Reklama

Niedziela Wrocławska

Wieczór Tumski przed ołtarzem Jerina

Czerwcowy Wieczór Tumski

Marzena Cyfert

Czerwcowy Wieczór Tumski

Tematyką Czerwcowego Wieczoru Tumskiego było „Przywrócenie katedrze wrocławskiej głównego ołtarza Jana Chrzciciela (1591) fundacji biskupa Andreasa von Jerina”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wieczór poprowadził Stanisław Michał Rybarczyk, dyrektor artystyczny Fundacji Pro Arte. Wykład wygłosił proboszcz katedry wrocławskiej ks. Paweł Cembrowicz. Ksiądz proboszcz przypomniał starania o powrót ołtarza do katedry i pytania parafian o to, co będzie z dotychczasowym ołtarzem. – Odpowiadaliśmy, że trafi do Kolegiaty Świętego Krzyża, co też się stało. Tam jest właśnie ten ołtarz, który przez dziesięciolecia był w katedrze wrocławskiej. Nazywamy go ołtarzem wędrującym, bo to już jego czwarte miejsce i mamy nadzieję, że zostanie tam na wieki. Wiele pytań było też od osób starszych, czy doczekają powrotu ołtarza Jerina. I doczekaliśmy w roku 2019 – mówił proboszcz katedry.

Przedstawił następnie życiorys bp. Andrzeja Jerina oraz dzieje biskupstwa wrocławskiego i katedry związane z jego działalnością w latach 1585-1596 i przeszedł do ufundowanego przez niego w 1591 r. ołtarza głównego dla katedry. Omawiając poszczególne jego elementy podkreślił, że biskup wrocławski, zwrócił się o pomoc do dwóch mistrzów wrocławskich – do złotnika Paula Nitscha i do malarza Bartholomaeusa Fichtenbergera. – Co jest bardzo ciekawe, biskup katolicki idzie do mistrzów luterańskich i u nich zamawia ten ołtarz. To wszystko dzieje się 50 lat po wybuchu reformacji. Stan diecezji był taki, że licznie zamieszkiwali w niej protestanci, ale Ci ludzie potrafili ze sobą rozmawiać. Zostały z tamtego czasu listy bp. Jerina i Paula Nitscha mówiące o bardzo bliskich relacjach. Pomimo różnicy wyznań, różnego patrzenia na Ewangelię i Kościół, Ci ludzie potrafili się ze sobą dogadać i tworzyć takie dzieło. To jest ważne na dzisiejsze czasy, kiedy my przestajemy rozmawiać ze sobą. A trzeba rozmawiać i jeśli już się różnimy, to trzeba się różnić szlachetnie – podkreślił ks. Cembrowicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zauważył następnie, że odnowiony ołtarz dostał kolejne życie. Pierwsze, kiedy został ufundowany. Następne po roku 1632, kiedy miał miejsce najazd wojsk saksońskich i szwedzkich podczas wojny trzydziestoletniej. Udało się wtedy bardzo dużo z niego zachować, choć nie ocalały srebrne tła i zastąpiono je pięknym atłasowym materiałem.

Reklama

Kolejną datą był rok 1944, kiedy zaczęto ołtarz rozmontowywać i wywozić z katedry z obawy przed przemieszczającą się na zachód linią frontu wschodniego. I wreszcie, kiedy nastąpił powrót ołtarza do katedry w 2019 r.

W muzycznej części wieczoru wystąpił chór kameralny Cantores Minores Wratislavienses pod dyrekcją Piotra Karpety. Zebrani usłyszeli utwory m.in. kapelmistrzów katedry wrocławskiej – Moritza Brosiga, Josepha Schnabla oraz Józefa Elsnera i Stanisława Moniuszki.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-06-27 22:09

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Więcej ...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

O. Giertych przy grobie Jana Pawła II: przykazania potrzebne, ale zbawia Chrystus

2024-05-02 10:25

Monika Książek

Przykazania są potrzebne. One są mądrymi zasadami. One podprowadzają do Chrystusa, ale zbawieni jesteśmy przez Chrystusa - powiedział teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst