W zabytkowych kamienno-ceglanych wnętrzach wystawowych Instytutu Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Kanoniczej od 20 września br. można podziwiać kilkadziesiąt dzieł sztuki, które są pokłosiem konkursu Ojciec Pio bliski Bogu i ludziom. Z obrazów Orędownik Zofii Roli-Wywioł i Spojrzenie Marii Dulemby pochyla się nad nami skupiona, dobra, pełna wewnętrznego ciepła, blasku i siły ducha twarz Ojca Pio. Natomiast historię życia Ojca Pio postanowił opowiedzieć Józef Zelek. W obrazie Ku świętości udało mu się umieścić ponad dwadzieścia scen. Dla wielu artystów inspiracją stała się charyzmatyczna posługa Ojca Pio w konfesjonale. Leszek Cieślik wyrzeźbił w drewnie Patrona dobrej spowiedzi, a Joanna H. Lisowska utrwaliła go na szkle. Barbara Munzer stworzyła z mosiężnej blachy Szatę Ojca Pio. Z lanego brązu wykonał swoje prace Stygmaty Ojca Pio i Dialog II Stefan Dousa. Znaki II Anny Burlikowskiej zostały wykonane z chromianowej gumy. Inne dzieła powstały z patynowanego srebrem gipsu, z tkaniny lub jeszcze innych materiałów.
Celem konkursu było przybliżenie życia i działalności Ojca Pio, zapoznanie wiernych z sylwetką duchową Świętego i przesłaniem, jakie kieruje do współczesnego świata, a także poszerzanie i pogłębianie jego kultu. Organizatorzy konkursu - polskie prowincje Braci Mniejszych Kapucynów oraz Redakcja Głosu Ojca Pio - do udziału zaprosili twórców kultury, ludzi sztuki, profesjonalistów i amatorów oraz dzieci. Można powiedzieć, że cały Zakon Braci Mniejszych Kapucynów zaangażował się w ten niezwykły mecenat, bowiem nagrody pieniężne były fundowane przez generała Zakonu - o. Johna Corriveau, przez klasztor Kapucynów z San Giovanni Rotondo, prowincjałów: o. Jacka Waligórę z Krakowa i o. Piotra Stasińskiego z Warszawy oraz przez polskie klasztory Zakonu. Wyróżnienia, medale i książki ufundowała Redakcja Głosu Ojca Pio.
"Ogłosiliśmy konkurs w roku kanonizacji Ojca Pio przez Ojca Świętego Jana Pawła II, aby szerzyć kult Świętego, który był bliski Bogu i ludziom. Wysoki poziom wystawy zapewniła ostra selekcja nadesłanych prac przez jury, któremu przewodniczył prof. Stanisław Rodziński" - powiedziała nam artystka Irena Maria Palka, komisarz wystawy.
Otwierając wystawę, bp Jan Szkodoń stwierdził, że Ojciec Pio jest znany jako stygmatyk i jako człowiek, który czytał w ludzkim sumieniu. Otrzymał stygmaty - dar szczególny, którym wielbił Boga i służył ludziom. Biskup przypomniał też, że Ojciec Święty nazwał Ojca Pio "obrazem dobroci Ojca i hojnym szafarzem Bożego miłosierdzia" oraz podkreślił, że był on człowiekiem modlitwy, która - jak mawiał sam Święty - jest niezwykłą bronią i kluczem, który otwiera serce Boga.
Pomóż w rozwoju naszego portalu