Reklama

W prasie i na antenie

Kwiaty dla Nauczyciela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

21 czerwca uczestniczyłem w uroczystości zakończenia roku szkolnego w Gimnazjum Katolickim i Szkole Podstawowej Archidiecezji Częstochowskiej przy ul. Górnej 12. Szkoły, które trzy lata temu erygował abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, cieszą się wysokim poziomem nauczania i dobrą formacją duchową. Oczywiście, jest to formacja w drodze, jeszcze wiele ci wspaniali młodzi ludzie muszą przeżyć, żeby dojść do dojrzałości. W tym dniu wyróżniono klasę trzecią gimnazjalną, która opuszczała już mury szkoły jako pierwszy jej rocznik. Siostra dyrektor Irena Makowicz SJK była dumna z tej klasy, która w egzaminach końcowych wypadła bardzo dobrze - najlepszy uczeń na 100 punktów otrzymał 97 i niewiele dalej za nim plasowali się inni uczniowie. Jest wielka radość z pracy, jeżeli widać dobre jej wyniki, a jeszcze gdy wiadomo - jak się przy okazji dowiedziałem - że egzamin był pisany rzeczywiście samodzielnie, uczciwie, to takie wyniki cieszą. Ale jest to efekt pracy szkoły, która za swoje hasło-zadanie przyjęła słowa: "Kształcąc wychowujemy".

Sama uroczystość zakończenia roku szkolnego, na którą przybyli również rodzice, była pięknie przygotowana. Uczniowie wyróżniający się otrzymali dyplomy także z zajęć pozalekcyjnych, m.in. z osiągnięć w szachach, nauki języka angielskiego i innych. Szkoła ma wykwalifikowanych nauczycieli, co - jak widać - procentuje. Należy się więc cieszyć, że mamy taką katolicką szkołę, że my, jako redakcja, możemy ją wspierać i nasz trud nie idzie na marne.

Myślę, że warto wkładać pracę w kształcenie młodego pokolenia, i dobrze jest, że Kościół na miarę swoich możliwości to czyni. Na świecie istnieje dużo szkół katolickich. W Polsce, oczywiście, nie ma ich aż tak dużo, jak na Zachodzie, chociażby we Francji, Włoszech, Hiszpanii. Ale razem biorąc, szkolnictwo katolickie i w Polsce jest znaczące i ma swoją tradycję. Stanowi też poważną część pracy Kościoła, obejmującą nie tylko katechizację, ale wszelką pracę dotyczącą wychowania człowieka.

Zakończenie roku szkolnego świętowało także Liceum Katolickie im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie. Wspomnę też, że mamy również Szkołę Podstawową i Gimnazjum Sióstr Zmartwychwstanek, Szkołę prowadzoną przez Braci Szkolnych, a w archidiecezji szkoły katolickie są m.in. w Zawierciu, Wieluniu, Radomsku. Sądzę, że wysiłek naszej diecezji na rzecz ich rozwoju tworzy piękną kartę historii Kościoła częstochowskiego.

Dziś, gdy kończymy rok szkolny 2001/2002, dziękujemy Panu Bogu za tę możliwość pracy szkół katolickich w Polsce. Chcemy też podziękować wszystkim, którzy patrzą dalej i czynią wszystko, żeby wspierać szkolnictwo katolickie i inne formy katolickiej formacji młodych. Dziękujemy serdecznie Księdzu Arcybiskupowi za jego dowody troski o młodych, dawane przy różnych okazjach, dziękujemy wszystkim sponsorom, ale przede wszystkim nauczycielom i wychowawcom, którzy obcując z młodymi na co dzień, wkładają w dzieło wychowania najwięcej wysiłku.

Dziękujemy także uczniom, zwłaszcza uczniom szkół katolickich, za to, że starają się zrozumieć, o co naprawdę w życiu chodzi, i że swoją dobrą nauką pomagają nam, dorosłym, pomagają naszemu krajowi, a przede wszystkim pięknie się rozwijają. Niech jadą na wakacje, pamiętając, żeby każdą wakacyjną przygodę przeżywać tak, by ubogacać się fizycznie, ale i duchowo, by każdego dnia pamiętać o Ewangelii Jezusa, która jest najważniejszym i niezmiennym podręcznikiem dla każdego chrześcijanina, o niedzielnej Mszy św. i o naprawdę dobrych radach Rodziców, Wychowawców i Katechetów, którzy wiele trudu wkładają, by przekonać ich do tego, "co - jak mówi pewna pielgrzymkowa piosenka - jest najważniejsze, co jest najpiękniejsze, za co warto życie dać".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do zaorania

2024-05-08 17:47

Dominik Pyrek/diecezja.sosnowiec.pl

„Diecezja sosnowiecka nie jest do zaorania, tylko do nieustannego obsiewania” - powiedział abp Adrian Galbas w środę podczas obrzędu kanonicznego objęcia diecezji sosnowieckiej przez bp. Artura Ważnego. Uroczystość oraz podpisanie stosownych dokumentów miało miejsce w katedrze w Sosnowcu.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 9.): Odnowa i od nowa

2024-05-08 21:09

Mat. prasowy

Czy Jezus gorszy się wypaleniem? Co zrobić z kryzysem powołania? Gdzie na nowo odnaleźć odwagę, radość i siłę do obowiązków? Zapraszamy na dziewiąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że przy Maryi da się zacząć od nowa.

Więcej ...

PKP Intercity: darmowe podróże pociągami dla dzieci i młodzieży 1 czerwca

2024-05-09 16:25

Karol Porwich/Niedziela

W sobotę 1 czerwca br. dzieci i młodzież do 16. roku życia będą mogły podróżować pociągami PKP Intercity po całej Polsce za darmo - poinformowało w czwartek PKP Intercity. Przewoźnik zaznaczył, że darmowy bilet trzeba będzie pobrać w kasie lub w pociągu u konduktora.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Twórca pierwszej reguły

Święci i błogosławieni

Twórca pierwszej reguły

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

#PodcastUmajony (odcinek 9.): Odnowa i od nowa

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 9.): Odnowa i od nowa

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Kościół

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto