Reklama

Dialog kultur

Niedziela Ogólnopolska 38/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 24-26 września br. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbędą się obrady Międzynarodowego Kongresu "Chrześcijaństwo w Dialogu Kultur na Ziemiach Rzeczypospolitej". Swój udział zapowiedzieli przedstawiciele hierarchii Kościoła katolickiego, prawosławnego i protestanckiego z Litwy, Białorusi, Ukrainy, naukowcy z Niemiec, Rosji, Izraela, Stanów Zjednoczonych i innych krajów. Wobec aktualnych problemów Europy potrzeba dialogu staje się coraz bardziej niezbędna. Czy polskie doświadczenia z historii mogą okazać się przydatne?

KAROL KLAUZA: ­ Międzynarodowy Kongres "Chrześcijaństwo w Dialogu Kultur na Ziemiach Rzeczypospolitej" ­ to kolejna inicjatywa Uczelni, uczestniczącej od samego początku swego istnienia w niekiedy niezwykle trudnym dialogu z kulturami, światopoglądami i postawami dalekimi od katolicyzmu. Czy inicjatywa zwołania tego Kongresu stanowi kontynuację Kongresu z 2000 r., który zajmował się także zagadnieniem kultury chrześcijańskiej?

KS. PROF. STANISŁAW WILK SDB: ­ Obecnie przygotowywany Kongres rzeczywiście wpisuje się w tradycyjnie już organizowane we wrześniu międzynarodowe spotkania naukowców, ludzi kultury, wysokich reprezentantów Kościołów chrześcijańskich, liderów życia społecznego i politycznego. W Roku Jubileuszowym, staraniem Wielkiego Kanclerza KUL ­ abp. Józefa Życińskiego, w Lublinie odbył się Kongres poświęcony pogłębionej refleksji nad istotą, specyfiką i perspektywami samej kultury chrześcijańskiej. Zainicjowane wówczas refleksje trwają do dziś dzięki zaangażowaniu do ich realizacji współczesnych form komunikacji. W ubiegłym roku, staraniem Wydziału Teologii, a personalnie ks. prof. Mariana Ruseckiego, przeprowadzono w naszej Uczelni Międzynarodowy Kongres zajmujący się podstawowymi problemami religijności we współczesnym świecie. Na tematy związane z tożsamością chrześcijaństwa, jego zagrożeniami, dialogiem ekumenicznym i perspektywami na nowy wiek mówili wybitni naukowcy europejscy i amerykańscy. Tegoroczny wrześniowy Kongres jest organizowany przez Rektorat KUL i stanowi niejako wkład całej Uczelni w badania nad zjawiskiem dialogu kultur od strony historycznej, religijnej, kulturologicznej, społecznej, psychologicznej i politycznej. Odpowiada to bowiem kierunkom studiów prowadzonych przez poszczególne wydziały naszego Uniwersytetu.

­ Na czym zatem polegać będzie różnica między poprzednimi kongresami na temat kultury a obecnym?

­ Poza wspomnianą już różnicą instytucji organizujących kongresy specyfikę obecnego ­ jego aspekt historyczny ­ określa świadomie podjęty, niezwykle ważny temat, jakim jest dialog, o którym Jan Paweł II w jednym ze swoich przemówień powiedział: "Dialog kultur powinien dokonywać się na uniwersytetach". Wpisując się w tę intuicję naszego byłego Profesora, obecnie niekwestionowanego rzecznika dialogu światowego, pragniemy wskazać na polskie doświadczenie w koegzystencji wielu narodowości, wielu religii w jednej strukturze państwowej.

­ Jaki jest program Kongresu i kogo gościć będzie w czasie jego trwania lubelska Alma Mater?

­ Kongres w poszczególnych dniach podejmie trzy bloki zagadnień. Zajmie się opisem fenomenu współistnienia religii i wyznań, ukaże uwarunkowania koegzystencji narodowości w jednej strukturze państwowej, wskazując przy tym na różne modele trwania "małych Ojczyzn" i wychowywania do ich historycznego rozwoju. Wreszcie zajmie się wspólnotą kultur ­ od poziomu obyczajowości ludowej po kulturę wysoką: literaturę z wieszczami narodowymi, historię sztuki powstającą pod wpływem czynnika religijnego. Zakończeniem Kongresu ma być lubelskie Colloquium charitativum 2002, przy potwierdzonym udziale patriarchy Filareta z Kijowa, metropolity lwowskiego obrządku greckokatolickiego Lubomyra Husara, metropolity Filareta z Mińska, metropolity lwowskiego obrządku łacińskiego ­ kard. Mariana Jaworskiego, metropolity mińsko-mohylewskiego ­ kard. Kazimierza Świątka i metropolity lubelskiego ­ abp. Józefa Życińskiego.

­ Czego Rektorat KUL, jako organizator, spodziewa się po Kongresie w przyszłości? Dotychczas wspomnieliśmy o przewidywanych owocach poznawczych i ekumenicznych. Czy organizatorzy żywią jeszcze jakieś ukryte życzenia wobec podjętej inicjatywy?

­ Chcielibyśmy, aby Kongres był wkładem naszej katolickiej Uczelni w konkretnie realizowany dialog kultur. Chcielibyśmy pokazać, że nie tylko pragniemy uprawiać naukę i refleksję o charakterze akademickim, ale także włączyć się w życie Kościoła w tym jego newralgicznym dzisiaj obszarze potrzeb i wyzwań. Stanie się to m.in. przez umożliwienie prowadzenia takiego dialogu.
Już dziś zapraszam do wzięcia udziału w obradach, proszę o zgłaszanie uczestnictwa, zwłaszcza osoby ze środowisk naukowych, kościelnych i wyznaniowych ­ wszystkich, którzy mogą przyczynić się do refleksji nad polską formą dialogu kultur. KUL otwiera dla nich szeroko swoje podwoje.

­ Dziękuję za udzielone informacje i w imieniu Czytelników życzę owocnych obrad oraz spełnienia oczekiwań.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Marek Jędraszewski w Kalwarii Zebrzydowskiej: Teraz odbywa się sąd nad Polską

2025-04-18 14:17

fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Teraz odbywa się sąd nad Polską. Głównym prześladowanym i najbardziej zagrożonym jest bowiem dzisiaj małe, niewinne i bezbronne dziecko, które zabija się śmiertelnym uderzeniem w jego serce. Zabija się je dosłownie i w przenośni – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w Wielki Piątek podczas Drogi Krzyżowej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Więcej ...

Wielka Sobota - cisza i oczekiwanie

Fot. Monika Książek

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica.

Więcej ...

Franciszek: droga Jezusa nas kosztuje w świecie, który wszystko kalkuluje

2025-04-19 00:12

PAP

„Droga Krzyżowa jest modlitwą tych, którzy są w drodze. Przecina nasze zwykłe ścieżki, abyśmy przeszli ze znużenia ku radości” - stwierdził papież Franciszek podczas Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w rzymskim Koloseum. Wzięło w niej udział ok. 18 tys. ludzi. Przewodniczył jej, w zastępstwie Ojca Świętego, wikariusz generalny diecezji rzymskiej, kard. Baldo Reina. Papieskie rozważania dotyczyły m.in. wolność, egoizmu, odpowiedzialności, wiary, hipokryzji, upokorzenia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Zmarł ks. Tomasz Burghardt

Niedziela Wrocławska

Zmarł ks. Tomasz Burghardt

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...