Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z RPA

Światowy Szczyt Ziemi

Z udziałem 4 tys. delegatów rozpoczął się 26 sierpnia br. w Johannesburgu w RPA Szczyt Ziemi. Gospodarz Szczytu ­ prezydent Republiki Południowej Afryki Thabo Mbeki powiedział przedstawicielom 180 krajów świata, że największym problemem ludzkości jest nędza, zacofanie i zaostrzający się kryzys ekologiczny. Zauważył jednocześnie, że ludzkość, po raz pierwszy w historii, posiada wiedzę i odpowiednie zapasy, by wyeliminować głód i zacofanie i osiągnąć jednakowy poziom dobrobytu dla wszystkich. Wezwał uczestników szczytu ONZ, by ich 10-dniowe obrady przyniosły " wiarygodne" owoce.
Dyrektor wykonawczy ONZ-owskiego programu ekologicznego, Klaus Töpfer z Niemiec, apelował o "globalizację o ludzkim obliczu" . Jego zdaniem, nędza i zniszczenia środowiska spowodowały, że świat stanął wobec problemów o "wymiarze kosmicznym". "Nie mamy więc prawa rozczarować milionów, a nawet miliardów ludzi na świecie" ­ stwierdził niemiecki polityk.
W 10 lat po pierwszym Szczycie Ziemi ­ w Rio de Janeiro w 1992 r. ­ uczestnicy spotkania w Johannesburgu
dyskutowali nad najważniejszymi problemami związanymi ze zrównoważonym rozwojem. Wśród tych tematów wymienia: się zwalczanie biedy i braku wody, ochronę przyrody, zaopatrzenie w energię, a także sprawiedliwą organizację handlu światowego.
Z indii

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

92. urodziny Matki Teresy z Kalkuty

W dniu 92. urodzin Matki Teresy, 26 sierpnia br., siostry Misjonarki Miłości modliły się u grobu swojej Założycielki o jej rychłą beatyfikację.
Na Mszę św. w intencji Matki Teresy do kaplicy domu macierzystego Misjonarek Miłości w Kalkucie przybyła rzesza ludzi w kolorowych strojach, wśród nich niepełnosprawni i dzieci. Śpiewali pieśni wysławiające " Anioła ubogich" i obłożyli różami figurę Matki Teresy. Na zakończenie Mszy św. zebrani zaśpiewali "najukochańszej Matce" okolicznościową pieśń urodzinową oraz Niech Cię Bóg błogosławi i uczyni rychło świętą. Wicepostulatorka w procesie beatyfikacyjnym ­ s. Lynn Mascarenhas powiedziała azjatyckiej agencji katolickiej Ucanews, że sprawa "rozwija się pozytywnie". Niemiecka agencja katolicka KNA poinformowała niedawno, że watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych przewiduje zakończenie jeszcze w tym roku procesu beatyfikacyjnego Założycielki Zgromadzenia Misjonarek Miłości. 5 września br. mija 5. rocznica śmierci Matki Teresy.
Z hiszpanii

Reklama

Dziennikarze katoliccy proszą Papieża o beatyfikację Manuela Garrido

Ponad 200 dziennikarzy i pisarzy hiszpańskich poprosiło Jana Pawła II, aby ogłosił błogosławionym ich rodaka Manuela Lozano Garrido. Był on dziennikarzem katolickim, który ­ mimo ciężkiego kalectwa ­ w ciągu ostatnich 28 lat życia nie przestał uprawiać swego zawodu, zachowując wiarę i pogodę ducha. "Jesteśmy szczerze przekonani, że mógłby być on dla nas, dziennikarzy i pisarzy katolickich, oraz dla całego Kościoła jednym z najbardziej świetlanych i aktualnych wzorów życia ­ napisali autorzy prośby. ­ Byłoby cudowną łaską Bożą, gdyby mógł on stać się wkrótce pierwszym świeckim dziennikarzem wyniesionym na ołtarze, aby mógł nam ofiarować swe wstawiennictwo. Pełni nadziei pozostajemy ufni i prosimy o to Boga i Waszą Świątobliwość" ­ czytamy w petycji.
Ks. Rafael Higueras, promotor sprawy Sługi Bożego, oświadczył, że proces beatyfikacyjny jest już zaawansowany. Po zakończeniu etapu diecezjalnego, od 1994 r., proces toczy się w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

KUBA

Na Kubie z roku na rok wzrasta liczba praktykujących katolików. Przed historyczną wizytą Jana Pawła II 4 lata temu praktyki religijne wypełniało ok. 10 % Kubańczyków. Obecnie oblicza się, że praktykujący stanowią ponad 30, a może nawet blisko 40 %. Ochrzczonych jest 7 mln mieszkańców, czyli 65 % ludności wyspy. Liczniejsze są też powołania. Przed 10 laty na Kubie było tylko 200 zakonników. Obecnie jest ich ponad 350. Liczba księży diecezjalnych wzrosła z 12 do ponad 300. W 2 seminariach duchownych ­ w Hawanie i w Santiago de Cuba ­ studiuje ok. 100 kleryków.
Te pozytywne zmiany w kubańskim Kościele dokonują się pomimo nieżyczliwej postawy komunistycznych władz.

Reklama

INDIE

Chrześcijanie w Indiach uważają, że tamtejsza Krajowa Komisja ds. Mniejszości nie jest w stanie zabezpieczyć należnych im praw. Rada Indyjskich Chrześcijan skierowała do prezydenta kraju Abdula Kalama specjalne memorandum w tej sprawie. Organizacja ta, skupiająca wiernych świeckich, wzięła ostatnio udział w spotkaniu z przedstawicielami ekstremistycznych organizacji hinduistycznych. W przesłaniu zwraca się uwagę, że skrajni hinduiści z ugrupowania Sangh Parivar wspólnie z Komisją ds. Mniejszości godzą w dobre imię indyjskich chrześcijan. Rada Indyjskich Chrześcijan poinformowała także, że dysponuje dowodami na nawracanie siłą chrześcijan w Indiach na hinduizm.

ALGIERIA

Do "solidarnego oporu" katolików i humanistów muzułmańskich przeciwko atakom grup ekstremistycznych wezwał arcybiskup Algieru ­ Henri Teissier. " Katolicy byli pierwszym celem fundamentalistów islamskich" ­ przypomina abp Teissier, podkreślając, że najokrutniejszą z nich była GIA ­ Groupe Islamique Armé, która w 1996 r. zamordowała biskupa Oranu Pierre Claveriego.
Spośród ponad 31 mln mieszkańców kraju 99 % stanowią muzułmanie sunniccy. Katolików jest tam 300 tys.

BIAŁORUŚ

"Zawsze powtarzałem katolikom, że wcześniej czy później dojdzie do przyjazdu Papieża na Białoruś" ­ stwierdził metropolita mińsko-mohylewski ­ kard. Kazimierz Świątek po tym, jak prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka publicznie powiedział: "Sądzę, że już wkrótce będziemy mogli gościć Papieża na Białorusi".
Kard. Świątek stwierdził, że jest pewien wizyty Ojca Świętego na Białorusi, mimo sprzeciwów Kościoła prawosławnego. "Poczekajmy, uzbrójmy się w cierpliwość, a zobaczymy, jak będą się rozwijały wydarzenia" ­ powiedział.

CZECHY

"Klęska powodzi jest znakiem, mówiącym ludziom, że nie są panami przyrody" ­ stwierdził Prymas Czech ­ kard. Miloslav Vlk w wywiadzie dla włoskiej agencji katolickiej SIR. Arcybiskup Pragi podkreślił, że występujące obecnie anomalie pogody to nie "kara Boża", lecz wezwanie " do ekologicznego nawrócenia, do szanowania przyrody oraz do pokory" .
"Szkody wyrządzone przez masy wody są zjawiskiem, które przypomina człowiekowi o prawach stworzenia" ­ podkreślił kard. Vlk.

TYDZIEŃ NA ŚWIECIE

Po raz pierwszy pamiątka po św. Ojcu Pio ­ rękawiczka uwielbianego przez Włochów świętego Kapucyna, nosząca ślady stygmatów ­ została wystawiona w więzieniu w Catanii na Sycylii.

Większością głosów partii rządzącej belgijski parlament uchwalił liberalną ustawę o eutanazji. Dopuszcza ona, pod pewnymi warunkami, aktywną asystę lekarza w samobójczej śmierci nieuleczalnie chorego pacjenta. Chadecy zapowiedzieli, że przeciwko tej decyzji wniosą skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zanim ustawa wejdzie w życie, musi ją podpisać król Albert II. Gdyby tak się stało, Belgia będzie drugim, po Holandii, krajem, w którym eutanazja będzie legalna.

Według dziennika Washington Times, eutanazję dla ciężko chorych lub dotkniętych głęboką depresją organizuje w Zurychu szwajcarska organizacja Dignitas. W ostatnim czasie stara się ona przyciągnąć jak najwięcej osób z zagranicy, gdzie pomaganie w samobójstwie jest zabronione.

Baskijska partia nacjonalistyczna Batasuna, którą hiszpański sąd uznał za ściśle związaną z terrorystyczną ETA ­ została zdelegalizowana na okres 3 lat. Tymczasem pozbawiona politycznej reprezentacji ETA zapowiedziała odwet.

Na szczycie państw Grupy Wyszehradzkiej w Czechach ustalono, że referenda w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej odbędą się najpierw na Węgrzech, potem w Polsce, a na koniec w Czechach. Eurorealiści z tych państw skrytykowali pomysł "kaskadowego referendum", argumentując, iż referenda akcesyjne powinny odbyć się równocześnie, aby nie było żadnych podejrzeń o chwyty socjotechniczne.

Dwaj macedońscy policjanci zginęli w wyniku ostrzału posterunku w zamieszkanym głównie przez Albańczyków mieście Gostivar w Macedonii. Atak na posterunek został przyjęty jako próba podkopania zawartego przed rokiem porozumienia pokojowego, kończącego kilkumiesięczną rebelię albańską.

Po raz pierwszy członek administracji prezydenta Rosji Władimira Putina ­ rzecznik praw człowieka Oleg Mironow ­ publicznie napiętnował okrucieństwa rosyjskiej armii w Czeczenii.

W Bagdadzie znaleziono ciało jednego z najbardziej poszukiwanych terrorystów na świecie, działającego przede wszystkim w latach 70. i 80., Palestyńczyka Abu Nidala. Władze Iraku twierdzą, iż popełnił samobójstwo.

Marionetkowy parlament kolejny raz wybrał Saddama Husajna na prezydenta Iraku. Tymczasem iraccy opozycjoniści na znak protestu zajęli na krótko gmach ambasady Iraku w Berlinie.

Naczelny rabin Wielkiej Brytanii Jonathan Sacks ostro skrytykował władze Izraela, określając ich politykę jako niezgodną z najwyższymi ideałami judaizmu. "Izrael powinien zwrócić Palestyńczykom zagarnięte przez siebie tereny" ­ powiedział m.in. rabin i dodał, że wojna przynosi tylko wzajemną nienawiść i brak jakichkolwiek perspektyw. Obserwatorzy spodziewają się międzynarodowej fali protestów żydowskich przeciwko tej wypowiedzi rabina.

Izraelskie wojska zablokowały wybrzeże palestyńskiej Strefy Gazy. Niemal jednocześnie spacyfikowały obóz uchodźców palestyńskich pod Dżeninem. Wbrew tym faktom izraelski minister obrony poinformował opinię światową, iż porozumienie z Palestyńczykami w sprawie etapowego wycofywania armii z ziem Autonomii nadal obowiązuje i jest realizowane.

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wszystko zaczęło się przy chrzcielnicy

2024-05-18 12:51

Małgorzata Rokoszewska

18 maja 1920 roku w Wadowicach przyszedł na świat Karol Wojtyła. 33 dni później, 20 czerwca przyszły Papież został ochrzczony. Rodzice – Emilia z Kaczorowskich i Karol senior Wojtyła nadali mu imiona Karol Józef. W tym roku przypada 104. rocznica jego urodzin i chrztu, który otworzył mu drzwi do Boga i Jego Kościoła.

Więcej ...

Święty od trudnych spraw

Arkadiusz Bednarczyk

Nie ma tygodnia, żeby na Marianki, do Wieczernika, nie trafiło świadectwo cudu lub łaski za sprawą św. Stanisława Papczyńskiego.

Więcej ...

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli