Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przesłanie św. Marii Goretti jest aktualne także w naszych czasach, gdy mentalność braku zaangażowania, która zdominowała niemałą część społeczeństwa i kulturę naszych czasów, miewa trudności ze zrozumieniem piękna i wartości czystości.

Jan Paweł II

(Z orędzia do biskupa diecezji Albano w 100. rocznicę śmierci św. Marii Goretti - 6 lipca 2002 r.)

Jan Paweł II do Polaków

Powszechna chwała, jaką wszystkie stworzenia winny okazywać Bogu - Panu i Stwórcy, to temat katechezy papieskiej wygłoszonej podczas audiencji generalnej, która odbyła się 17 lipca br. w Castel Gandolfo. Rozważania oparte były na Psalmie 148.
Spotkanie z rodakami w Castel Gandolfo, podobnie jak kilka poprzednich, było swoistą przygrywką do sierpniowej wizyty w Ojczyźnie. Na piosenki zaśpiewane przez grupy z Polski Papież odpowiedział ludową przyśpiewką: "Ja ci powiadała, Janielo, nie chodź na wesele z ką..." - tu zawiesił głos i pozwolił, żeby zwrotkę dokończyli obecni. Zrobili to bezbłędnie i zasłużyli na pochwałę. "Brawo!" - ocenił Jan Paweł II.

"Anioł Pański" z Papieżem

Postać św. Kamila de Lellis, założyciela zakonu posługujących chorym, czyli Kamilianów, przypomniał 14 lipca br. Jan Paweł II w rozważaniach przed modlitwą maryjną Anioł Pański. Jak w każdą niedzielę, spotkał się on z wiernymi, tym razem w swej letniej rezydencji w Castel Gandolfo. Po rozważaniach Ojciec Święty, będący tego dnia w bardzo dobrej formie, pozdrowił zgromadzonych na dziedzińcu rezydencji pielgrzymów z różnych krajów, w tym także z Polski, którzy zgotowali mu najgorętszą owację i m.in. odśpiewali piosenkę góralską.
Papież przypomniał, że trwający obecnie miesiąc lipiec rozpoczyna dla wielu czas urlopów i wakacji. Pozdrowił wypoczywających, życząc im "pogodnej i skutecznej odbudowy sił fizycznych i duchowych" . Jednocześnie wspomniał tych, którzy nie mogą udać się na wakacje, zwłaszcza więźniów, chorych i samotnych. Zapewnił ich, że są mu bliscy, i życzył, aby nigdy nie zabrakło tych, którzy im pomagają, a których również serdecznie pozdrowił.
W tym kontekście przypomniał postać św. Kamila de Lellis, którego wspomnienie liturgiczne przypadało tego dnia. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że przyszły święty w młodości był żołnierzem, ale " Opatrzność posłużyła się raną w nodze, aby znalazł się on w szpitalu św. Jakuba w Rzymie", gdzie oddał się posłudze chorym, zwłaszcza tym najciężej, w których widział Jezusa. Założył potem zakon posługujących chorym, zwanych Kamilianami, którzy na swych habitach noszą wielkie czerwone krzyże, "aby przypominać samym sobie i wszystkim, że Chrystus jest Boskim lekarzem, prawdziwym uzdrowicielem ludzkości" - podkreślił Papież.
Pozdrowił następnie pątników po francusku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku, portugalsku i polsku. W naszym języku Ojciec Święty powiedział: "Pozdrawiam pielgrzymów z Polski, wszystkich Polaków: ze Słupska - parafię św. Maksymiliana M. Kolbego, ze Skawiny pod Krakowem - jak widać - Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej (w odpowiedzi na trzykrotne ´Czuj, czuj, czuwaj!´), z Czchowa i Gorlic nauczycieli i młodzież, dzieci kolonijne z Kalisza, Poznania i Szczecinka, z Gdańska chór ´Bel Canto´. Niech Bóg błogosławi Wam wszystkim i Waszym rodzinom. Szczęść Boże".
Słowa papieskie wywołały ogromną owację wśród zgromadzonych rodaków, którzy długo wykrzykiwali swoją radość ze spotkania z Ojcem Świętym. W pewnej chwili Papież zauważył: "Po deszczu - słońce". Gdy wymienił chór z Gdańska, ten odśpiewał mu piosenkę góralską. Na zakończenie zebrani podziękowali Papieżowi słowami: "Bóg zapłać" i "Zostań z nami".
Po rozważaniach i pozdrowieniu pielgrzymów Jan Paweł II odmówił wraz z nimi modlitwę maryjną i udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Polacy wśród kandydatów na ołtarze

5 lipca br. w Watykanie w obecności Jana Pawła II promulgowano dekrety dotyczące cudów bądź heroiczności cnót trzynaściorga sług Bożych. Wśród kandydatów na ołtarze jest czworo Polaków: abp Zygmunt Szczęsny Feliński (1822-95), księża Jan Wojciech Balicki (1869-1948) i Jan Beyzym SI (1850-1912) oraz s. Sancja Szymkowiak (1910-42), których udział w cudach uznała watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych. Całą czwórkę Ojciec Święty ma ogłosić błogosławionymi w czasie swej najbliższej podróży do naszego kraju - w Krakowie w sierpniu 2002 r.
Kandydatami na ołtarze są także m.in.: "lekarz ubogich" - węgierski arystokrata dr Władysław BatthyaMny-Strattmann (1870-1931), chorwacka zakonnica Maria od Jezusa Ukrzyżowanego Petković (1892-1966) i bośniacki świecki Jan Merz (1896-1928). Tego ostatniego Jan Paweł II miał beatyfikować w czasie swej planowanej na wrzesień br., a później przełożonej na rok przyszły, podróży do Chorwacji.
W tzw. promulgacji dekretów udział wzięli m.in.: prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego - kard. Zenon Grocholewski, sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych - abp Edward Nowak, metropolita przemyski - abp Józef Michalik oraz wielu relatorów i postulatorów spraw, jak również przełożeni zgromadzeń zakonnych, z których pochodzili słudzy Boży z naszego kraju.

Reklama

Znowu w Polsce - 1983 r.

Od pierwszej papieskiej pielgrzymki wiele się w Polsce wydarzyło. Były radości i nadzieje, ale też smutek i rozczarowania... 16 czerwca 1983 r. Ojciec Święty powtórnie całuje polską ziemię. Pielgrzymka ta jest pielgrzymką dziękczynną za 600 lat macierzyńskiej obecności Maryi w jasnogórskim wizerunku.
Pielgrzymia droga do Częstochowy wiedzie przez Warszawę, z główną Liturgią na Stadionie Dziesięciolecia, oraz franciszkański Niepokalanów, gdzie w osiem miesięcy po kanonizacji św. Maksymiliana Papież pomodli się w jego celi zakonnej. 18 czerwca jest już na Jasnej Górze. Wieczorne spotkanie z młodzieżą na Apelu - jak sam powie: " młodzieżowa wigilia" - i papieskie rozważanie na kanwie trzech słów: " Jestem - pamiętam - czuwam". W niedzielę zaś Eucharystia na jasnogórskich wałach wieńcząca Jubileusz, a podczas popołudniowej Liturgii koronacja czterech obrazów: Matki Bożej z Lubaczowa, Brdowa, Stoczka Klasztornego i z Zielenic.
Pielgrzymka minęła półmetek. Przed Papieżem kolejne cztery dni, podczas których odwiedzi jeszcze Poznań, gdzie beatyfikuje Urszulę Ledóchowską; Katowice - aby spotkać się z górnikami; Wrocław i Górę Świętej Anny oraz swój rodzinny Kraków. Tu kolejne beatyfikacje - Rafała Kalinowskiego i Alberta Chmielowskiego, poświęcenie mistrzejowickiego kościoła, zakończenie Synodu Prowincji Krakowskiej i przyjęcie doktoratu honoris causa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Czeka też jeszcze jedno prywatne spotkanie "wśród gór", między... dwoma najsławniejszymi Polakami.
23 czerwca na krakowskich Balicach Ojciec Święty żegnając się, raz jeszcze przypomni: "Polska jest dobrem wspólnym całego Narodu i na to dobro muszą być otwarci wszyscy jej synowie i córki; bo takie dobro domaga się stałego i rzetelnego wysiłku całego społeczeństwa" . Życzy swoim rodakom również, aby pod opieką Pani Jasnogórskiej dobro okazało się na ziemi polskiej potężniejsze od zła i odniosło zwycięstwo.

Reklama

Ks. Ireneusz St. Bruski

"Przyjaciel ludzi dużych i małych"

To biografia Jana Pawła II napisana przez ks. Mieczysława Malińskiego, skierowana do starszych dzieci, młodzieży oraz dorosłych - do wszystkich. Tak jak Papież-Polak jest dla wszystkich. Prosty język, krótkie zdania, jasny wywód - to zalety stylu ks. Mieczysława Malińskiego - obok ks. Jana Twardowskiego najbardziej popularnego piszącego dzisiaj kapłana.
Ks. Mieczysław Maliński, "Przyjaciel ludzi dużych i małych", Wydawnictwo Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej, 50-329 Wrocław, pl. Katedralny 19, tel. (0-71) 322-72-11.

Co ty wiesz o Ojcu Świętym?

Za niecałe 14 zł można nabyć w kioskach i w księgarniach nową książkę dziennikarza Niedzieli: Pawła Zuchniewicza pt. Nasz Papież. Publikacja ukazała się dzięki współpracy Wydawnictwa "M" i Edipresse Polska. Bezpłatnym dodatkiem do książki jest płyta kompaktowa, zawierająca dźwiękową formę wspomnień i anegdot dotyczących Karola Wojtyły jako biskupa krakowskiego i papieża. Książka adresowana jest do masowego odbiorcy. Napisana językiem reporterskim - jakby jej autor był naocznym świadkiem opisywanych wydarzeń - może być przeczytana w ciągu jednego wieczoru. Krótkie, dynamicznie redagowane rozdziały nadają się do lektury zarówno w tramwaju, w drodze do pracy, jak i w pociągu do Krakowa na sierpniowe spotkanie z Papieżem. Tekst ilustrowany jest rycinami Agnieszki Boroń.
Drugie wydanie książki Nasz Papież ukaże się jeszcze przed sierpniową pielgrzymką Jana Pawła II do Polski. Pierwszy nakład - ok. 30 tys. egzemplarzy został bowiem rozprzedany na kilka dni przed uroczystą prezentacją książki dla dziennikarzy. Według zamysłu wydawców, książka jest dostępna nawet dla tych, którzy z zasady rzadko odwiedzają księgarnie. Stąd tańsze wydanie - w miękkiej okładce - kolportowane jest w kioskach jak codzienna gazeta. Droższe - dla bardziej wymagających, w twardej oprawie, trafia do księgarń.
Ukazanie się książki Pawła Zuchniewicza jest częścią większej akcji zaplanowanej przez Wydawnictwa "M" i Edipresse pod hasłem: Co ty wiesz o Ojcu Świętym? Jej celem - jak napisał we wstępie inicjator przedsięwzięcia Grzegorz Polak - jest to, by fascynacja Ojcem Świętym udzieliła się możliwie najszerszym kręgom czytelników, zwłaszcza tych, których w dniu wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową nie było jeszcze na świecie. Książka, w której autor nie zanudza czytelnika, przemawiając raczej obrazem niż intelektualną analizą lub syntezą papieskiego nauczania, doskonale wpisuje się w ten cel.

xHZ

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matko Łaskawa, módl się za nami...

2024-05-25 20:50
Obraz Matki Bożej Łaskawej umieszczony jest w bocznej kaplicy

Michał Janik/TV Niedziela

Obraz Matki Bożej Łaskawej umieszczony jest w bocznej kaplicy

Obraz Matki Bożej Łaskawej, przed którym się zatrzymujemy pochodzi z 1598 roku i przedstawia Matkę Bożą w czerwonej sukni i w zielonym płaszczu, siedzącą na tronie wśród obłoków i trzymającą na prawym kolanie stojącego małego Pana Jezusa.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Marsz dla Życia i Rodziny w Częstochowie

2024-05-27 02:16

Karol Porwich / Niedziela

Tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł ulicami Częstochowy 26 maja w Dzień Matki. Przed marszem sprawowana była Liturgia w archikatedrze częstochowskiej pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Abp Galbas w Piekarach Śląskich: Gdyby Kościół się...

Kościół

Abp Galbas w Piekarach Śląskich: Gdyby Kościół się...

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie...

Wiara

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania