Reklama

III Festyn w parafii pw. bł. Jolenty w Gnieźnie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok 2001 był dla gnieźnieńskiej parafii pw. bł. Jolenty czasem wielkiej żałoby. Podczas ubiegłorocznego Festynu Parafialnego ku czci Patronki kościoła zmarł niesamowity człowiek, tamtejszy wikariusz - ks. Grzegorz Manthey. Uczucia smutku, żalu, straty i zaskoczenie zawładnęły sercami parafian. Chociaż życie toczy się dalej, parafianie i ich duszpasterze (zwłaszcza ks. Ryszard Balik) nie zapomnieli o dokonaniach zawsze pogodnego księdza Grzegorza. Dlatego też tegoroczne obchody uroczystości odpustowych ku czci bł. Jolenty przygotowano i nazwano z myślą o kontynuowaniu jego działalności. Stąd od nazwiska niestrudzonego wikariusza nazwano festyn "Mantheyówką".

16 czerwca br. bp Bogdan Wojtuś otworzył oficjalnie Festyn Parafialny. Poprzedziła go Msza św. sprawowana za spokój duszy śp. ks. Grzegorza Mantheya przez jego kolegów razem z nim święconych w 1988 r. oraz księży z parafii. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Wętkowski. Po Mszy św. bp Bogdan Wojtuś poświęcił tablicę marmurową znajdującą się w kościele bł. Jolenty, upamiętniającą śp. księdza Grzegorza. Tablica ta, podobnie jak wystawa fotografii z czasów dzieciństwa i działalności duszpasterskiej ks. Mantheya (zorganizowana przez bliskich współpracowników księdza Grzegorza - młodzież z parafii i lektorów), mają świadczyć o zasługach Księdza-Optymisty nie tylko dla parafii, ale też dla całej archidiecezji.

W ubiegłym roku radość płynącą z hasła festynu: Wszyscy potrzebują serca przyćmił smutek - przyniesiony przez nagłą śmierć, lecz w tym roku było to tętniące radością wielkie święto parafialne. Była to czysta euforia na miarę szczerego uśmiechu księdza Grzegorza. Każdy, kto przybył na festyn, niezależnie od wieku, mógł znaleźć tutaj przysłowiowe "coś" dla siebie. Organizatorzy zatroszczyli się i o ciała, i o dusze uczestników tego wielkiego wydarzenia. Przeprowadzono niezliczoną liczbę konkursów oraz pokaz oddziałów antyterrorystycznych miejscowej policji i pokaz brazylijskiej sztuki walki "Capuera". Również z racji tego, iż zbliżały się półfinały i finały mistrzostw świata w piłce nożnej, młodzież i dzieci grali w "piłkarzyki" na specjalnych stołach. Nie zabrakło takich atrakcji jak: loteria fantowa, przejażdżki kucykami i bryczką oraz dmuchanego zamku dla najmłodszych. Szczególnym powodzeniem cieszyły się również płyty CD i kasety z nagraniami organisty Andrzeja Budniaka, który z myślą o święcie parafialnym wybrał, wykonał i nagrał ulubione pieśni księdza Grzegorza. Do końca imprezy tańczącym gościom przygrywał zespół z Młodzieżowego Domu Kultury "Millenium". Nie zabrakło, jak co roku: słynnego placuszka - ciacha babuni, lodów, grochówki, smakołyków z grilla czy też staropolskiego, tradycyjnego chlebka ze smalcem.

Jedno jest pewne, podczas tegorocznej "Mantheyówki" nie zabrakło atrakcji. Organizatorzy z całą odpowiedzialnością stanęli na wysokości zadania, a przecież nie było to łatwe, bo parafialne święto ku czci bł. Jolenty jest również hołdem dla inicjatora takiej formy rodzinnego świętowania odpustu, a był nim człowiek z wiecznym uśmiechem na twarzy, odważny - niebojący się trudów i wyzwań w pracy duszpasterskiej, ceniący solidarność i iście rodzinną współpracę w parafii.

Takim właśnie zapamiętamy ks. Grzegorza Mantheya, a kolejny festyn, m.in. na jego cześć, już za rok - 15 czerwca 2003 r. Już teraz wszystkich serdecznie zapraszamy!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...