Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: TU rodziła się opozycja

Marek Kamiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na Placu Katedralnym im. Jana Pawła II otwarto wystawę "TU rodziła się opozycja", którą przygotował Oddział Łódzki Instytutu Pamięci Narodowej.

W ubiegłym roku zaprezentowano wystawę "TU rodziła się solidarność" - Kierownictwo instytutu doszło do wniosku, że trzeba pokazać w szerszym świetle genezę tych wydarzeń - powiedział autor wystawy dr Bartłomiej Kluska IPN. W czerwcu 1976 r. władze komunistyczne zapowiedziały drastyczną podwyżkę cen podstawowych artykułów spożywczych. 25 czerwca zastrajkowało około 100 zakładów pracy w Radomiu, Ursusie i Płocku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Łódź:

Wystawę otworzył Artur Ossowski naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Łodzi - Ta wystawa edukacyjna ma taką formę, że porządkuje informacje. Ekspozycja jest dla wszystkich pokoleń, które chcą poznać historię, rozpoznać uczestników wydarzeń i bohaterów, dzięki którym tu dzisiaj jesteśmy. Powstały wtedy takie organizacje jak: Komitet Obrony Robotników, Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Wolne Związki Zawodowe, Studenckie Komitety Solidarności, czy Konfederacja Polski Niepodległej. Gdyby nie wcześniejsze strajki i próby podminowania władz komunistycznych, nie byłoby tak dużego ruchu jak Solidarność. Nie byłoby przemian politycznych, które rozpoczęły się w 1989 r. - powiedział pan naczelnik.

Reklama

Uczestniczką opozycji antykomunistycznej, działającą w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela była Barbara Gruszczyńska - Myślę, że takie wystawy są konieczne, bo utrwalają pamięć, a naród bez pamięci przestaje być narodem. Przypominają mi się czasy niełatwe, ale my wtedy nie zastanawialiśmy się, czy coś zyskamy, czy coś stracimy. Najważniejsza była wolna Polska i to było u podstaw naszego działania. Jak teraz ktoś próbuje mówić, że Polska to nienormalność - to bardzo boli - powiedziała pani Barbara. Wystawa na Placu Katedralnym ma charakter ogólnopolski, ale w Łodzi autor ekspozycji dr Kluska skupia się na lokalnych wątkach historii przedstawiając nie tylko archiwalne zdjęcia, ale także reprodukcje akt z archiwum IPN.

- Z tej wystawy możemy dowiedzieć się prawdy, bo młode pokolenie zna historię nie do końca prawdziwą. Jest to prawda, którą młodzi ludzie powinni poznać. Ja urodziłem się 1974 r. i te wydarzenia znam głównie z relacji rodziców, natomiast jestem tutaj po to, żeby poznać prawdziwą historię Łodzi, która jest bardzo ważna, a tragedie wielu ludzi nie do końca są dziś rozliczone - powiedział Tomasz Anielak radny Rady Miejskiej.

Barbara Gruszczyńska podkreśla, że ludzie, którzy walczyli w tych trudnych czasach o Polskę, korzystali z pomocy kościoła. Kościoły były dla nich schronieniem - Teraz mówi się o rozdziale państwa od kościoła. Bezcześci się kościoły, popiera dewastację, przerywa Msze święte. To boli, to nie jest w charakterze polskiej narodowości - dodaje pani Barbara.

Wystawę przedstawiającą historię narodzin polskiej opozycji antykomunistycznej można oglądać na Placu Katedralnym do 10 sierpnia.

Podziel się:

Oceń:

2021-07-03 14:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bełchatów: „Święty Szarbel – potężny wstawiennik przed Bogiem”

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Antypolonizm i kpiny z Boga. Ministerstwo kultury finansuje swoich

2025-02-14 08:50

Mat.prasowy/Biały Kruk

Ministerstwo kultury – kultury oczywiście powinno się wziąć w cudzysłowie – rozdało dziś blisko siedem milionów złotych na wsparcie czasopism ukazujących się w Polsce. Dotacje otrzymały środowiska powiązane z zespołem decydującym o przyznaniu dofinansowania oraz pisma zajadle atakujące Kościół czy wartości patriotyczne. Przyjrzymy się im po kolei.

Więcej ...

Wrocławskie obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Armii Krajowej

2025-02-14 18:19
prof. Stanisław Ułaszewski

ks. Łukasz Romańczuk

prof. Stanisław Ułaszewski

W naszej Ojczyźnie po raz pierwszy obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Podczas wrocławskich obchodów na Cmentarzu św. Rodziny przy ul. Smętnej podkreślano, że Armia Krajowa zawsze łączyła, a nigdy nie dzieliła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza

PILNE! Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

PILNE! Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Kościół

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Niedziela Świdnicka

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes