Reklama

Reymonta "Pielgrzymka do Jasnej Góry"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W omawianym już na łamach Niedzieli 12. numerze periodyku Peregrinus Cracoviensis, wydawanym przez Uniwersytet Jagielloński, a dokładnie przez Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej, wspomniałem artykuł Kazimiery Jakackiej-Mikulskiej poświęcony pielgrzymkom w literaturze przełomu XIX i XX wieku. W tekście, który ukazał się w Niedzieli (nr 28/2002), znalazło się jedynie omówienie twórczości Emila Zoli i Joris-Karl Huysmansa. Zabrakło miejsca na wspomnienie Pielgrzymki do Jasnej Góry Władysława Reymonta. Sądzę, że w okresie wielkich pielgrzymek do Matki Bożej Jasnogórskiej warto przypomnieć główne myśli tego utworu.
W. Reymont, jak zauważa K. Jakacka-Mikulska, jest jedynym polskim pisarzem przełomu XIX i XX wieku, który podjął tematykę pielgrzymowania do sanktuariów maryjnych. Na uwagę zasługuje fakt, że pisarz osobiście odbył pieszą pielgrzymkę do Częstochowy w 1894 r. i temu poświęcił swój utwór. Opisuje więc kolejne dni pieszego wędrowania, wyczerpującej drogi, podczas której dokonuje się w pielgrzymach największa praca i przemiana duchowa. Bohaterem jest zatem sam pisarz-reporter, początkowo nieco sceptyczny wobec zachowań ludzi, ale uczciwie ukazujący wewnętrzny żar wiary prostego ludu, choć nie tylko, bo w pielgrzymce uczestniczą osoby dobrze urodzone, tajemnicze niewiasty nazywane woalami, a nawet ponadstuletnia staruszka modląca się o śmierć.
Dziesięciodniowa piesza pielgrzymka, pełna trudów i niewygód, sprzyja wewnętrznemu wyciszeniu i skupieniu, a przede wszystkim dzień po dniu następuje u sceptycznego dziennikarza proces odzyskiwania wiary. Jako inteligent ­ idąc w pielgrzymce razem z prostymi ludźmi ­ wręcz chłonie ich mocną i autentyczną pobożność. Decydujące dla duchowych wahań i rozterek głównego bohatera jest spotkanie w czasie postoju w Nowym Mieście z o. Prokopem Leszczyńskim, który utwierdza go w przekonaniu o wartości wiary prostej, pozbawionej pytań i wątpliwości. Jak pisze K. Jakacka-Mikulska, w Pielgrzymce do Jasnej Góry pojawia się bliski E. Zoli temat tłumu i niezwykłej siły, z jaką ogromna liczba rozmodlonych pielgrzymów oddziałuje na jednostkę. Reymont pisze: "Ciała znikały, pozostawały tylko twarze w rysach i wyrazie, i oczy coraz więcej płonące gorączką. Milkły indywidualności i zlewały się z sobą. Nie było już znać szlachty, chłopów, mieszczan, kobiet ani mężczyzn, wszystko spływało się w tej jednej, rozpalonej do białości, fali religijnego uniesienia. (...) Notując te słowa, czuję, że w tej samej orbicie krążę, że ulegam przyciąganiu tego samego centrum. ( ...) Dałem się porwać strumieniowi i płynę, dokąd?, nie pytam, bo mi jest dobrze. Czuję, jakbym się coraz więcej zrastał z nimi. Wchodzę w jakieś ciepłe, mistyczne powinowactwo z tymi duszami, zaczynam czuć to samo, to jest rzeczy najprostsze (...). Tak się zmęczyłem, że jest mi dobrze z tym, iż mnie nikt nie zna i nie pyta o to, że jestem niczym, jednostką, bratem, cyfrą ogólnej liczby pielgrzymów, a nie żadnym panem N lub X, który się nie może pokazać bez maski jakiej takiej, ucywilizowanej braci. Nie jestem nawet wolą, jestem tylko pewną sumą mięśni, wprawionych w ruch i zautomatyzowanych, z natężoną ustawicznie uczuciowością. Jestem tylko tętnem jednym tego serca, co ma przeszło cztery tysiące głów. (...) Kogóż tu można olśnić i czym... wobec hipnozy, jaką wywiera cel podróży? Będę chory, to mnie wsadzą na wóz i powiozą. Będę biedny, to bez tańczącej filantropii nakarmią mnie, zbiorą wytartych groszków i dadzą ­ i prosto to zrobią, i szczerze. (...) I zapominam chwilami, kto jestem, wydaje mi się, że zawsze tak żyłem i zawsze żyć będę".
Reymont ukazuje w swoim reportażu historię nawrócenia człowieka-literata, który ­ poszukując na pielgrzymce jedynie reporterskich wrażeń ­ odnajduje nieoczekiwanie dla siebie prawdziwą wiarę. Tradycyjna piesza pielgrzymka, rozmodlona, pełna doświadczenia wspólnoty, jest dla bohatera utworu ­ Reymonta oczyszczającym źródłem duchowych łask. Bo już podczas drogi następuje otwarcie się na Boga, a samo spotkanie w Kaplicy z Cudownym Obrazem Matki Bożej przypieczętowuje to wcześniejsze duchowe odrodzenie. Sądzę, że nie trzeba i dzisiaj przekonywać nikogo z pielgrzymów, jak cennym darem jest ten czas wędrowania ku Bogu, owa szkoła miłości, mówienia sobie: "Bracie", "Siostro", wzajemnej, pielgrzymkowej służby.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Słowo Jezusa i Jego przykazania są miłością

2024-04-15 13:22

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-11.

Więcej ...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i sprofanowne konsekrowane hostie

2024-05-02 12:47

Karol Porwich

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Więcej ...

Kard. Pizzaballa: musimy pracować na rzecz zawieszenia broni

2024-05-02 16:29
Pierbattista Pizzaballa OFM

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

"Musimy pracować na rzecz zawieszenia broni jako pierwszego kroku w kierunku innych perspektyw politycznych, które jednak należy budować" - uważa kard. Pierbattista Pizzaballa. Dzień po objęciu kościoła tytularnego Sant'Onofrio w Rzymie łaciński patriarcha Jerozolimy, wygłosił "lectio magistralis" (wykład mistrzowski) na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim (PUL) na temat: „Postaci i kryteria duszpasterstwa pokoju”. Kardynał mówił o słabości społeczności międzynarodowej i wezwał religie, aby nie "dolewać benzyny do ognia": potrzebni są wiarygodni i uczciwi świadkowie, to w Ewangelii można znaleźć wszystkie kryteria budowania pokoju.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady