Reklama

Z prasy zagranicznej

Niedziela Ogólnopolska 35/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W popularnym dzienniku niemieckim Berliner Zeitung ukazał się 13 sierpnia artykuł Stephana Speichera pt.: A wszystkie pytania pozostają bez odpowiedzi, poświęcony osobie Marcela Reich-Ranickiego, uważanego do niedawna za czołowy autorytet niemieckiej krytyki literackiej.
W swym artykule autor zestawia ujawnione stosunkowo niedawno kłopotliwe szczegóły z życiorysu Reich-Ranickiego. Urodzony w 1920 r. w żydowskiej rodzinie we Włocławku, razem z rodzicami, jako dziecko, wyemigrował do Berlina, skąd również z rodzicami musiał wrócić do Polski po objęciu rządów w Niemczech przez hitlerowców. Rodzina zamieszkała w Warszawie i podzieliła tragiczny los Żydów zamkniętych w czasie wojny w tamtejszym getcie. Młodemu Marcelemu Reichowi (nie używał jeszcze wtedy przybranego później drugiego członu swojego nazwiska) udało się uciec i przedostać w 1944 r. do Lublina, gdzie wstąpił na służbę do komunistycznego resortu "bezpieczeństwa". W służbie tej pozostawał do 1950 r.
Wiadomo, że początkowo, w 1945 r., został skierowany na Górny Śląsk, zaś w latach 1948-49 najpierw na krótko do okupowanego przez cztery mocarstwa sojusznicze Berlina, potem zaś na dłużej do służby konsularnej w ambasadzie reżimu warszawskiego w Londynie. Po ujawnieniu tych faktów, co stało się dopiero w latach 90., Reich-Ranicki nie zaprzeczał ich prawdziwości, odmawiał jednak bliższego opisania swych czynności na zajmowanych wtedy stanowiskach.
Obecnie zostały odnalezione w Polsce jego akta personalne z tych czasów. Wynika z nich, że dosłużył się on w tajnych służbach rangi kapitana, m.in. za wyniki swoich działań wywiadowczych, prowadzonych wśród polskiej emigracji niepodległościowej w Londynie. W przeprowadzonym z nim ostatnio przez prawicowy dziennik niemiecki Die Welt wywiadzie Marcel Reich-Ranicki usiłował wywołać wrażenie, że jego praca jako agenta komunistycznego w Londynie nie miała większego znaczenia, a w opublikowanej autobiografii pozwolił sobie nawet na strojenie żartów na temat tego okresu swojego życia.
Autor artykułu w Berliner Zeitung nie wdaje się w polemikę z tymi mało wiarygodnymi wypowiedziami Reich-Ranickiego. Kończy tylko swój tekst następującym ironicznym stwierdzeniem: "Sowietyzacja natrafiła w 1945 r. w Polsce na najtwardszy przypadek pośród zdobytych krajów ­ społeczeństwo niesproletaryzowane, katolickie i nastrojone narodowo, które z pewnością nie musiało dopiero od Związku Sowieckiego uczyć się, czym jest walka z faszyzmem. W Londynie pozostała część jego antykomunistycznej elity, która zdała już swój egzamin w walce z Trzecią Rzeszą. Czy nowy (tj. komunistyczny ­ J. W. S.) wywiad pozwoliłby swojemu oficerowi na niedbałą służbę w takim miejscu?".
Do tej krótkiej charakterystyki, napisanej przez obiektywnego komentatora, trudno byłoby cokolwiek dodać. Odpowiedź na postawione w niej pytanie wydaje się bowiem oczywista.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nakładają Europejczykom ciężary nie do uniesienia, których oni sami nie dźwigają

2024-05-15 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

O co chodzi w nadchodzących wyborach europejskich? Dotyczą głównie dwóch instytucji: Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, które od lat są zdominowane przez jedną stronę europejskiej sceny politycznej, więc sam akt wyborczy teoretycznie powinien wzbudzać raczej nikłe zainteresowanie wyborców, a jednak przynajmniej w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat frekwencja przy eurowyborach wzrosła dwukrotnie.

Więcej ...

Franciszek: liczy się tylko miłość

2024-05-15 10:30

PAP/EPA/Riccardo Antimiani

„Chrześcijańska miłość obejmuje to, co nie jest urocze, oferuje przebaczenie, błogosławi tych, którzy przeklinają. Jest to miłość tak śmiała, że zdaje się prawie niemożliwa, a jednak jest jedyną rzeczą, która po nas pozostanie. Jest to «ciasna brama», przez którą musimy przejść, aby wejść do Królestwa Bożego” - mówił papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Swoją katechezę Ojciec Święty poświęcił teologalnej cnocie miłości.

Więcej ...

Tydzień Laudato si’ w Polsce

2024-05-15 15:27

Łukasz Frasunkiewicz

“Tydzień Laudato si’” to inicjatywa watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, upamiętniająca opublikowanie encykliki Laudato si' Papieża Franciszka, a przede wszystkim - zaproszenie do wcielania jej przesłania w życie. Obchodzony w tym roku w dniach 19-26 maja pod hasłem “Ziarna nadziei” przypomina nam, że choć czasy, w których żyjemy naznaczone są głębokimi kryzysami, to jako chrześcijanie - pozostajemy ludźmi nadziei, co więcej możemy naszymi postawami i gestami tę nadzieję kultywować i dawać ją innym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...