W historycznej siedzibie Łódzkiej Solidarności przy ulicy Piotrkowskiej 258/260 odbyła się uroczysta gala wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności.
Na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Andrzej Duda Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej nadał to zaszczytne odznaczenie 36 (w tym 7 pośmiertnie) byłym działaczom opozycji komunistycznej, za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Krzyże w imieniu Prezydenta RP wręczył dr hab. Dariusz Rogut dyrektor Oddziału Łódzkiego Instytutu Pamięci Narodowej. - Cieszę się, że ten czas minął bezpowrotnie. Dzisiaj, przypominając ten okres Waszej działalności, chciałem serdecznie z całego serca Państwu podziękować za to, co robiliście na rzecz wolnej, suwerennej Polski. Proszę również abyśmy dalej coś robili wspólnego, aby ta historia Waszej działalności, życia, poświęcenia, zaangażowania, pozostała na trwale w naszej pamięci i w naszej świadomości - powiedział Daruisz Rogut.
Odbierając odznaczenie Waldemar Maciaszek wyraził wielką radość, że po 40 latach doczekał się takiej chwili, a Janusz Wojdal stwierdził, że dzisiaj jest bardzo szczęśliwym człowiekiem.
W imieniu odznaczonych podziękował za to zaszczytne wyróżnienie Zbigniew Andrzej Rybarkiewicz - Jesteśmy dziś w Polsce, w kraju wolności, demokracji i sprawiedliwości społeczej. W państwie, które dba o swoich obywateli i otacza ich opieką. Wolność, demokracja i sprawiedliwość społeczna nie zostały nam dane łaskawą ręką Opatrzności. Musieliśmy sięgnąć po nie sami. Nasza inicjatywa, podjęta z potrzeby serca i ducha ponad 40 lat temu, stała się ziarnem i zalążkiem odzyskanej po latach niepodległości. Nie walczyliśmy dla zaszczytów i odznaczeń. Dewizą naszej walki był Bóg, Honor i Ojczyzna.
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez parlament Rzeczpospolitej Polskiej 5 sierpnia 2010 r.