Reklama

Zagwarantować suwerenność

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prawdopodobnie zaraz po przerwie wakacyjnej Sejm w głosowaniu zdecyduje o losie uchwały dotyczącej zagwarantowania, w ramach negocjacji z Unią Europejską, suwerenności w sprawach odnoszących się do moralności i kultury. O przyjęcie tej uchwały zaapelowała Polska Federacja Ruchów Obrony Życia. W kontekście kompromitującej rezolucji Parlamentu Europejskiego, wzywającej kraje kandydujące do Unii Europejskiej do wprowadzenia prawa zezwalającego na aborcję, przyjęcie tej uchwały jest bardzo ważne. Byłby to dobry początek do działań na rzecz traktatowego zabezpieczenia w procesie negocjacji suwerenności Polski w określonym zakresie.
Niestety, w komisjach sejmowych, które w lipcu w pierwszym czytaniu zajmowały się projektem uchwały, opozycja nie zachowała się jednolicie. Uchwały nie poparli posłowie Platformy Obywatelskiej, wstrzymując się od głosu, zaś posłowie Ligi Polskich Rodzin podzielili się, a niektórzy zagłosowali nawet przeciw uchwale. W tej sytuacji uchwała została zaopiniowana negatywnie.
Tymczasem również przeciwnicy akcesji Polski do UE, dostrzegając realnie taką możliwość (na którą wskazują badania opinii społecznej i aktywne działania obecnego rządu), na ogół uznają, że warto angażować się w to, by w procesie negocjacji zapewnić Polsce suwerenność stanowienia prawa w takich sprawach, jak na przykład: ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci czy wychowanie dzieci.
Zbliżająca się dyskusja nad tą uchwałą na posiedzeniu plenarnym Sejmu będzie też okazją do zastanowienia się, jaka ma być rola Unii Europejskiej w przyszłości. Czy ma być to struktura obejmująca prawem wspólnotowym wszystkie dziedziny życia, czy też samoograniczająca się i pozostawiająca poszczególnym państwom pole do samodzielnego działania w różnych dziedzinach życia społecznego.
Federacja Ruchów Obrony Życia, nie wypowiadając się co do całości procesu integracji europejskiej, dostrzega konieczność zabezpieczenia na gruncie prawnym obowiązywania w Polsce ważnych standardów w dziedzinie praw człowieka i roli rodziny w polityce państwa. Za najistotniejsze w tej dziedzinie Federacja uznała ochronę życia i zdrowia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Do polskiego dziedzictwa orzecznictwa konstytucyjnego już dziś należy takie rozumienie konstytucyjnej ochrony życia człowieka, które chroni życie dziecka poczętego przed aborcją z przyczyn społecznych. Także wszelkie inne regulacje rozszerzające zakres ochrony tego fundamentalnego prawa człowieka powinny być w Polsce chronione niezależnie od przyszłego kierunku zmian prawa unijnego w tym względzie.
W opinii Federacji, w żadnym wypadku nie powinien ulegać zmianom status małżeństwa, rozumianego w polskim prawie jako trwały związek kobiety i mężczyzny. Zachowania też wymaga ochrona dzieci i rodziny, jaka jest przewidziana przez prawo polskie, zgodnie z którym rodzice są najbardziej odpowiedzialni za wychowanie dzieci.
Uznanie niezbywalnej suwerenności Polski w wymienionych powyżej obszarach ma duże znaczenie. Przyjęcie uchwały sejmowej byłoby dla rządu zobowiązaniem wynegocjowania do aktu ratyfikacji przez Polskę Układu Europejskiego stosownych zastrzeżeń, które zrealizują opisany powyżej cel. Irlandia, która wynegocjowała takie rozwiązania, jest najlepszym przykładem, że mogą być one w praktyce Unii zastosowane. Głosowanie w sprawie uchwały już niedługo.

Autor jest wiceprezesem Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Więcej ...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo osób, a nie związków homoseksualnych

2024-05-20 15:05

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych - wyjaśnił papież Franciszek w nadanej wczoraj pełnej wersji kwietniowego wywiadu dla telewizji amerykańskiej CBS. Dodał, że błogosławienie takich związków jest „sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Kościoła”. Zezwolił natomiast na błogosławienie poszczególnych osób homoseksualnych, bo „błogosławieństwo jest dla wszystkich”, choć - jak przyznał -„niektórzy są tym zgorszeni”.

Więcej ...

Matko Śnieżno-Różańcowa, módl się za nami...

2024-05-20 20:50

Karol Porwich/Niedziela

W czasie pierwszej wojny światowej kult Matki Bożej stał się szczególnie żywy. Rozpoczęto starania o koronację cudownego wizerunku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Wiadomości

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...