Reklama

Kielce - Sacroexpo 2002

Sprawdzian z duchowości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Jest dla mnie i radością, i zaszczytem otwierać wystawę przedmiotów i obiektów sakralnych, które mają swój wymiar materialny, ale i duchowy, ideowy i historyczny. Są sprawdzianem naszej duchowości, tego, co duch potrafi przekształcać w znaki widzialne i materialne" - powiedział kard. Józef Glemp podczas otwarcia targów.
III Międzynarodową Wystawę Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO 2002 18 czerwca w Kielcach otworzył Prymas Polski - kard. Józef Glemp. W obecnej edycji targów wzięło udział 225 firm z 8 państw. Targom towarzyszyły konferencje i prelekcje poświęcone współczesnej architekturze sakralnej, wystawy oraz antykwaryczna aukcja charytatywna. W ten sposób targi w Kielcach plasują się jako jedna z największych tego typu wystaw w Europie. W otwarciu SACROEXPO uczestniczyło ok. pięćset osób duchownych i świeckich - wśród nich biskup kielecki Kazimierz Ryczan oraz przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i samorządowych z regionu.
Już tradycyjnie pierwszy dzień targów był zamknięty dla publiczności. Organizatorzy w ten sposób ułatwili dostęp do wystaw księżom, przedstawicielom zgromadzeń i zakonów, alumnom, pracownikom instytucji kościelnych oraz członkom rad parafialnych. Jak podała KAI, pierwszego dnia wystawę odwiedziło ok. tysiąca osób. W kolejne dwa dni od godzin rannych na targi przybywały rzesze zainteresowanych. Przyjeżdżały nie tylko osoby duchowne, i to z niemal całej Polski, ale również świeccy, nawet z całymi rodzinami.
Podczas III edycji targów SACROEXPO 2002 wręczano również nagrody. Szczerozłoty medal Prymasa Polski otrzymał rzeźbiarz Zygfryd Gross z Leśnicy Opolskiej za snycerski wystrój prospektu organowego w bazylice na Górze św. Anny. Obraz Świętej Rodziny wytłoczony w srebrnej blasze - to nagroda Biskupa kieleckiego dla Honoraty Gilman z Chorzowa za ornat ze sceną Zwiastowania. Natomiast Centrum Targowe Kielce przyznało medal firmie "Prais" z Poznania za mikroprocesorowy napęd dzwonu. Ponadto wyróżniono artystę rzeźbiarza Stanisława Bracha z Krakowa za krzyż wykonany w technice współczesnej ceramiki. Sam artysta mówił, że krzyż przygotował specjalnie na targi, że jest on modelem monumentalnego dzieła - wystroju prezbiterium kościoła św. Stanisława na krakowskim Dąbiu. Za ciekawą aranżację stoiska targowego wyróżniono firmę Kanownik z Wieliszewa i zakład "Alba Plus" z Poznania.
Zwiedzających targi witał dźwięk dzwonów, kurantów z pieśniami religijnymi i zapach kadzideł. Odwiedzający stoiska mogli planować zakupy i zawierać wstępne umowy. A można było znaleźć wszystko, co potrzebne jest do budowy obiektów sakralnych. Nie zabrakło też miejsc wystawowych dla wyposażenia kościołów. Można było się zapoznać z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi, systemami ogrzewania czy oświetlenia. Uwagę wielu przyciągały stoiska z nagłośnieniem oraz z systemami zabezpieczeń obiektów sakralnych i utrzymania czystości. Jak twierdzili wystawcy i osoby zainteresowane, w tym roku bardzo duża i różnorodna była oferta szat liturgicznych, rzeźb i obrazów oraz dewocjonaliów. Zainteresowaniem cieszyło się stoisko Sióstr Felicjanek z graficznymi znakami roku i świąt liturgicznych. Wszystkie zostały zaprojektowane przez nagrodzoną na targach s. Wiesławę Błażejczyk - felicjankę z Warszawy, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych. Do stoiska Podkarpackiej Pracowni Rzeźbiarsko-Odlewniczej ARKADA oglądających przyciągały duże figury św. Piotra Apostoła, św. o. Pio i Michała Archanioła, wykonane z żywicy zbrojonej włóknem szklanym czy też mączką marmurową.
Ciekawie prezentowały się na SACROEXPO meble do zakrystii i kościołów, organy klasyczne i cyfrowe, komputerowe wyświetlacze tekstów, zegary wieżowe. Już po raz trzeci swoją ofertę prezentował Zakład Parafialny "Dębina" z Dobrzycy. Firma wykonuje z drewna wszystkie meble przydatne w kościele i na plebanii oraz podłogi i parkiety. Na stałe współpracuje z artystami, którzy wykonują dla niej odpowiednie projekty do kościołów. Zakład zatrudnia 30 osób. Jak mówił jego przedstawiciel, poziom zatrudnienia udaje się utrzymać dzięki rozszerzaniu asortymentu. Zobaczyć można było również ikony, witraże, mozaiki, a także duży asortyment świec, lampionów, różańców i medalików.
Wielu zainteresowanych można było spotkać przy stoiskach książkowych i prasowych wydawnictw religijnych, wydawnictw multimedialnych oraz komputerowego oprogramowania dla parafii. Swoje ciekawe propozycje przedstawiły również katolickie biura podróży i firmy ubezpieczeniowe. Po raz pierwszy uczestniczył w targach przedstawiciel francuskiego producenta najnowszych urządzeń odgromowych. A są nimi akceleratory impaktów piorunowych. Jak twierdził wystawca, wystarczy zamontować tylko jeden - w najwyższym punkcie obiektu, z jednym odprowadzeniem do ziemi. Pioruny uderzają tylko w ten punkt, nawet z odległości 40 m od wieży i 28 m od budynku. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się firma wykonująca prace wysokościowe. Zamówienia niemal z całego kraju zebrał też właściciel firmy grzewczej. Księży interesują przede wszystkim nowoczesne i oszczędne systemy ogrzewania kościołów przez pozyskiwanie ciepła z ziemi lub z kolektorów słonecznych.
Obecny na targach ks. dr Henryk Nadrowski - historyk sztuki - wysoko ocenił ich trzecią edycję. Jego zdaniem, prezentowane oferty, zastosowane w kościołach, mogą doskonale pomóc człowiekowi w dobrym przeżywaniu spotkania z Bogiem. "Mamy tutaj możliwość interdyscyplinarnego kontaktowania się ludzi związanych ze sztuką. Tegoroczne targi mocno podkreślają swoje liturgiczne przystosowanie. Wydaje mi się, że w tym roku jeszcze bardziej pogłębiły się więzi wśród naukowców, inwestorów oraz twórców" - powiedział ks. Nadrowski tuż przed zamknięciem targów SACROEXPO.
Centrum Targowe Kielce, po Poznaniu, zajmuje drugie miejsce w Polsce pod względem powierzchni wystawienniczej oraz liczby organizowanych imprez. Dysponuje różnego rodzaju stoiskami w klimatyzowanych pawilonach i powierzchnią na terenie otwartym, obejmującymi łącznie 120 tys. m2, centrum konferencyjno-prasowym oraz parkingiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W archikatedrze wileńskiej odkryto insygnia grobowe władców Polski i Litwy

2025-01-07 14:10

Vilniaus arkivyskupija / Aistė Karpytė - Vatican Media

Sensacyjne odkrycie w kryptach archikatedry wileńskiej. Badacze znaleźli tam tajny schowek z insygniami przeznaczonymi do pochówków władców Polski i Litwy - króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Aleksandra Ja-giellończyka, pierwszej żony Zygmunta Augusta Elżbiety Habsburżanki i jego drugiej żony Barbary Radziwiłłówny.

Więcej ...

Chodziło o zabijanie katolików? Zamachowiec zostawił bombę przed katedrą

2025-01-08 08:08

Adobe Stock

Shamsud-Din Jabbar, który zabił 14 osób świętujących Nowy Rok, zostawił też ładunek wybuchowy przed katedrą św. Ludwika. Wiele mediów pomija ten fakt.

Więcej ...

Bp Wołkowicz do wolontariuszy Caritas: robicie bardzo dużo dobra, służąc potrzebującym!

2025-01-08 12:30

Ks. Paweł Kłys

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Chcą zakazać spowiedzi dla osób niepełnoletnich....

Kościół

Chcą zakazać spowiedzi dla osób niepełnoletnich....

Warszawa: Sąd uniewinnia wolontariuszkę pro-life!

Wiadomości

Warszawa: Sąd uniewinnia wolontariuszkę pro-life!

Kiedy ostatni raz pozwoliłem Chrystusowi prowadzić się i...

Wiara

Kiedy ostatni raz pozwoliłem Chrystusowi prowadzić się i...

Edukacja zdrowotna jednak nieobowiązkowa? Nowacka zabiera...

Wiadomości

Edukacja zdrowotna jednak nieobowiązkowa? Nowacka zabiera...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Wiara

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?