Sesji z udziałem około 20 duchownych przewodniczył abp Wojciech Polak, przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP.
Spotkanie miało na celu wsparcie i koordynację pracy formacyjnej według „Wytycznych dotyczących formacji, życia i posługi diakonów stałych w Polsce” przyjętych przez Konferencję Episkopatu i zatwierdzonych przez Kongregację ds. Duchowieństwa w roku 2015 roku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jak informuje ks. Tomasz Trzaskawka, konsultor Komisji Duchowieństwa KEP, zebrano doświadczenia związane z początkową i stałą formacją i posługą stałych diakonów, określając potrzeby i wyzwania z tym związane.
W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele tych diecezji, w których formacja i posługa stałych diakonów jest dopiero planowana.
Następne spotkanie planowane jest pod koniec tego roku.
Diakoni stali obecni są w życiu Kościoła w Polsce od 13 lat. Żyją w świecie, mają najczęściej rodziny, wykonują swój zawód, ale pomagają w pracy duszpasterskiej. Mogą udzielać sakramentu chrztu, rozdzielać Komunię świętą, błogosławić związkom małżeńskim, głosić kazania podczas Mszy, przewodniczyć obrzędom żałobnym i pogrzebowym; prowadzić nabożeństwa, nie mogą natomiast sprawować Eucharystii oraz spowiadać. Bardzo często posługują we wspólnotach i ruchach religijnych jako moderatorzy, prowadzą kursy przedmałżeńskie.
Diakonem stałym może być mężczyzna żonaty lub kawaler. W przypadku tego ostatniego zostaje on już do końca życia celibatariuszem zgodnie z zasadą, że nie ma ślubu kościelnego po święceniach.