiara pomaga żyć dłużej i zdrowiej. The New York Times pisze, że ponad 70 szkół medycznych w Stanach Zjednoczonych oferuje lekarzom kursy obchodzenia się z pacjentami wierzącymi. W Wyższej Szkole Medycznej w Denvers jest nawet obowiązkowy dla wszystkich studentów przedmiot poradnictwa religijnego. Lekarzom przychodzi pełnić funkcję kapelanów i kierowników duchowych. Zaczynają pokonywać przepaść, którą sami wytworzyli między nauką a wiarą. "Religia zapewnia komfort w czasie próby i stresu" - mówi dr Richard Sloan z Uniwersytetu w Kolumbii.
"Mocna wiara osobista oraz system społecznego oparcia, które zapewnia przynależność do Kościoła, zmniejszają niebezpieczeństwo śmierci u pacjentów po operacji serca" - zakomunikował dr Harold G. Koenig z Duke University na niedawnej konferencji na temat życia duchowego i leczenia medycznego. Przedstawił on dane dotyczące przeżycia po operacji na otwartym sercu w Dartmouth Medical Center w New Hampshire. Badania dr. Koeniga wykazały, że pacjenci, którzy twierdzą, iż żyją dzięki wierze, odznaczają się zmniejszeniem umieralności o jedną trzecią w porównaniu z pacjentami pozbawionymi uczuć religijnych. Powiązanie mocnej wiary osobistej z silną podporą, jaką stanowi wspólnota kościelna, przyczynia się do mniejszej umieralności.
Prowadzone od 30 lat przez Ośrodek Badań nad Ludnością przy Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley badania nad 5 tys. osób dowiodły, że osoby chodzące do kościoła raz na tydzień mają umieralność o 25-35% niższą aniżeli stroniący od kościoła. "Badania te dały nam klucz do zrozumienia, dlaczego zaangażowanie religijne pomaga żyć dłużej. Chodzący do kościoła łatwiej porzucają palenie i inne szkodliwe nawyki, nasilają ćwiczenia fizyczne, zachowują wierność małżeńską i generalnie prowadzą zdrowszy tryb życia" - pisze dr Koenig.
Trzecie badanie, przeprowadzone w Duke University Medical Center, objęło 1700 pacjentów. "Stwierdziliśmy, że ci ludzie, którzy regularnie uczęszczają na nabożeństwa religijne, mają silniejszy system immunologiczny... Wiara religijna chroni ich przed depresją, gdyż ukazuje im sens cierpienia - sugeruje dr Koenig. - Dlatego warto uświadomić pacjentom, że zbliżenie się do Boga służy również ich fizycznemu zdrowiu. Oczywiście - dodaje Koenig - nie jest to jedyny powód pogłębienia życia duchowego. W każdym bądź razie przynosi to pożytek fizyczny".
Annals of Behavioral Medicine publikują sprawozdanie z badań Waltera Larimore zatytułowane: Czy lekarze kliniczni winni wprowadzać do swej praktyki duchowość pozytywną?. Stwierdza ono:
a. Występuje pozytywny związek między pozytywnym życiem duchowym a zdrowiem i samopoczuciem umysłowym i fizycznym.
b. Większość pacjentów oczekuje od swoich lekarzy podstawowej pomocy duchowej.
c. Większość pacjentów krytykuje lekarzy z powodu ignorowania ich potrzeb duchowych.
d. Większość lekarzy uważa, że duchowa interwencja pomogłaby ich pacjentom, ale nie mają odpowiedniego przygotowania.
e. Stowarzyszenia zawodowe i instytucje wychowawcze zaczynają kształcić personel lekarski w zakresie duchowej pomocy pacjentom.
f. Ci lekarze, którzy przeszli kursy przygotowawcze w zakresie duchowości, chętnie stosują nową wiedzę w praktyce.
Badacze piszą we wnioskach: "Nie stwierdziliśmy żadnego przypadku szkodliwości pomocy duchowej dla pacjentów. Dlatego lekarze i służba zdrowia nie mogą pozbawiać pacjentów duchowego oparcia i pociechy, której chorzy oczekują".
Jak widzimy, samo życie prowadzi do przywrócenia i odnowienia duchowych posług dla chorych, które zostały wyparte przez sekularyzację.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jak działa Duch Święty?

Adobe Stock

No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...

Więcej ...

Matka niewidomych i widzących

AFSK

„Myślę, że m. Czacka na pewno mogłaby być patronką osób z problemami wzroku, doświadczonych dramatem cierpienia, ale być może także wszystkich, którzy mają problemy z zobaczeniem tego, co najważniejsze, poszukujących prawdy, poszukujących Boga, tych, których dusza potrzebuje światła, chociaż oczy widzą” – powiedziała tygodnikowi Echo Katolickie s. Alberta Chorążyczewska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, współautorka Positio w procesie beatyfikacyjnym m. Elżbiety Róży Czackiej

Więcej ...

Prezes PiS: kto usuwa krzyże i atakuje wolność religijną - ten atakuje naszą cywilizację

2024-05-19 19:38

PAP/Marian Zubrzycki

Ktoś, kto chce usuwać krzyże, kto atakuje wolność religijną, atakuje także naszą cywilizację, która jest najbardziej życzliwa człowiekowi - mówił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj