W pielgrzymce uczestniczyli głównie Ukraińcy, którzy czasowo lub na stałe przebywają w naszym kraju. Przybył też Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie, Wiaczesław Wojnarowśkyj. Podkreślił, że „serca wszystkich Ukraińców przepełnione są nade wszystko troską o pokój”.
- Najważniejszym problemem jest wojna, która trwa na Ukrainie. Każda modlitwa Ukraińca jest kierowana o pokój w naszym kraju, ten problem boli każdego Ukraińca - mówił konsul.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wierni Kościoła greckokatolickiego dziękowali za reorganizację administracyjnych struktur. Biskup eparchii wrocławsko-koszalińskiej Włodzimierz Juszczak zauważył, że wraz ze zwiększającą się liczbą emigrantów, głównie zarobkowych z Ukrainy, istnieje potrzeba otaczania ich troską nie tylko w sprawach duchowych, ale również w codzienności.
- Staramy się wyjść naprzeciw tym ludziom przede wszystkim, gdy chodzi o sprawy duchowe, ale nasi księża próbują służyć także we wszystkich innych sprawach czyli np. związanych z pracą, szkołą, wykupem leków - powiedział biskup.
Karol Porwich/Niedziela
Jak zauważył ks. Włodzimierz Szuba, administrator parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Częstochowie, który jest także spowiednikiem na Jasnej Górze, jeśli o chodzi stosunki między Polakami i Ukraińcami to „potrzebujemy spokoju, wspólnego porozumienia i tematu przebaczenia, bo jak mówił Jan Paweł II najpierw potrzeba przebaczenia i budowania od nowa”.
Reklama
Dla Kościoła greckokatolickiego Jasna Góra jest szczególnym miejscem. W roku 1988 odbywały tutaj uroczystości wielkiego Jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Rusi Kijowskiej. Rok później w Częstochowie wyświęcony został pierwszy powojenny biskup przemyski obrządku bizantyjsko-ukraińskiego abp Jan Martyniak, były metropolita przemysko-warszawski.
W tym roku mija 25 lat od utworzenia eparchii wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Trzydzieści lat wcześniej, w roku 1991, doszło do odrodzenia struktur tego Kościoła w Polsce. Stolica Apostolska reaktywowała eparchię przemyską, która objęła zasięgiem terytorium całego kraju. W 1996 r. powołano eparchię wrocławsko-gdańską, która, wraz archieparchią przemysko-warszawską, utworzyła metropolię. Granicą obu administracyjnych jednostek Kościoła była rzeka Wisła.
W 2020 roku ponownie zreorganizowano struktury Kościoła greckokatolickiego - powstała nowa eparchia olsztyńsko-gdańska, natomiast eparchia wrocławsko-gdańska zmieniła dotychczasową nazwę na wrocławsko-koszalińską. Eparchia wrocławsko-koszalińska składa się obecnie z siedmiu dekanatów: wrocławskiego, zielonogórskiego, koszalińskiego, słupskiego, poznańskiego, katowickiego i legnickiego. W eparchii działa ponad 60 parafii i ośrodków duszpasterskich, w których posługuje ponad 30 kapłanów.
Karol Porwich/Niedziela
W eparchii są też trzy klasztory żeńskie, w których modli się i pracuje dziesięć sióstr zakonnych. Wierni to przede wszystkim przesiedleńcy i potomkowie przesiedleńców akcji „Wisła”, a w ostatnich latach także coraz liczniejsi nowoprzybyli migranci zarobkowi i studenci z Ukrainy.