Reklama

Niedziela Łódzka

Parafia pw. Świętego Józefa w Jeżowie

ks. Kamil Gregorczyk

8 grudnia ubiegłego roku Ojciec Święty Franciszek ogłosił Rok Świętego Józefa, na pamiątkę 150. rocznicy ustanowienia tego wielkiego świętego patronem Kościoła powszechnego przez papieża bł. Piusa IX. Zakończy się 8 grudnia tego roku. Choć o św. Józefie mamy wiedzę i jest obecny w przestrzeni duchowej, jednak w ostatnich czasach jakby wzrastała jego popularność przez propagowanie świadectw o jego opiece, modlitw i nowenn za jego wstawiennictwem. Może dlatego taki ciekawy i tajemniczy jest św. Józef, bo nie zapisano żadnego jego słowa w Ewangelii. Niemniej zapisano jego czyny, co pozwala nam widzieć go jako męża pełniącego wolę Bożą. Życiem i czynem mówi o swoim ojcostwie i miłości.

Nasza archidiecezja czci św. Józefa jako swego głównego patrona. Jest patronem ludzkiej pracy, ale nade wszystko Oblubieńcem Matki Bożej i każdego roku 19 marca jest ku jego czci uroczystość odpustowa. W archidiecezji łódzkiej jest siedem parafii, które w różnych tytułach oddają cześć św. Józefowi.

Jedną z najstarszych parafii na naszych terenach jest Jeżów, dawne miasto kościelne i siedziba ojców benedyktynów, którzy tutaj już w XI w. prowadzili działalność duszpasterską. Parafię erygowano w 1273 r. pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła. Tytuł przetrwał wieki aż do wybudowania nowego kościoła neogotyckiego w latach 1907 – 1914. Nowa świątynia otrzymała wezwanie św. Józefa Oblubieńca NMP. Nie zachowały się przekazy o powody nadania nowego patrona świątyni i parafii. W bocznej nawie znajduje się neogotycki ołtarz ufundowany w 1922 r. przez mężczyzn z Jeżowa z obrazem św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus z tego samego roku. Autorem obrazu jest malarz J. Jędrzejczyk. Św. Józef w prawej ręce trzyma białą lilię, a na lewej ręce małego Jezusa i oboje patrzą w dal, w jeden cel. Ołtarz jak i obraz św. Józefa były odnawiane przez fachowców w 2008 r. z powodu zniszczeń, przemalowań i szkód wyrządzonych przez owady. Został wówczas przywrócony dawny blask ołtarzowi w postaci powrotu do oryginalnych kolorów. Ciekawostką jest umieszczony pod obrazem św. Józefa biały orzeł w koronie, który trzyma wstęgę z napisem: „Św. Józefie módl się za nami”. Obecnie w kościele w Jeżowie w każdy wtorek po mszy św. wieczornej są prowadzone na wzór nowenny modlitwy do św. Józefa przed jego obrazem. Uroczystość odpustowa 19 marca zazwyczaj kończy rekolekcje wielkopostne. Główna msza św. z procesją eucharystyczną i litanią do św. Józefa odprawiana jest w południe. Z okazji Roku Świętego Józefa jest nadzieja na wprowadzenie nowych form czci św. Józefa oraz spotkań formacyjnych.

Reklama

Papież Franciszek kończąc list na Rok Świętego Józefa – Patris corde mówi, że jest on po to, by wzbudzić większą miłość do św. Józefa, modlić się przez jego wstawiennictwo, naśladować jego cnoty i zaangażowanie. Wcześniej wymienia różne tytuły nadane św. Józefowi, wśród nich znany z powieści Jana Dobraczyńskiego – Cień Ojca. Miłe jest to, że w swym liście Ojciec Święty przywołuje naszego polskiego pisarza. Choć trzeba jeszcze powiedzieć, że św. Jan Paweł II darzył św. Józefa wielkim szacunkiem i czcią. Napisał w 1989 r. adhortację apostolską Redemptoris Custos – Opiekun Odkupiciela po to by rozważyć, że Bóg powierzył św. Józefowi straż nad swymi najcenniejszymi skarbami. Wypada tu jeszcze wspomnieć wielkich papieży – czcicieli św. Józefa jak Leon XIII i św. Jan XXIII.

Na zakończenie chcę jeszcze odnieść się do Czcigodnej Sługi Bożej Wandy Malczewskiej, której proces beatyfikacyjny jest zakończony poprzez wydanie przez papieża Benedykta XVI dekretu o heroiczności jej cnót. Miała ekstazy i widzenia z bardzo pouczającym przesłaniem. Wiele pięknych myśli zostawiła o Eucharystii. Zagłębiając się w jej życie można tam odnaleźć w jej wizjach Świętą Rodzinę i postać św. Józefa, bardzo oddanego i zaangażowanego w pracę na rzecz Maryi i Jezusa. W książeczce do nabożeństwa miała obrazek Świętej Rodziny, i kiedy podczas modlitwy patrzyła nań, od razu przedstawiał się jej św. Józef – człowiek wielkiej miłości, oddania i pracy.

Reklama

W kościele parafialnym w Jeżowie w każdy wtorek odmawiana jest modlitwa z sanktuarium św. Józefa w Kaliszu:

Święty Józefie, moc Twej modlitwy sprawia, że najtrudniejsze sprawy Tobie powierzone stają się łatwe do rozwiązania. Błagamy Cię więc, wejrzyj na nasze obecne potrzeby, przybądź nam z pomocą, pociesz w naszych smutkach, obawach, troskach i bólach. Oddal od nas niebezpieczeństwo nam grożące, weź pod swoją opiekę wszystko, co Twej przemożnej opiece polecamy. Okaż nam Święty Józefie, jak dobry jesteś dla tych, którzy pragną pozostać na zawsze Twoimi wiernymi czcicielami. Amen.

2021-03-14 08:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Parafia pw. Świętego Stanisława w Szczawinie

Justyna Kunikowska

Więcej ...

Franciszek: od trzech dni jestem w stanie chodzić

2022-06-28 16:43

Grzegorz Gałązka

„Od trzech dni jestem w stanie chodzić” - powiedział Ojciec Święty przyjmując 27 czerwca grupę biskupów z Brazylii, przybyłych z wizytą „Ad limina Apostolorum”. Watykan opublikował nagranie, na którym papież z laką przemierzał bibliotekę Pałacu Apostolskiego.

Więcej ...

Przewodniczący KEP złożył życzenia Franciszkowi z okazji Święta Papieskiego

2022-06-29 20:19

episkopat.pl

Abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przesłał na ręce abp. Salvatore Pennacchio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce życzenia dla Ojca Świętego Franciszka z okazji przypadającego dziś Święta Papieskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2022 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2022 r.

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Franciszek: od trzech dni jestem w stanie chodzić

Kościół

Franciszek: od trzech dni jestem w stanie chodzić

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Aktualności

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Kościół

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Niedziela Lubelska

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Kościół

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Jakie czasy, tacy księża?

Kościół

Jakie czasy, tacy księża?