Reklama

Z Kanady

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

5. rocznica intronizacji obrazu Miłosierdzia Bożego wśród Polonii

5 października br., w 64. rocznicę odejścia do Pana św. s. Faustyny Kowalskiej oraz 5. rocznicę intronizacji obrazu Chrystusa Miłosiernego w kościele Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski w Wilnie na Kaszubach w Kanadzie, przedstawiciele Polonii kanadyjskiej odbyli doroczną pielgrzymkę do tej świątyni. Pielgrzymce przewodniczyli ks. Andrzej Maślejak, prowincjał Zgromadzenia Księży Chrystusowców w USA, i o. Szymon F. Stefanowicz, paulin z Jasnej Góry. Do kanadyjskiego Wilna udali się pielgrzymi z parafii św. Teresy w Eatobicoke, św. Maksymiliana Kolbe w Mississauga, Matki Bożej Królowej Polski ze Scarborough, z Kingston, Montrealu, Ottawy, London i Chatham.
Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski zbudowali Kaszubi, którzy wyemigrowali z Polski przed prześladowaniami Bismarcka w końcu XIX wieku. W głównym ołtarzu znajduje się kopia Cudownego Obrazu z Jasnej Góry, ofiarowana przed wojną przez Ojców Paulinów.
Wystawiono relikwie św. Faustyny oraz tryptyk malowany przez Mariusza Grądmana z Częstochowy. Uroczystą Sumę z okazji odpustu św. Faustyny odprawił prowincjał - ks. Andrzej Maślejak. Kazanie wygłosił uczestniczący już po raz trzeci w podobnych pielgrzymkach o. Szymon F. Stefanowicz. Tematem kazania była pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny w sierpniu i jego posłanie o miłosierdziu Bożym. Na zakończenie Mszy św. poświęcono sztandar ufundowany dla tego kościoła przez Polonię z Kanady.
Pielgrzymi uczestniczyli również w Drodze Krzyżowej oraz odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

O. Szymon F. Stefanowicz OSPPE

Echa sprawy prześladowań katolików w Rosji

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Iwanow oświadczył dziennikarzom agencji "Interfax", iż "ani obywatele polscy, ani przedstawiciele Kościoła katolickiego nie są w Rosji prześladowani, ani też dyskryminowani; nie jest też ani nie będzie prowadzona kampania przeciwko nim". Dodał m. in., że nie istnieje "czarna lista" osób, które mają zakaz wjazdu do tego kraju, a Rosja przestrzega międzynarodowych i międzypaństwowych umów, które dotyczą pobytu na jej terenie obywateli z zagranicy. Cyniczna wypowiedź szefa rosyjskiej dyplomacji nieprzypadkowo zbiegła się w czasie z wizytą w Moskwie zastępcy podsekretarza ds. stosunków z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej - ks. prał. Celestino Migliore.
Tymczasem batalia przeciwko franciszkanom w Moskwie przybrała nieoczekiwany obrót. Komsomolskaja Prawda wycofała się częściowo z oskarżeń, publikując ich sprostowanie i zastrzegając, że nie zamierzała obrazić zakonników. Skuteczne okazały się zarówno protesty Watykanu, jak też deklaracja pomocy dla franciszkanów ze strony znanego rosyjskiego dysydenta i obrońcy praw człowieka, deputowanego Siergieja Kowalowa, który publicznie mówił o prześladowaniu katolików w Rosji. Sprawą prześladowań katolików w Rosji zajmuje się również inny deputowany - Siergiej Mitrochin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kongres Europejski nt. Kobiety i rodziny na emigracji

W dniach od 8 do 13 października odbył się w Izmirze - starożytnej Smyrnie, stolicy biskupiej św. Polikarpa, ucznia św. Jana Apostoła - Kongres Europejski, zorganizowany przez Radę Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) na temat: Kobieta i rodzina na emigracji. W Kongresie wzięło udział 10 biskupów delegatów z poszczególnych Konferencji Biskupów i kilkunastu kapłanów - dyrektorów krajowych, siostry zakonne i osoby świeckie, odpowiedzialne za duszpasterstwo migrantów oraz eksperci, razem ok. 40 osób, reprezentujących 17 konferencji biskupich. Niektóre konferencje obejmują kilka krajów, jak np. Konferencja Biskupów Skandynawii czy Azji Mniejszej. Z Polski był piszący tę relację i s. Manuela Simoes z wrocławskiego biura Caritas dla emigrantów. Uczestnicy Kongresu mieli okazję wysłuchać kilku referatów o emigracji tureckiej kobiet wewnątrz kraju i za granicę oraz o wpływie religii na zachowanie identyczności narodowej migrantów, o sytuacji Kościoła katolickiego w Turcji, o ekumenizmie i dialogu międzyreligijnym. Był też czas na krótkie relacje o najważniejszych problemach migracji w poszczególnych krajach europejskich reprezentowanych na Kongresie oraz na zapoznanie się z działalnością Rady Konferencji Biskupów Europejskich i z planowanym na listopad 2003 r. Kongresem Światowym Duszpasterstwa Migracji w Rzymie, organizowanym przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych. Na zakończenie sformułowano niektóre wnioski duszpasterskie, które zostaną przedłożone Konferencjom Biskupim w poszczególnych krajach. Każdego dnia uczestnicy zbierali się kilkakrotnie w kościele pw. św. Polikarpa na Eucharystię i modlitwę. Mieli też okazję zwiedzić miasto oraz na zakończenie odbyć pielgrzymkę do Efezu i tam odprawić Mszę św. na ruinach kościoła Matki Bożej, w którym miał miejsce Sobór Efeski w 431 r. W tej Eucharystii pod przewodnictwem bp. A. Graba z Chur w Szwajcarii, przewodniczącego CCEE, wzięła czynny udział niewielka wspólnota katolicka z Izmiru, kilka grup turystycznych i przypadkowi turyści. Uczestnicy Kongresu nawiedzili też bazylikę św. Jana i jego grób, zatrzymali się na modlitwę w Domu Maryi i zwiedzili wykopaliska w starożytnym Efezie.
Niech mi będzie wolno wystosować apel do polskich kobiet, aby nie ulegały łatwo złudnej propagandzie znalezienia pracy za granicą i nie stały się przedmiotem przetargu czy wprost handlu osób nieuczciwych, wykorzystujących na różny sposób taką naiwność.

Reklama

Biskup Ryszard Karpiński

Kanada

Lipcowe XVII Światowe Dni Młodzieży w Toronto przyniosły liczne owoce duchowe, widoczne już w diecezjach Kanady - stwierdzili biskupi tego kraju w Cornwall w stanie Ontario na pierwszym posiedzeniu plenarnym od czasu XVII ŚDM. O pozytywnych duchowych skutkach XVII ŚDM mówiło kilku hierarchów, m.in. przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Kanady - bp Jacques Berthelet z Quebecu. Podkreślił on, że obok owoców widocznych w Kościele tego kraju trzeba jeszcze wziąć pod uwagę wartości duchowe, o jakie wzbogacili się w Toronto i zabrali ze sobą do swych środowisk uczestnicy pochodzący ze 174 krajów świata. Abp Anthony Meagher, mianowany niedawno metropolitą Kingston, który jeszcze w lipcu br. był biskupem pomocniczym Toronto, wyraził ogromne uznanie dla organizatora XVII ŚDM - o. Thomasa Rosiki.

Reklama

Białoruś

5 października br. biskup witebski Władysław Blin poświęcił nową świątynię w wiosce Urbany na Białorusi. Opiekę duszpasterską nad parafią sprawują księża salwatorianie z sanktuarium Matki Bożej Królowej Jezior w Brasławiu pod przewodnictwem ks. Leszka Witwickiego. W uroczystości wzięły udział rzesze wiernych oraz duchowieństwo, m.in. przedstawiciel prowincjała Salwatorianów - ks. Antoni Zięba SDS z Mikołowa oraz ekonom diecezji witebskiej - ks. prał. Mirosław Skoczylas. Kościół został wzniesiony w miejscu zabytkowej świątyni zburzonej w 1958 r. przez władze sowieckie. Mimo wielkiej biedy panującej na tym terenie, parafianie nie szczędzili ofiar i własnej pracy, aby świątynia była piękna i godna miana domu Bożego.

Ukraina

10 października br. w Gródku Podolskim odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego 2002/2003 w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji kamieniecko-podolskiej. Obecny rok akademicki jest 12. rokiem działalności tej uczelni po jej odrodzeniu.
Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej w kościele parafialnym przewodniczył bp Leon Dubrawski, który również wygłosił homilię. Wśród koncelebransów był bp Marian Buczek, a uczestniczyli w niej wszyscy profesorowie i wychowawcy seminaryjni.
Wyższe Seminarium Duchowne diecezji kamieniecko-podolskiej w Gródku Podolskim zostało powołane do istnienia przez bp. Jana Olszańskiego 1 października 1991 r. W 1996 r. otrzymało afiliację do Wydziału Teologicznego Papieskiego Uniwersytetu Lateraneńskiego w Rzymie. W okresie 11 lat istnienia mury seminarium opuściło 46 kapłanów. W bieżącym roku akademickim 2002/2003 w seminarium jest 74 kleryków, w tym 16 na roku wstępnym - propedeutycznym.

Tydzień na świecie

Jan Paweł II mianował ks. prał. Paula Tschang In-nama nuncjuszem apostolskim w Bangladeszu, podnosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego Amanzii. Jest on pierwszym kapłanem koreańskim, powołanym na tak wysokie stanowisko w dyplomacji watykańskiej.

Kard. Marian Jaworski uroczyście otworzył we Lwowie proces beatyfikacyjny Matki Ludwiki (Marii od Krzyża) Morawskiej - fundatorki polskiej gałęzi Franciszkanek Najświętszego Sakramentu, która dała początek Zgromadzeniu Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji. W tym roku przypada 160. rocznica urodzin kandydatki na ołtarze.

Bomba podłożona przez terrorystów eksplodowała przy głównym wejściu do maryjnego sanktuarium Nostra Signora del Pilar w Zamboanga na wyspie Mindanao na Filipinach; zginęła 1 osoba, a 16 zostało hospitalizowanych; 3 dni wcześniej ofiarą eksplozji w tym samym mieście padło 7 osób; było 140 rannych. Zdaniem policji, sprawcą jest grupa islamskich ekstremistów z Abu Sayyaf.

Brytyjska Izba Lordów sprzeciwiła się ustawie przyznającej parom homoseksualnym prawo do adopcji dzieci.

Irlandczycy (62% głosujących) opowiedzieli się w ogólnonarodowym referendum za rozszerzeniem Unii Europejskiej. Poparcie Irlandczyków dla traktatu z Nicei większość europejskich mediów skomentowała jako efekt przytłaczającej presji wywieranej na mieszkańców tego kraju. Tymczasem, choć negocjacje państw kandydujących do UE dobiegają końca, średnia poparcia obywateli Unii dla rozszerzenia spada

Zwycięstwo w wyborach parlamentarnych w Czarnogórze odniósł obóz Milo Dziukanovicia, opowiadający się za całkowitym zerwaniem związków łączących Czarnogórę z Belgradem.

W Moskwie doszło do bezprecedensowej akcji terrorystycznej: czeczeńscy bojownicy wtargnęli do sali teatralnej, biorąc kilkuset zakładników. Ich żądaniem jest przerwanie wojny w Czeczenii.

Promoskiewskie władze w Czeczenii "obliczyły", że liczba jej mieszkańców, pomimo 2 wojen, zwiększyła się z 970 tys. do 1,1 mln ludzi. Obserwatorzy twierdzą, że władze dopisują "martwe dusze", aby łatwiej można było sfałszować referendum nt. konstytucji czy wyniki wyborów w republice.

Prezydent Indonezji Megawati Sukarnoputri podpisała dekrety przyznające rządowi nadzwyczajne uprawnienia w zwalczaniu terroryzmu. Indonezyjskie władze, które niedawno aresztowały duchowego przywódcę powiązanej z al-Kaidą organizacji Dżemaja Islamija - mułłę Abu Bak Bashira, otrzymały oficjalne poparcie największych ugrupowań islamskich w kraju.

Komunistyczna Korea Północna przyznała, że prowadzi badania nad bronią jądrową. USA natychmiast wstrzymały pomoc gospodarczą dla Phenianu.

"Nową masakrą wymierzoną w pokój" nazwał L´Osservatore Romano kolejny samobójczy zamach w Izraelu. "Raz jeszcze ekstremiści uderzyli w chwili, gdy dyplomacja międzynarodowa stara się powrócić do dialogu. Nieustanna żałoba z jednej i z drugiej strony coraz bardziej utrudnia wznowienie rokowań" - napisał m.in. nieoficjalny organ Stolicy Apostolskiej.

Trąd nie został jeszcze opanowany i nadal się rozprzestrzenia - twierdzi Niemieckie Dzieło Pomocy Trędowatym (DAHW); wojny i ciągłe klęski głodu utrudniają jego zwalczanie. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w roku ubiegłym zanotowano ponad 760 tys. nowych zachorowań na trąd (na świecie cierpi na tę chorobę ponad 4 mln osób).

Podziel się:

Oceń:

0 0
2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Więcej ...

Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem?

2024-03-27 08:03

Magdalena Pijewska

Skąd wzięła się spowiedź w Kościele? Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem? Na czym polega dobrze przeżyta spowiedź? Na te i inne pytania odpowiada nowa książka „Dar przebaczenia. O spowiedzi dla wątpiących” wydana nakładem Wydawnictwa Serafin.

Więcej ...

Wielki Czwartek we Wschowie z biskupem Tadeuszem

2024-03-28 22:04
Wschowa

Krystyna Pruchniewska

Wschowa

Liturgii Wieczerzy Pańskiej w kościele pw. św. Stanisława we Wschowie przewodniczył biskup diecezjalny Tadeusz Lityński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...