Reklama

Ogólnopolski Przegląd Medialny w Łodzi

Spojrzenie na media

W dniach 20-21 września odbył się w Łodzi I Ogólnopolski Przegląd Katolickich Programów Telewizyjnych i Radiowych, zorganizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy pod patronatem ordynariusza archidiecezji łódzkiej - abp. Władysława Ziółka. Termin przeglądu korespondował z kościelnym Dniem Środków Społecznego Przekazu, obchodzonym co roku w trzecią niedzielę września. Podczas 2-dniowego "maratonu" publiczność mogła obejrzeć i wysłuchać ponad 40 filmów telewizyjnych i audycji radiowych, zrealizowanych przez dziennikarzy polskich w kraju i za granicą zarówno dla telewizji i radia publicznego, jak dla katolickich i prywatnych nadawców. Na inicjatywę organizatorów przeglądu odpowiedzieli dziennikarze z wielu miast polskich, nadsyłając swe prace z: Białegostoku, Bielska-Białej, Gdańska, Kielc, Krakowa, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Opola, Radomia, Szczecina, Torunia, Warszawy i Żywca.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przegląd odsłonił dobitnie obszary naszej polskiej - i nie tylko - rzeczywistości, jakże często umykające uwadze wpatrzonych w komercyjny sukces autorów albo autorów programowo unikających przedstawiania obecności wiary w życiu współczesnego człowieka. Zwracał też uwagę wysoki poziom warsztatowy i artystyczny zaprezentowanych prac.
Szerokie było spectrum tematyczne, wzięte na warsztat medialny przez katolickich dziennikarzy, autorów prezentowanych filmów telewizyjnych i audycji radiowych: praca zakonnic i zakonników wśród najbiedniejszych i najbardziej opuszczonych w Polsce, Kongo, Rosji i w Indiach; formy i atmosfera współczesnego pielgrzymowania, w jego bogatej różnorodności; codzienność hospicjów i praca wolontariuszy; duszpasterstwo więzienne; najnowsza historia lat stanu wojennego, przejawiająca się w dzisiejszych losach konkretnych ludzi; indywidualne drogi współczesnego człowieka w poszukiwaniu świętości; lokalna tradycja religijna i refleksja ekumeniczna... - to tylko niektóre z tematów podjętych w prezentowanych podczas przeglądu programach.
Warto podkreślić bezpretensjonalność, autentyzm i szczerość, którymi przemawiały prezentowane utwory, wolne od autorskiej pokusy narzucania odbiorcy swego punktu widzenia: fakty mówiły za siebie, a dziennikarski warsztat służył przede wszystkim docieraniu do prawdy.
Nagrodę specjalną, ufundowaną przez abp. Władysława Ziółka, przyznano Jackowi Królikiewiczowi za film Tajemnica Eucharystii, zrealizowany dla TV Puls, oraz - wspólnie z Rafałem Porzezińskim - za audycję radiową Radość Różańca, zrealizowaną dla Radia Plus.
Nagrodę główną, ufundowaną przez prezesa TVP Roberta Kwiatkowskiego, zdobył Maciej Patronik za film telewizyjny Trzy siostry, zrealizowany dla francuskiego programu telewizyjnego "33".
Nagrodę II przyznano Rafałowi Kiewiszowi i alumnom Wyższego Seminarium Duchownego za audycję radiową Gloria FM, zrealizowaną dla PR w Olsztynie, a nagrodę III otrzymał Krzysztof Żurawski za film Droga do Astany, zrealizowany dla TVP.
Nagrodę "Bursztynowej Róży" przyznaną przez Zarząd Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy otrzymał Czesław Borowik z Lublina za słuchowisko radiowe Epitafium dla Robertina. Wszystkich autorów nagrodzonych prac uhonorowano statuetkami przeglądu, ufundowanymi przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy.
Abp Władysław Ziółek podziękował przewodniczącej Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy - dr Małgorzacie Bartyzel za zorganizowanie przeglądu, wyrażając nadzieję, że wpisze się on do kalendarza stałych łódzkich imprez kulturalnych. Małgorzata Bartyzel jest zdania, że zachowanie dwuletniego cyklu przeglądu pozwoli utrzymać wysoki poziom prezentowanych filmów i słuchowisk. Cennej pomocy w zorganizowaniu I Ogólnopolskiego Przeglądu Katolickich Programów Telewizyjnych i Radiowych udzieliły m. in.: Wyższe Seminarium Duchowne i Siosty Urszulanki w Łodzi, garnizon łódzki WP, Muzeum Kinematografii oraz wiele firm prywatnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Oder: Zadaniem pokolenia Jana Pawła II jest kształtowanie postaw kolejnych pokoleń

2024-04-26 14:05

Karol Porwich/Niedziela

Zadaniem pokolenia Jana Pawła II jest kształtowanie postaw kolejnych pokoleń – powiedział w piątek w Radiu eM biskup Sławomir Oder z okazji przypadającej w sobotę 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II.

Więcej ...

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-26 15:32

Monika Książek/Niedziela

27 kwietnia, przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Z tej okazji o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosi wygłosi kard. Angelo Camastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej. Wśród koncelebransów będzie kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz kard. Karola Wojtyły-papieża Jana Pawła II.

Więcej ...

Rodzina świątynią miłości

2024-04-27 16:03

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Zakończyła się peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w Diecezji Sandomierskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego