Reklama

"Pamiątka z pielgrzymki do Jasnej Góry"

Niedziela Ogólnopolska 28/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od ponad 600 lat na Jasnogórskie Wzgórze przybywają pielgrzymi. Ugruntowała się tradycja, że jest to "... święte i cudowne miejsce, z którego... nikt odejść nie pośmielał się, żeby choć maleńkiego wizerunku nie wyniósł..." (o. Maciej Cichocki - paulin). Ze wzrastającą liczbą pielgrzymów wzrastało zapotrzebowanie na pamiątki z Jasnej Góry, kramarze sprzedawali każdą ich ilość bez względu na walory artystyczne. Nie pomogły nawet uniwersały zabraniające oddawania wizerunku Matki Boskiej w "nieprzystojny sposób". W XIX wieku nasilił się nurt malarstwa nieprofesjonalnego, dążącego do zaspokojenia potrzeb ludzi szczególnie ze środowisk wiejskich, po jak najniższych cenach. Roczną produkcję oceniało się na 60-70 tys., a fachowcy twierdzą, że w XVIII-XIX wieku z Częstochowy wywędrowało ponad 2 mln tych specyficznych dzieł sztuki. Do dziś przetrwało ich niewiele i stanowią oryginalne i poszukiwane przez muzea eksponaty. Niestety, koszty renowacji często znacznie przewyższają ich wartość.
Doskonałym ubogaceniem tegorocznego okresu pielgrzymkowego jest zorganizowana przez częstochowskie Muzeum wystawa Z dawna Polski Tyś Królową - Pamiątka z pielgrzymki do Jasnej Góry. Zgromadzono tu wyroby sztuki dewocyjnej w postaci obrazów, medalików, feretronów, ołtarzyków, figurek świętych, książeczek do nabożeństwa, miedziorytów, znaczków i prostych, masowo kopiowanych obrazków. Wystawa pokazuje religijne pamiątkarstwo, które w Częstochowie ma długie i bogate tradycje. Eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych, a także z muzeów w Wieluniu, Radomsku. Warszawie, Bytomiu, udowadniając, że producenci sztuki dewocyjnej mimo pogardliwej nazwy: "medalikarze" też tworzyli swego rodzaju dobra kulturowe. Warto dodać, że wystawę wysoko ocenili przybyli na jej otwarcie ojcowie paulini z Jasnej Góry - o. Eustachy Rakoczy i o. Stanisław Rudziński, a jest ona ukoronowaniem wielu lat pracy pracowników częstochowskiego Muzeum - Reginy Rok i Aleksandra Jaśkiewicza. Uzupełnieniem jest wspaniały album Pamiątka z pielgrzymki do Jasnej Góry, stanowiący nie tylko wystawowy katalog, ale przykład współczesnej cennej pamiątki z wydarzenia, które każdy pielgrzym odwiedzający Częstochowę powinien przeżyć.
Muzeum Częstochowskie oczekuje na zwiedzających we wtorki w godz. od 8.00 do 16.00, w środy - od 10.30 do 17.30, i w pozostałe dni oprócz poniedziałków - od 8.30 do 15.30, aż do końca października.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

18 maja Kościół wspomina św. Stanisława Papczyńskiego

Arkadiusz Bednarczyk

Kościół Katolicki wspomina 18 maja św. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem - Niedziela Zesłania Ducha Świętego

2024-05-18 08:28
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli