Reklama

Niedziela Lubelska

Droga „Solidarności”. 41. rocznica Lubelskiego Lipca

Przed pamiętnym Sierpniem’ 80 był Lubelski Lipiec.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dwóch kierowców z fabryki samochodów w Lublinie zawiozło w lipcu 1980 r. części do składanych w Bielsku Białej popularnych syrenek, przy okazji opowiedzieli kolegom ze Śląska o sukcesie swojego protestu. Jeszcze tego samego dnia robotnicy z Bielska zastrajkowali z żądaniem podwyżki płac; udało się. Wieść o robotniczym zwycięstwie w Lublinie obiegła cały kraj.

Lubelska metoda

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Informacje o strajkach w Świdniku i Lublinie rozprzestrzeniali przede wszystkim kolejarze. W czasach całkowitej kontroli listów i telefonów ich opowieści inspirowały inne miasta. Stąd wziął się pierwszy strajk w gdańskiej lokomotywowni, pracę przerwali także górnicy w Jastrzębiu i metalowcy w Radomiu. Jeszcze w lipcu 1980 r. na podstawie doświadczeń lubelskich protestów opracowano w kręgach ówczesnej opozycji instruktaż, jak bezpiecznie i skutecznie organizować strajki.

Reklama

W czerwcu 1956 r. i grudniu 1970 e. robotnicy w Poznaniu i na Wybrzeżu bili się z milicją na ulicach; były setki ofiar śmiertelnych. Pamięć o tamtych wydarzeniach sprawiła, że strajkujący w Świdniku, a potem w Lublinie, pozostali w swoich fabrykach, zatrzymali produkcję i na dobrze sobie znanym terenie ogłaszali postulaty. Lubelska metoda przyjęta została w sierpniu 1980 r. w gdańskiej stoczni i kopalniach na Śląsku. W dokumentach pierwszego zjazdu „Solidarności” czytamy: - „Po lipcowym zrywie Lublina przyszedł pamiętny strajk robotników Wybrzeża”.

Siła wiary

O ile we wcześniejszych protestach nie widać odniesienia do religii, to w roku 1980, rok po pielgrzymce Jana Pawła II do Polski, robotnicy otwarcie odwołują się do swojej wiary. Czesław Niezgoda, przywódca zbuntowanych kolejarzy w Lublinie, modlił się przed decyzją o zatrzymaniu ruchu lokomotyw, tak samo zaczynał każdy dzień protestu. W sposób szczególny prosił o wstawiennictwo św. Katarzynę Aleksandryjską, patronkę kolejarzy. Doprowadził też do umieszczenia na pomniku doli kolejarskiej słów papieża: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi!”.

Odwoływanie się w dniach strajków do tradycji katolickiej, usilnie zwalczanej przez komunistów, było powszechne. Górnicy w Bogdance pod Łęczną rozpinali na wydziałach obrazy swojej patronki, św. Barbary, i przywrócili górnicze powitanie „Szczęść Boże”. Nastąpił też swoisty głód znaku krzyża. W Kraśniku Fabrycznym na terenie zakładu łożysk zawieszono ich 40, w Świdniku ks. Jan Hryniewicz zdjął wszystkie krucyfiksy ze swojego mieszkania oraz kancelarii i przekazał robotnikom z pobliskiego kombinatu.

Wzór zmian

Reklama

Przy strajkujących po raz pierwszy w historii pojawiają się kapłani. Wspomniany ks. Hryniewicz zaczął odprawiać Msze św. na terenie fabryki, odwołując się do ewangelicznej zasady: - „Poszedłem do nich, bo gdzie są owce, tam musi być pasterz”. Spontanicznie powstaje funkcja kapelanów dla protestujących. W Łęcznej odnajduje się w niej ks. Piotr Kurowski, przy lubelskiej fabryce samochodów duszpasterzuje ks. Zbigniew Kuzia, a w Kraśniku ks. Jan Strep. Wyjątkowo aktywną postacią był ks. Mieczysław Brzozowski, mianowany jeszcze w 1980 e. oficjalnym kapelanem „Solidarności” w regionie lubelskim.

Lipcowe strajki na Lubelszczyźnie były pierwszymi udanymi protestami w historii bloku komunistycznego. Dały przykład i odwagę robotnikom w całej Polsce. Nastąpiła fala „dołączania do Lublina”. Pokojowy opór, oparcie się na wierze i związek z Kościołem doprowadziły do historycznych przemian nie tylko w Polsce, ale i w innych częściach wschodniej Europy. Ta droga zaczęła się w Świdniku i Lublinie. Mamy nadzieję, że będzie wzorem do zmian podejmowanych współcześnie w naszej ojczyźnie.

41. rocznica Lubelskiego Lipca - program obchodów 

Świdnik, 11 lipca - godz. 10.00 złożenie kwiatów i okolicznościowe wystąpienia przy pomniku „Świdnickiego Lipca” (teren PZL Świdnik), 11.30 Msza św. w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, prezentacja animacji „Dzwon Wolności”, prelekcja „Operacja Dzwon”, 15.00 festyn rodzinny (CUS, ul. Wyszyńskiego 5), 17.00 potańcówka oraz w godz. 8.30-14.00 - akcja poboru krwi i rejestracja dawców szpiku kostnego (ambulans przy kościele NMP Matki Kościoła). 

Lublin, 18 lipca - Lokomotywownia - godz. 9.20 zbiórka uczestników na placu przed Dworcem Głównym PKP w Lublinie i przemarsz na teren byłej Lokomotywowni Lublin, 10.00 uroczysta polowa Msza św., przemówienia okolicznościowe, wręczenie odznaczeń i wyróżnień, złożenie kwiatów pod pomnikiem Doli Kolejarskiej, część artystyczna. 

Lublin, 9 lipca, godz. 15.30 - złożenie kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności (ul. Droga Męczenników Majdanka); 24 lipca, godz. 17.00 - festyn rodzinny „Poczuj wiatr osiemdziesiątych lat” w Ogrodzie Saskim oraz gra miejska o Lubelskim Lipcu 1980; 25 lipca, godz. 11.30 Msza św. w Archikatedrze Lubelskiej i uroczyste spotkanie z okazji 41. rocznicy Lubelskiego Lipca 1980, okolicznościowy wykład i panel naukowo-historyczny (sala widowiskowa „Domu nadziei” Caritas).

Puławy, 28 lipca, godz. 10.00 - uroczyste posadzenie Dębu Lubelskiego Lipca 1980 przed siedzibą Zarządu Grupy Azoty Puławy S.A.

Podziel się:

Oceń:

2021-07-05 10:19

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo na pielgrzymce „Niedzieli”: Indywidualizm i subiektywizm są herezją sumienia

2024-09-14 16:26

Karol Porwich/Niedziela

Ten świat, który jest naszym światem proponuje życie bez Boga, bez prawdy o początku i końcu życia człowieka – powiedział w homilii abp Wacław Depo. 14 września metropolita częstochowski przewodniczył w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze Mszy św. wieńczącej 28. Pielgrzymkę Pracowników, Czytelników i Przyjaciół „Niedzieli”.

Więcej ...

Bolesna Matka Najświętsza i Koronka do Jej Siedmiu Boleści

Niedziela łowicka 35/2005

Adobe Stock.pl

Bliska jest nam Maryja Niepokalana, kochamy Ją jako Królową, jakże zachwycająca jest w dniu swego Wniebowzięcia. Ale najbardziej bliska, najbardziej człowiecza jest Maryja Bolesna. Dlaczego właśnie Ona?

Więcej ...

Prezydent: proszę ministra rolnictwa o fundusze dla rolników dotkniętych klęskami żywiołowymi

2024-09-15 16:28
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Polski rolnik wymaga wszechstronnej opieki ze strony państwa; proszę ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego o fundusze dla rolników dotkniętych klęskami żywiołowymi - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Wiadomości

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Kościół

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Rozważania na niedzielę: Kim są kobiety w dżinsowych...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Kim są kobiety w dżinsowych...

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......

Kościół

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......