Nowy numer polskiego wydania L´Osservatore Romano (10-11/2002) upamiętnia 24. rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Obecny pontyfikat jest jednym z najdłuższych w dziejach Kościoła. Według obliczeń historyków, tylko trzech papieży kierowało łodzią Piotrową dłużej niż Jan Paweł II. Byli to: bł. Pius IX (1846-78), Leon XIII (1878-1903) oraz Pius VI (1775-99). Św. Piotr przewodniczył wspólnocie uczniów Chrystusa najdłużej, ale dokładne daty pasterzowania Księcia Apostołów nie są znane.
Dane statystyczne, jakie można przytoczyć z okazji 24. rocznicy pontyfikatu Ojca Świętego, są wymowne: 98 zagranicznych podróży apostolskich, 129 odwiedzonych krajów (niektóre po kilka razy), 2389 przemówień wygłoszonych podczas tych podróży, 142 podróże na terenie Włoch i 898 przemówień; ponad 100 opublikowanych dokumentów Magisterium Kościoła (encyklik, adhortacji, konstytucji i listów apostolskich); 15 zwołanych synodów biskupów.
Imponująca jest również liczba beatyfikacji i kanonizacji, których dokonał Jan Paweł II w minionych latach posługi pasterskiej. Przewodniczył 135 uroczystościom beatyfikacyjnym i 48 kanonizacyjnym, podczas których wyniósł do chwały ołtarzy 1299 sług Bożych i ogłosił 464 nowych świętych.
Łatwo przedstawić dane statystyczne pontyfikatu, ale znacznie trudniej wskazać wszystkie nurty niezwykłej działalności pasterskiej Ojca Świętego. W mrocznej godzinie dziejów, gdy w serca i myśli wielu wkradają się lęk i niepewność, Jan Paweł II jest dla ludzi na wszystkich kontynentach znakiem i symbolem nadziei, która nie zawodzi. Dzięki jego niestrudzonej posłudze, modlitwie i cierpieniu Kościół staje się coraz wyraźniej obecny we współczesnym świecie, wchodzi w życie narodów i kultur, broni godności, wolności i prawdy o człowieku, zabiega o sprawiedliwość i pokój, dąży niestrudzenie do zjednoczenia chrześcijaństwa, jest otwarty na dialog i pojednanie, wzywa do realizacji powołania do świętości.
Nowy numer polskiego wydania L´Osservatore Romano ukazuje wielki trud ewangelizacyjny Ojca Świętego. W miesięczniku zamieszczone są: pełna dokumentacja jego podróży apostolskiej do Gwatemali i Meksyku, obszerna relacja z kanonizacji Ojca Pio, ważne teksty Papieża poświęcone budowie zjednoczonej Europy, a także jego przemówienia dotyczące duszpasterstwa służby zdrowia, dialogu z kulturą, nauką i oświatą, działalności misyjnej zakonów, modlitwy brewiarzowej.
Zamówienia na prenumeratę pisma papieskiego w 2003 r. należy składać w kuriach biskupich oraz w parafiach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu