Reklama

Z internetu

Rosyjskie konfrontacje

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Izwiestia postawiły różnym przedstawicielom społeczeństwa pytanie: Co jest groźniejsze dla Rosji - konfrontacja katolików i prawosławnych czy też prawosławnych i muzułmanów?
Zastępca przewodniczącego do spraw międzynarodowych przy Dumie Państwowej - Siergiej Szyszkariow odpowiedział: "Groźne jest jedno i drugie, jeżeli ta konfrontacja przybiera ekstremalne formy. Za każdą religią stoją miliony ludzi. Jeśli chodzi o muzułmanów na terytorium Rosji, to sytuacja jest pod kontrolą".
Pracownik Synodalnego Wydziału Patriarchatu Moskiewskiego do spraw Stosunków z Siłami Zbrojnymi i Organami Porządku Prawnego - o. Aleksiej Zotow twierdzi: "Niebezpieczeństwo reprezentuje nie Kościół ani wyznanie, lecz ekspansja. Otóż, przez tysiąc lat muzułmanie i prawosławni żyli razem, budowali zjednoczoną i silną Rosję i nigdy nie było między nami konfliktów religijnych. Nie odczuwaliśmy ze strony muzułmanów ekspansji na tradycyjne terytoria Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Natomiast Kościół rzymskokatolicki próbuje tworzyć swoje diecezje na Ukrainie i Syberii. Swego czasu misjonarze Watykanu proponowali Iwanowi Groźnemu zwycięstwo w wojnach, które prowadziła Ruś, w zamian za przyjęcie katolicyzmu. Car odpowiedział: ´Was chrzcił Apostoł Piotr, a nas jego starszy brat Andrzej i dlatego niechaj Ruś strzeże wiary prawosławnej, a dzięki niej zwycięży´".
Borys Strugacki, pisarz: "Jak mawiał Stalin, ´obie rzeczy są gorsze´. W pierwszym przypadku konfrontacja między religiami jest odrażająca, trwająca tyle wieków waśń między naszym Kościołem a Watykanem jest nienaturalna. Religie, które głoszą pokój i winny tworzyć dobry klimat, nie mogą się porozumieć i podnoszą stopień napięcia międzynarodowego. W stosunkach między muzułmanami i prawosławnymi nie ma wojen, jest konfrontacja muzułmańskich ortodoksów ze światem zachodnim, jest posługiwanie się religią w celach wojennych, co wydaje mi się odrażające" .
Politolog Boris Bołotin uważa: "Konfrontację między Kościołami chrześcijańskimi uważam za hańbę. Bardzo się temu dziwię i jest mi wstyd, że ludzie nazywający się prawosławnymi mogą podnosić hałas z powodu ludzi wierzących w jednego Boga. W naszych czasach wiara oznacza miłość do człowieka jako stworzenia Bożego. Co się tyczy konfrontacji między prawosławnymi i muzułmanami, to także jej można zapobiec. Dowodzi tego współistnienie Azerów, Tatarów, Baszkirów, Jakutów w Cesarstwie Rosyjskim. Jeśli mówić o niepożądanych skrajnych przypadkach, to jednak konfrontacja między chrześcijaństwem a islamem jest o wiele bardziej niebezpieczna".
Boris Kazakow z Klubu "Izwiestia" ocenia: "Moim zdaniem, właśnie ze strony islamu bierze się podstawowe zagrożenie naszej cywilizacji. Tymczasem świat chrześcijański zajęty jest braterskimi kłótniami, zamiast zapobiegać temu całkiem namacalnemu niebezpieczeństwu. W tych przypadkach, kiedy są między sobą solidarni, wolą nie mówić o zagrożeniu ze strony islamu. I Patriarcha, i Papież jednogłośnie potępili Izraelczyków, którzy zbezcześcili Bazylikę Bożego Narodzenia w Betlejem, ale ani słowa nikt nie powiedział o arabskich terrorystach, którzy zagarnęli świątynię".

Wezwani do współpracy

W tym samym wydaniu pisma Izwiestia Patriarcha Moskiewski i Wszech Rusi Aleksy II przyznał: "Nie mamy prawa ignorować tego faktu, że Kościoły prawosławny i katolicki stanowią realne siły duchowe w jednoczącej się Europie i w świecie. Jesteśmy przekonani, że Patriarchat Moskiewski, Watykan i inne lokalne Kościoły prawosławne oraz inne Kościoły europejskie są wezwane do współdziałania z różnorodnymi instytucjami jednoczącej się Europy w imię tego, ażeby w toku integracyjnych procesów religijny czynnik życia narodów nie został zepchnięty na peryferie społecznego zainteresowania (...)" (www.izvestia.ru).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06
Święty Stanisław Biskup Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Więcej ...

11 lat temu zmarła Maria Okońska – współpracowniczka Prymasa Tysiąclecia

2024-05-06 11:14
Maria Okońska z mamą

Kadr z filmu „Spełniona w Maryi”

Maria Okońska z mamą

11 lat temu, 6 maja 2013 r., zmarła Maria Okońska, jedna z najbliższych współpracowniczek prymasa Stefana Wyszyńskiego, założycielka Instytutu Świeckiego Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki Kościoła. „Mamy jedno życie, którego nie wolno zmarnować” – głosiła jej najważniejsza dewiza.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?