Reklama

Odkrywamy Jasną Górę (14)

Której obraz...

Niedziela Ogólnopolska 35/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od przeszło sześciuset lat Jasnogórska Bogurodzica nieprzerwanie otaczana jest żarliwym i wciąż rosnącym kultem. Jest w nim miłość do Matki Boga i całej ludzkości, połączona z czcią dla dostojeństwa monarszego majestatu, jakim otacza się Maryję Królową Polski, Władczynię i Orędowniczkę Narodu. Dzieje Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej ­ od momentu, gdy pojawił się na Jasnej Górze, aż do naszych czasów ­ nierozerwalnie splotły się z losami Polski. Otoczony powszechnym kultem ­ zarówno przez władców, jak i przez wszystkie stany ­ był i jest nadal jednym z elementów świadomości narodowej.
Fundacja Klasztoru Paulinów na Jasnej Górze, dokonana przez księcia opolskiego Władysława w 1382 r., należy do faktów udokumentowanych źródłowo, lecz czas pojawienia się tam Cudownego Wizerunku Bogurodzicy i powierzenia go opiece Paulinów nie jest dokładnie znany. Według tradycji zakonnej, przekazanej w drugiej połowie XVI wieku przez pisarza paulińskiego Mikołaja z Wilkowiecka, Obraz Matki Bożej został złożony na Jasnej Górze w dwa lata po fundacji klasztoru, to jest w 1384 r.
Wizerunkowi Matki Bożej od początku towarzyszy literacka historia, inaczej mówiąc ­ legenda. Najstarszym zachowanym źródłem jest Translatio Tabulae Beatae Mariae Virginis, quam Sanctus Lucas depinxit propris manibus ­ Przenosiny tablicy Błogosławionej Dziewicy Maryi, którą Święty Łukasz wymalował własnymi rękami (odpis z wcześniejszego), pochodzące z pierwszej połowy XV wieku, z dopisaną później datą ­ 1474 r. Według tego przekazu, jest to dzieło malarskie św. Łukasza Ewangelisty przedstawiające Najświętszą Dziewicę Maryję z Dzieciątkiem Jezus, namalowane na deskach stołu w jerozolimskim domu Bogurodzicy, gdzie spędziła ostatnie lata swego ziemskiego życia. Legendarny opis opowiada historię sprowadzenia Obrazu przez cesarza Konstantyna Wielkiego z Jerozolimy do Konstantynopola, a następnie przekazania go przez cesarza księciu ruskiemu Lwu, który go przywiózł do swych posiadłości. Podczas wojny prowadzonej przez węgierskiego króla Ludwika Wielkiego Obraz został znaleziony w Bełzie przez królewskiego namiestnika Władysława, księcia opolskiego, który przywiózł go do Polski i ofiarował Paulinom na Jasnej Górze. Według tej tradycji, powierzony przez księcia opolskiego opiece braci pustelników Cudowny Wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem zaliczał się do najszacowniejszych relikwii chrześcijańskiego świata. Z racji podłoża, na którym był namalowany, stanowił pamiątkę związaną bezpośrednio z codziennym życiem Maryi, a jako Jej wierny wizerunek, stworzony w natchnieniu przez św. Łukasza Ewangelistę, przybliżał wiernym pamięć duchowej obecności i piękno Matki Zbawiciela.
Od początku swej obecności na Jasnej Górze Obraz był otoczony wielkim kultem, a jego cudotwórcza moc przejawiała się w licznych łaskach doznawanych przez wiernych. Czczono go nie tylko w Królestwie Polskim, lecz i na ziemiach sąsiednich. Wybór Jasnej Góry na sanktuarium maryjne (do takiej roli klasztor został powołany przez księcia fundatora w momencie powierzenia Cudownego Obrazu Bogurodzicy) nie wydaje się przypadkowy. Tak jak kolejne fundacje erygowanych przez Opolczyka klasztorów paulińskich służyły wsparciu religijnych i politycznych zamysłów księcia, tak też kult Wizerunku Jasnogórskiego od początku miał charakter oficjalny. W zamyśle fundatora miała to być zapewne opiekuńcza relikwia zarówno dziedzictwa rodowego, jak i ziem lennych. Wydarzenia polityczne, klęska księcia i jego przegrana, nie pozwoliły w pełni urzeczywistnić tych planów. Ale nowy dobroczyńca Zakonu Paulinów ­ król Władysław Jagiełło, zapewne za namową swej żony, królowej Jadwigi ­ potwierdził w 1393 r. fundację Jasnej Góry i pomnożył nadania klasztoru. Para monarsza wraz z opieką nad jasnogórskim konwentem przejęła ideę szczególnego kultu słynącego z cudów Wizerunku Bogurodzicy. Obraz stał się opiekuńczą relikwią nowej dynastii Jagiellonów, a tym samym całego Królestwa Polskiego. Maryja, jako niebiańska Królowa Polski i duchowa władczyni narodu, czczona była ze splendorem monarszego majestatu w swym Jasnogórskim Sanktuarium, uznanym od czasów Jagiełły za duchową stolicę Królestwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Paweł Socha obchodzi 90. urodziny

2025-01-10 13:32
Urodził się 10 stycznia 1935 r. w Wojsławicach pod Radomiem

Archiwum Aspektów

Urodził się 10 stycznia 1935 r. w Wojsławicach pod Radomiem

Bp Paweł Socha dokładnie dziś obchodzi 90. urodziny. W niedzielę w zielonogórskiej konkatedrze w intencji jubilata zostanie odprawiona uroczysta Msza św.

Więcej ...

Jordania: kard. Parolin konsekrował nowy kościół w miejscu chrztu Jezusa nad Jordanem

2025-01-10 20:09

Grażyna Kołek/Niedziela

W Al-Maghtas na jordańskim brzegu Jordanu, czczonym jako miejsce chrztu Jezusa, został poświęcony 10 stycznia nowy kościół katolicki. Uroczystości z okazji dorocznej pielgrzymki jordańskich katolików na uroczystość Chrztu Pańskiego, przewodniczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin. W kazaniu wygłoszonym wobec kilku tysięcy wiernych wezwał do uspokojenia sytuacji na Bliskim Wschodzie i podkreślił ważną rolę chrześcijan w tworzeniu sprawiedliwego i pokojowego społeczeństwa w ogarniętym konfliktem regionie, poinformował portal Vatican News.

Więcej ...

Wielka Nowenna za chorych i cierpiących w Sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii

2025-01-10 16:49
Wieczernik na Mariankach w Górze Kalwarii – tu powstało nowe sanktuarium diecezjalne Mazowsza

Ks. Jan M. Rokosz MIC

Wieczernik na Mariankach w Górze Kalwarii – tu powstało nowe sanktuarium diecezjalne Mazowsza

Od 2 do 10 lutego 2025 roku w Sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego na Mariankach w Górze Kalwarii odbędzie się Wielka Nowenna za chorych i cierpiących. 11 lutego, w Światowym Dniu Chorych, odprawiona zostanie uroczysta Msza św., podczas której będzie możliwość przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Diecezja ma zapłacić 400 tys. zł zadośćuczynienia....

Niedziela na Podbeskidziu

Diecezja ma zapłacić 400 tys. zł zadośćuczynienia....

Tylko ten, kto ma w sobie pokorę, będzie mógł się...

Wiara

Tylko ten, kto ma w sobie pokorę, będzie mógł się...

Nagie obrazki w austriackim przedszkolu. Ukarano…...

Wiadomości

Nagie obrazki w austriackim przedszkolu. Ukarano…...

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Kościół

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Wiara

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Kościół

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Warszawa: Sąd uniewinnia wolontariuszkę pro-life!

Wiadomości

Warszawa: Sąd uniewinnia wolontariuszkę pro-life!