Reklama

Z Ukrainy

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przeciwko uprawianiu "polityki na mogiłach"

Przeciwko uprawianiu "polityki na mogiłach" przestrzegła lwowska gazeta Wysoki Zamek w artykule pod znamiennym tytułem Niech Polacy napiszą na mogiłach wszystko to, co uważają za potrzebne. Andrij Pawłyszyn podkreślił w nim, że "Polski Memoriał Wojskowy należy otworzyć z maksymalnym uwzględnieniem pierwotnego projektu i życzeń naszych polskich sąsiadów, bez względu na to, że życzenia te wydają się obraźliwe dla nadmiernie przeczulonych na punkcie pogańskiej dumy Ukraińców" . Motywem do takiej postawy powinna stać się - zdaniem autora - Ewangelia i wynikające z niej wyższe wartości. Jednocześnie Pawłyszyn zwraca uwagę na symboliczną wymowę muru, dzielącego polskie i ukraińskie pochówki wojskowe na Cmentarzu Łyczakowskim. "Liczę, że dożyjemy kiedyś czasów, gdy ostatniego miejsca spoczynku byłych przeciwników nie będzie dzieliła ceglana blizna, a zjednoczy figura Matki Bożej Bolesnej" - napisał. Dodał, że "opieka Bogurodzicy potrzebna jest nie tylko spoczywającym tam poległym, lecz także żywym, aby nareszcie odżegnali się od przeszłości i zaczęli żyć tu i teraz".

Konsekracja nowych biskupów

We Lwowie konsekrowano dwóch nowych biskupów pomocniczych archidiecezji lwowskiej. Zostali nimi ks. Marian Buczek i ks. Leon Mały. W uroczystości, która odbyła się w lwowskiej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wzięli udział: nuncjusz apostolski abp Nikola Eterowicz, kard. Lubomyr Huzar, bp Stanisław Dziwisz, Episkopat Ukraiński Obrządku Łacińskiego, a także wielu biskupów przybyłych z Polski.
Bp Marian Buczek był dotychczas kanclerzem Kurii Metropolitalnej we Lwowie. Urodził się 14 marca 1953 r. w Cieszanowie w Polsce. Po studiach w Seminarium przemyskim otrzymał święcenia kapłańskie 16 czerwca 1979 r. Później pracował w różnych urzędach Kurii diecezjalnej ( obecnie metropolitalnej), a gdy pojawiły się możliwości pracy na Ukrainie, natychmiast tam pojechał. Obecnie jest kanclerzem Kurii Metropolitalnej we Lwowie i sekretarzem Ukraińskiej Konferencji Biskupiej ( łacińskiej).
Bp Leon Mały urodził się w znanym z Trylogii mieście Bar na Ukrainie
17 sierpnia 1958 r. Po ukończeniu podziemnych studiów teologicznych przyjął święcenia 7 czerwca 1984 r. we Lwowie - według ówczesnych władz sowieckich, nielegalnie. Studiował również w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Inauguracja akcji: "Broń za Biblię"

W ramach wspieranego przez rząd Dominikany programu zapobiegania przestępczości, katoliccy księża przy współpracy z pastorami ewangelickimi zainaugurowali akcję wymiany broni na Biblię. Akcja pod hasłem: " Broń za Biblię" ma na celu przeciwdziałanie wysokiej przestępczości w kraju, która tylko w maju br. pochłonęła 15 ofiar śmiertelnych.
Jak powiedział ks. Rogelio Cruz, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Santo Domingo, organizatorzy programu mają nadzieję, że uda im się przekonać młodych Dominikańczyków, że "życie bez gwałtu i przestępstw jest możliwe". Akcja, "Broń za Biblię" towarzyszy przeprowadzanej przez policję operacji "Bezpieczne Miasto".

Spotkania ewangelizacyjne

W Pekinie rośnie popularność sobotnich spotkań ewangelizacyjnych, organizowanych przez katolicką parafię pw. Zbawiciela. Obejmują one wspólne czytanie Ewangelii oraz godzinę rozważań.
Początkowo na sobotnie rozważania Słowa Bożego przychodzili wyłącznie katolicy. Stopniowo zaczęli przyprowadzać swoich znajomych, a ci następnych ludzi. Obecnie w spot-kaniach uczestniczą setki osób, w tym nie tylko katolicy, ale i chrześcijanie innych wyznań, a także niechrześcijanie. Do udziału w rozmowach zapraszani są księża i nauczyciele akademiccy.
Organizowane przez parafię Zbawiciela spotkania stały się nie tylko miejscem wymiany poglądów, ale przede wszystkim miejscem wzmożonej pracy ewangelizacyjnej.

Reklama

Nowenna w intencji zjednoczenia obu państw koreańskich

Nowenną modlitw w intencji zjednoczenia obu państw koreańskich wierni odpowiedzieli na wezwanie Kościoła katolickiego w Korei Południowej, skierowane do wszystkich diecezji w związku z przygotowaniami do Dnia Modlitw o Pojednanie.
Przewodniczący Komitetu Pojednania Narodu Koreańskiego - ks. Kang Woo wystosował w tej sprawie specjalny list do wiernych. Przypomina w nim, że Koreańczycy z północy są braćmi i siostrami Koreańczyków z południa, nie powinni więc pozostawać wobec nich obojętni.
Tymczasem amerykański dziennik The New York Times, powołując się na relacje 31 uciekinierów z komunistycznej Korei Północnej, podał, że władze tego kraju stosują przymusowe aborcje i dzieciobójstwo wśród więźniów obozów pracy, głównie politycznych. Niektórzy strażnicy więzienni zmuszali matki do dobicia swoich dzieci. "Jest to regularny proceder osób z kierownictwa więzień w Korei Północnej i nie są to przypadki odizolowane. Kilkaset dzieci zostało zamordowanych tylko w ubiegłym roku" - twierdzi Willy Fautre, przewodniczący organizacji " Prawa Człowieka bez Granic".

KUBA

Działacz młodzieżowego opozycyjnego Ruchu 24 Lutego - Angel Ramón Eiros RodruMguez zażądał od władz zwrotu kościoła, zabranego katolikom w 1972 r. i zamienionego na zakład fryzjerski. Według niezależnej kubańskiej agencji prasowej Cuba Free Press, chodzi o kościół pw. św. Franciszka z Asyżu w miejscowości Barrederas k. Holgutn na wschodzie kraju, zbudowany w 1955 r.
Eiros RodruMguez powiedział, że władze usiłują zniszczyć całą tradycję katolicką tych okolic. W Barrederas mieszka obecnie ponad tysiąc osób "o głębokiej tradycji katolickiej", które nigdy nie pogodziły się z zabraniem im kościoła - dodał młody opozycjonista. Zwrócił uwagę, że miejscowi katolicy nie mają innego obiektu religijnego, a w dawnej świątyni znajdują się ponadto świadectwa chrztów, bierzmowań, ślubów i inne dokumenty. Chcąc wziąć udział w obrzędach religijnych, wierni zbierają się w prywatnym mieszkaniu.

Reklama

WŁOCHY

Arcybiskup Bolonii - kard. Giacomo Biffi jest entuzjastą książki Pinokio. Przypomniano sobie o tym przy okazji bibliofilskiej edycji tego arcydzieła literatury dla dzieci, opatrzonej wstępem Kardynała. Polemizuje on z utrwaloną interpretacją powieści Collodiego (pseudonim Carlo Lorenziniego), według której powstała ona z ducha włoskiego Risorgimenta, jest więc "świecka", jeśli nie wręcz "antyklerykalna" .
Kard. Biffi zgadza się, że nie ma na kartach Pinokia żadnych odwołań do Boga ani "śladu życia Kościoła", ale brakuje też echa modnej wówczas, oświeceniowej teorii o "samozbawieniu" człowieka. Przygody drewnianej kukiełki, która po każdym upadku czy rozczarowaniu postanawia się zmienić i poprawić, pokazują, że człowiek nie podoła losowi o własnych siłach, co jest w pełni zgodne z nauką Kościoła - stwierdza Ksiądz Arcybiskup.

NIEMCY

Światowa Liga Islamska wydała
19 czerwca br. w Berlinie specjalne oświadczenie, w którym potępiła samobójcze zamachy Palestyńczyków. Sekretarz generalny Ligi ds. pomocy humanitarnej - Kamel Ismael Al-Szarif zwrócił m.in. uwagę, że należy pamiętać o tym, co prowadzi do tego rodzaju desperackich czynów. Żydzi wypędzili Palestyńczyków z kraju zamieszkanego przez nich od 5 tys. lat. Al-Szarif zarzucił rządowi Izraela, że jego zamiarem jest całkowite oderwanie narodu palestyńskiego od jego korzeni.

CZECHY

"Zwycięstwo komunistów jest dowodem na małą odpowiedzialność obywateli za wybory - powiedział m.in. kard. Miloslav Vlk Czeskiej Agencji Prasowej. - Mam jednak nadzieję, że wynik wyborów skłoni do dyskusji, a tym samym do większej dojrzałości politycznej sceny" - stwierdził Prymas Czech i dodał: "Wierzę również, że w rozwiązywaniu problemów kościelnych przyszła władza będzie się kierować tylko przesłankami racjonalnymi". Szczególnie gorzkie słowa kard. Vlk skierował pod adresem katolików, którzy nie przyszli do urn.
Wybory parlamentarne w Czechach wygrali drugi raz z rzędu rządzący socjaldemokraci. Największym zaskoczeniem jest trzecie miejsce komunistów, których poparł niemal co piąty głosujący. Frekwencja była niska - 58%.

TYDZIEŃ NA ŚWIECIE

W Stambule odbyło się 30. Zgromadzenie Sekretarzy Generalnych Episkopatów Krajowych Europy. Stosunki między islamem a chrześcijaństwem, wkład Kościoła do przyszłej Konwencji Europejskiej i sprawy ewangelizacji naszego kontynentu - to główne tematy poruszane podczas spotkania zorganizowanego przez Radę Konferencji Biskupich Europy (CCEE).

Światową Radę Przywódców Religijnych utworzono na zakończenie konferencji pokojowej w Bangkoku z udziałem przywódców 13 religii oraz ok. 1,2 tys. przedstawicieli wspólnot wyznaniowych. Nowo powstałe gremium ma być aktywnym partnerem ONZ w uśmierzaniu konfliktów, ograniczaniu ubóstwa i w trosce o zachowanie środowiska naturalnego człowieka.

Abp Józef Wesołowski rozpoczął swoją misję jako nuncjusz Stolicy Apostolskiej w Kazachstanie.

Przywódcy obu największych partii w Kongresie USA poparli plany prezydenta George´a W. Busha zmierzające do obalenia prezydenta Iraku Saddama Husajna. Niemal jednocześnie prezydent Bush podpisał ustawę o wyasygnowaniu 4,3 mld dolarów na walkę z bioterroryzmem.

1 lipca br. Dania obejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej.

Włoska Izba Deputowanych postanowiła, że klonowanie ludzi będzie karane wysokimi karami więzienia.

Centroprawica prezydenta Jacquesa Chiraca odniosła zdecydowane zwycięstwo w wyborach parlamentarnych we Francji, zdobywając 399 z 577 mandatów w Zgromadzeniu Narodowym. Lewica (socjaliści) będzie miała 178 mandatów, natomiast Front Narodowy - ani jednego. Frekwencja była rekordowo niska - 61%.

Jeden polski górnik zginął, a 13 zostało hospitalizowanych w wypadku w czeskiej kopalni Doubrava w Karvinie.

Hamid Karzaj, ustępujący premier rządu tymczasowego, został wybrany na prezydenta Afganistanu. Według ostatnich obliczeń Biura ds. Uchodźców UNHCR, już ok. miliona afgańskich uchodźców powróciło w swoje ojczyste strony.

Minęła groźba wojny atomowej między Pakistanem a Indiami - stwierdził sekretarz obrony USA Donald Rumsfeld po zakończeniu misji pokojowej w tych krajach.

Rząd Indonezji utworzył niezależną komisję, której zadaniem będzie zbadanie przyczyn i skutków konfliktu muzułmańsko-chrześcijańskiego na archipelagu Moluków. W skład 14-osobowego zespołu weszli przedstawiciele władz indonezyjskich, obrońcy praw człowieka i reprezentanci obu religii.

Osiem lat po ludobójstwie Tutsi władze ruandyjskie zadecydowały, że winnych osądzą ich sąsiedzi na miejscach masakry.

"Zasieki i mury podsycają nienawiść i jednoczą grupy ekstremistyczne, rzadko zaś powstrzymują terrorystów gotowych na wszystko" - tak L´Osservatore Romano skomentował budowę przez Izrael muru, mającego oddzielić ten kraj od Zachodniego Brzegu Jordanu. Tuż po tym 2 kolejnych samobójców z palestyńskich organizacji ekstremistycznych zdetonowało ładunki wybuchowe w Jerozolimie, zabijając ponad 26 Izraelczyków - w tym wiele dzieci (było ok. 80 hospitalizowanych).

Tysiącom mieszkańców Angoli grozi śmierć głodowa - podała międzynarodowa agencja misyjna "Misna". Według niej, potrzebna jest niezwłocznie interwencja społeczności międzynarodowej.

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matko w Studziannej na krześle siedząca, módl się za nami...

2024-05-19 20:50

Adobe Stock

Cudowny Obraz został 18 sierpnia 1968 r. ukoronowany papieskimi koronami przez Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski, oraz Ks. Kard. Karola Wojtyłę i Ks. Bpa Piotra Gołębiowskiego, Administratora Diecezji Sandomierskiej. W tym czasie wizerunek zaczął być nazywany obrazem Matki Bożej Świętorodzinnej.

Więcej ...

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

Więcej ...

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj