Reklama

Z Rosji

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolejny atak na Kościół katolicki

Nie słabną ataki Rosyjskiego Patriarchatu Prawosławnego na Kościół katolicki w Rosji. Tym razem przybrały one postać dokumentu nt. rzekomego prozelityzmu katolickiego w Rosji. Trudno dopatrzeć się w nim nowości. Jego autorzy powtarzają bowiem zarzuty znane z wcześniejszych wypowiedzi hierarchów Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Przede wszystkim po raz kolejny podtrzymują tezę, że Rosja jest kanonicznym terenem prawosławnym, co - według autorów dokumentu - wykluczałoby jakąkolwiek możliwość duszpasterskiego zaangażowania Kościoła katolickiego na terenie Federacji Rosyjskiej. Jako sztandarowe działania o charakterze prozelickim hierarchowie Patriarchatu Moskiewskiego wymieniają zakładane przez zakony placówki opiekuńcze i charytatywne oraz tworzenie struktur administracyjnych. Winą za chłodne stosunki między Kościołami Patriarchat Moskiewski obarcza oczywiście Kościół katolicki. Autorzy zarzucają także katolickim duchownym żerowanie na pracy ich prawosławnych odpowiedników. " Dzisiaj misjonarze zachodni w istocie eksploatują nawożoną przez prawosławie urodzajną ziemię, jaką jest dusza Rosjanina, wyróżniająca się ufnością i otwartością na Słowo Boże, szczególną wrażliwością na sprawy wiary".
Dokument skomentował przebywający w Rzymie abp Tadeusz Kondrusiewicz. Zwrócił on uwagę na datę ukazania się publikacji, która - jego zdaniem - nieprzypadkowo zbiegła się z momentem odebrania przez niego z rąk Jana Pawła II paliusza przysługującego mu jako metropolicie archidiecezji Matki Bożej w Moskwie. Metropolita moskiewski zapowiedział także, że dokument spotka się z odpowiedzią przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Waltera Kaspera, wobec którego rosyjscy prawosławni także skierowali oskarżenia.

Zamordowano księdza katolickiego

Ks. Jose Ilario Arango zginął 27 czerwca br. w Cali w południowo-zachodniej Kolumbii, gdy wychodził z kościoła po odprawieniu Mszy św. Poinformowała o tym miejscowa prasa, nie podając jednak żadnych szczegółów ani na temat okoliczności zabójstwa, ani co do tożsamości sprawców.
Według środków przekazu, najbardziej prawdopodobne jest przypuszczenie, że zabójstwa dokonali partyzanci z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC), które od dawna działają na tym terenie. Hipotezę tę potwierdza fakt, że po niedawnych groźbach zamordowania wielu miejscowych burmistrzów i polityków ostatnio postanowili oni rozciągnąć swe akcje zastraszania na duchowieństwo.
Prymas Kolumbii, arcybiskup Bogoty - kard. Pedro Rubiano SaMenz powiedział niedawno, że "również
Kościół i księża żyją w stanie zagrożenia, a wielu z nich już przypłaciło własnym życiem swą posługę".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mościskach

Pierwsze w archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego sanktuarium pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy powstało w Mościskach. Ustanawiający je dekret metropolity lwowskiego - kard. Mariana Jaworskiego odczytano podczas Mszy św. odpustowej, której przewodniczył konsekrowany niedawno biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Marian Buczek.
Sanktuarium powstaje wokół słynącego łaskami obrazu Matki Bożej, który 8 września ub.r. kard. Jaworski ukoronował koronami papieskimi, poświęconymi przez Jana Pawła II podczas pobytu we Lwowie 26 czerwca ub.r.
Starania o ustanowienie sanktuarium podjął po raz pierwszy sługa Boży o. Bernard Łubieński CSSR, który w 1883 r. założył klasztor w Mościskach i sprowadził tu ikonę. Parafię św. Katarzyny w Mościskach, podniesioną teraz do godności sanktuarium, prowadzą ojcowie redemptoryści z Polski, a kustoszem jest ks. Władysław Ziober.

Nowy apel Franciszkanów o pokój

Franciszkanie w Ziemi Świętej wyrazili troskę w związku z nowymi aktami przemocy, do jakich dochodzi wokół miejsca narodzenia Jezusa - Betlejem. "Pokój osiąga się tylko na drodze sprawiedliwości, a nie bronią" - głosi opublikowany 2 lipca br. w Watykanie apel kustosza Ziemi Świętej - Giovanniego Battistelli. Wzywa on Kościół i wspólnotę międzynarodową do solidarności i modlitwy, gdyż "chyba tylko Bóg może znaleźć wyjście z tej sytuacji i otworzyć drogę do dialogu i rozwiązania problemu".
Wojsko ponownie okupuje Betlejem, na nowo są punkty kontrolne, a ludność tylko w określonych porach, w czasie kilkugodzinnego zawieszenia broni, może robić zakupy żywności. Sytuacja jest trudna zarówno dla wspólnoty franciszkańskiej, jak i dla wszystkich mieszkańców Betlejem - podkreślił kustosz Ziemi Świętej. Jego zdaniem, wizje prezydenta USA co do rozwiązania konfliktu, a także perspektywa konferencji pokojowej są "bardzo odległe". Należy się obawiać, że obecna sytuacja " lęku i zastraszania" będzie utrzymywała się jeszcze długo. Na razie tylko pogłębiają się cierpienia ludności, a co za tym idzie - umacnia się nienawiść i wola odwetu. To wszystko może zostać powstrzymane na drodze dyplomatycznej - stwierdził w swoim oświadczeniu o. Battistelli.

Reklama

ROSJA

W Czicie na Syberii odbyła się uroczystość konsekracji kościoła pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła. Aktu konsekracji dokonał były prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów - kard. Jozef Tomko.
Dla miejscowej wspólnoty katolików była to bardzo podniosła uroczystość, choć było im bardzo brak ich biskupa Jerzego Mazura SVD, ordynariusza diecezji św. Józefa w Irkucku.
Na konsekrację przybyło 19 kapłanów z różnych stron Syberii oraz wielu parafian czitińskich. Obecni byli m.in. przedstawiciele władz miejskich, architekci i budowniczowie świątyni.
Konsekracja nowego kościoła ma swoje głębokie związki historyczne i wiąże się również z historią Polski. Od końca XVIII wieku w okolice Nerczyńska zsyłano bowiem Polaków.

Reklama

UKRAINA

We Lwowie zainaugurował działalność Ukraiński Uniwersytet Katolicki, pierwsza tego typu uczelnia na obszarze byłego ZSRR. Kamień węgielny pod przyszły uniwersytet wmurował 26 czerwca 2001 r. Ojciec Święty Jan Paweł II.
W uroczystościach wzięło udział 40 biskupów, a także m.in. przedstawiciele świata polityki i nauki. Obowiązki gospodarza pełnił zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego - kard. Lubomyr Husar. Obchody zakończyły się koncertem zespołów młodzieżowych na placu przed Operą Lwowską. Wcześniej, przez cały poprzedzający to wydarzenie tydzień w stolicy ukraińskiej Galicji odbywały się konferencje naukowe, wystawy i koncerty.

WŁOCHY

Na świecie nieznacznie poprawiła się w ostatnich latach wolność i tolerancja religijna, twierdzą autorzy najnowszego raportu organizacji Kirche in Not (Kościół w Potrzebie), przedstawionego w Rzymie. W raporcie wyróżniono także 5 kategorii państw, w różnym stopniu ograniczających wolność religii: kraje muzułmańskie - Sudan, Jemen, Arabia Saudyjska; kraje komunistyczne - Chiny, Wietnam, Kuba, Korea Północna; kraje o większości hinduistycznej i buddyjskiej - np. Indie, Sri Lanka, Nepal; obszary konfliktów lokalnych, wojen domowych czy starć plemiennych - np. Kolumbia, Sudan, Rwanda; rejony różnego rodzaju ograniczeń i przeszkód prawnych dla członków Kościołów i wyznań mniejszościowych, przy jednoczesnym formalnym istnieniu wolności sumienia i religii - np. Rosja, Ukraina, Białoruś, Turcja Irak, Wenezuela.

MEKSYK

Ustawodawstwo meksykańskie powinno zapewniać większą wolność religijną, zezwalać na posiadanie przez Kościół własnych mediów i umożliwić mu prowadzenie szkół. Pogląd taki przedstawił biskup południowo-meksykańskiej diecezji San Cristóbal de las Casas - Felipe Arizmendi Esquivel. " Niektórzy dziwią się, że często atakujemy korupcję, przejawy niesprawiedliwości wobec rolników, Indian, robotników, więźniów i imigrantów, nadużycia policji, nadmierną obecność wojska w niektórych rejonach Chiapas i samowolę niektórych gubernatorów" - powiedział. Dodał, że wielu chciałoby, aby biskupi milczeli na te tematy, a to dlatego, że "sumienie tych ludzi nie jest wolne od grzechów społecznych naszych czasów" .

TYDZIEŃ NA ŚWIECIE

Arcybiskup Bogoty - kard. Pedro Rubiano SaMenz został nowym przewodniczącym Konferencji Biskupów Kolumbii (piastował on ten urząd przez dwie kadencje w latach 1990-96).

Po raz pierwszy w blisko pięćsetletniej historii Gwardia Szwajcarska ma w swych szeregach żołnierza ciemnoskórego; pochodzi on z Indii.

Przewodniczący Konferencji Biskupów Bośni i Hercegowiny, biskup Banja Luki Franjo Komarica został uhonorowany tytułem "Człowieka Dekady". To specjalne wyróżnienie nadane zostało przez Związek Uchodźców i Przesiedlonych Bośni i Hercegowiny. Jest wyrazem uznania i wdzięczności za pomoc, jakiej

bp Komarica udzielał bośniackim uchodźcom w okresie minionego dziesięciolecia.

Prezydent USA George W. Bush wezwał Palestyńczyków do odsunięcia od władzy Jasera Arafata. Według proponowanego przez Busha kalendarza, mieszkańcy Autonomii powinni do końca roku wybrać nowe władze, które przeprowadziłyby reformy i nawiązały pokojowe stosunki z Izraelem. Wówczas Zachód uznałby niepodległe państwo palestyńskie. Tymczasem Unia Europejska nadal popiera Arafata.

Komisja Europejska podpisała akredytację Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, umożliwiającą wykorzystanie pieniędzy z programu SAPARD. W jego ramach m.in. Polska ma otrzymać 171,6 mln euro.

W Hadze zainaugurował działalność Międzynarodowy Trybunał Karny ONZ.

Prasa hiszpańska podała, iż według wyników zakończonego w Madrycie wielkiego śledztwa w sprawie działalności terrorystycznej baskijskiej organizacji separatystycznej ETA, wiele

legalnych organizacji baskijskich w rzeczywistości wchodzi w skład ETA. Tymczasem hiszpański parlament zdelegalizował Batasunę, partię baskijskich nacjonalistów.

W Niemczech, nad miejscowością Uaberlingen w okolicach Jeziora Bodeńskiego, doszło do tragicznej w skutkach katastrofy lotniczej. Zderzyły się w powietrzu dwa samoloty - transportowy oraz pasażerski z Moskwy. Zginęło co najmniej 71 osób, w tym ok. 50 dzieci, które leciały na wakacje do Hiszpanii.

Do Albanii po 63 latach wygnania wróciła z RPA rodzina królewska.

Według oświadczenia komisji rządowej ds. wyjaśnienia okoliczności katastrofy okrętu podwodnego "Kursk" - zatonął on na skutek wybuchu paliwa torpedy.

Po omyłkowym zbombardowaniu przez lotnictwo USA domu weselnego we wsi Kakarak rząd afgański wezwał Amerykanów, by zaostrzyli procedury przy podejmowaniu decyzji o atakach lotniczych. Tymczasem rzecznik sił USA powiedział, iż uczestnicy wesela prawdopodobnie strzelali "na wiwat", czym spowodowali reakcję amerykańskiego lotnictwa.

Oba państwa koreańskie postawiły swoje siły zbrojne w stan najwyższego pogotowia tuż po krwawym incydencie na Morzu Żółtym. Okręt komunistycznej Korei ostrzelał południowokoreańską kanonierkę, zabijając 5 marynarzy i ciężko raniąc 19. Flota Południowej Korei niemal natychmiast odpowiedziała ogniem; źródła w Seulu poinformowały o 30 ofiarach śmiertelnych.

Armia izraelska zrównała z ziemią siedzibę Autonomii Palestyńskiej w Hebronie; 15 Palestyńczyków, którzy ukrywali się wewnątrz, najprawdopodobniej zginęło. Jednocześnie władze Izraela zadecydowały o zamknięciu miast palestyńskich dla dziennikarzy, co stało się powodem oficjalnego protestu Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej ( FPA).

Drużyna Brazylii po raz piąty wywalczyła tytuł piłkarskiego mistrza świata, pokonując w wielkim finale ekipę Niemiec. Trzecie miejsce zajęła Turcja, która odniosła zwycięstwo nad współgospodarzem imprezy - Koreą Południową.

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

2024-04-26 11:28

Mat.prasowy

W odcinku odkryjemy historię tragicznego życia i upadku Friedricha Nietzschego, filozofa, który ogłosił "śmierć Boga", a swoje życie zakończył w samotności i obłędzie, nazywając siebie "biednym Chrystusem".

Więcej ...

Bp Oder: Zadaniem pokolenia Jana Pawła II jest kształtowanie postaw kolejnych pokoleń

2024-04-26 14:05

Karol Porwich/Niedziela

Zadaniem pokolenia Jana Pawła II jest kształtowanie postaw kolejnych pokoleń – powiedział w piątek w Radiu eM biskup Sławomir Oder z okazji przypadającej w sobotę 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II.

Więcej ...

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16
Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego