Reklama

Papieskim szlakiem

Niedziela Ogólnopolska 32/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 1991 r. Jan Paweł II kolejny raz przybywa do Polski. Ta czwarta, najdłuższa z dotychczasowych wizyt w Ojczyźnie składa się z dwóch etapów. W czerwcu (1-9) Papież odwiedza miasta północnej i wschodniej Polski oraz Mazowsza, a w sierpniu (13-16) przewodniczy obchodom Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie.
Mottem pierwszego etapu pielgrzymki są słowa św. Pawła: Bogu dziękujcie... Ducha nie gaście (por. 1 Tes 5,18n). A jest za co dziękować... Również w wymiarze narodowym. Wydarzenia ´89 r. stały się początkiem nowej sytuacji, nie tylko w Ojczyźnie Papieża, ale także w innych krajach Europy. Teraz kanwą papieskiego nauczania staje się Dekalog oraz ewangeliczne przykazanie miłości. Te kolejne " dziesięć prostych słów" - jak powie Ojciec Święty - to najwłaściwsza droga do odbudowy założeń, na których życie ludzi i narodu związanego od 1000 lat z chrześcijaństwem może się nadal budować w sposób prawidłowy.
Pielgrzymka niesie z sobą wiele wydarzeń, które świadczą o "nowości życia" - pierwsze spotkanie na modlitwie z Wojskiem Polskim czy uczynienie tematem jednego ze spotkań katechezy, która powróciła do polskiej szkoły. Podczas tej podróży duszpasterskiej Papież wynosi do chwały ołtarzy nowych błogosławionych: bp. Józefa Pelczara, m. Bolesławę Lament i o. Rafała Chylińskiego. Są również spotkania ekumeniczne z prawosławnymi w Białymstoku i luteranami w Warszawie oraz spotkanie ze społecznością żydowską.
Ojciec Święty, kończąc pierwszy etap pielgrzymowania, mówi na warszawskim Okęciu: "Czeka Was w niedługim czasie nowe spotkanie z Papieżem, a jest to spotkanie, które w pewnym sensie przekracza miarę tych czerwcowych odwiedzin". Mówiąc te słowa, myślał już o drugim etapie, którego celem miała być Jasna Góra i zaproszeni tam młodzi z całego świata.
Zanim jednak w sierpniu Jan Paweł II przybędzie na Jasną Górę, aby celebrować VI Światowy Dzień Młodzieży, odwiedzi "swój" Kraków. Spotka się tam z dziećmi przebywającymi w Instytucie Pediatrii Akademii Medycznej, odwiedzi Papieską Akademię Teologiczną, a podczas Eucharystii na Rynku Krakowskim beatyfikuje prostą służącą - Anielę Salawę. Zatrzyma się też w mieście swego urodzenia i dzieciństwa. Powie wówczas wadowiczanom: "Bogu jestem wdzięczny za to, że mogłem dziś znowu ucałować próg starego wadowickiego kościoła i brzeg chrzcielnicy. Wdzięczny jestem Bogu za to, że mogłem w Wadowicach konsekrować nową świątynię pw. św. Piotra".
14 sierpnia Papież staje na Jasnej Górze. Po Rzymie w 1986 r., Buenos Aires w 1987 r. i Santiago de Compostela w 1989 r., staje teraz, w 1991 r., w Częstochowie wśród młodych reprezentujących ok. 80 krajów. Mottem tego spotkania są słowa: Otrzymaliście Ducha przybrania za synów (Rz 8, 15). Papież staje z młodymi świata i razem z nimi modli się o lepsze jutro człowieka, o jego odnowę, bo lepsze jutro to nie tylko postęp techniczny i ekonomiczny, ale przede wszystkim dojrzałość, odnowa duchowa człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Franciszek dziękuje stowarzyszeniu Meter za zwalczanie wszelkich form przemocy wobec dzieci

2025-05-05 21:54

Włodzimierz Rędzioch

W niedzielę 5 maja, po modlitwie Regina Coeli Franciszek pozdrowił pielgrzymów z różnych kontynentów oraz stowarzyszenie Meter. „Witam stowarzyszenie ‘Meter’, które angażuje się w zwalczanie wszelkich form przemocy wobec dzieci. Dziękuję, dziękuję za wasze zaangażowanie! I proszę, kontynuujcie swoją ważną pracę z odwagą” – powiedział Papież.

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

RED

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Prymas do rzeczników diecezjalnych: komunikacja potrzebuje poznania, a poznanie bliskości

2025-05-06 15:13
Prymas Polski i rzecznicy diecezjalni

Episkopat News

Prymas Polski i rzecznicy diecezjalni

„Dobra komunikacja nie może być oparta na domyślaniu się i jakimś osobistym wyczuciu sytuacji. Dobra komunikacja potrzebuje poznania, a poznanie bliskości” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak do rzeczników diecezjalnych uczestniczących w Gnieźnie w trzydniowym zjeździe z okazji jubileuszu korony polskiej i metropolii gnieźnieńskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Kościół

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Wiara

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Watykan: w czasie konklawe nie będzie sygnału dla...

Kościół

Watykan: w czasie konklawe nie będzie sygnału dla...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...