Reklama

Katechezy o psalmach i hymnach

Zwycięstwo Boga na końcu czasów

Niedziela Ogólnopolska 46/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ps 98 [97], 1. 3. 5-6 - z Jutrzni na środę III tygodnia

Audiencja generalna, 6 listopada 2002 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

1. Psalm 98 [97], który przed chwilą proklamowaliśmy, należy do kategorii hymnów, jakie już poznaliśmy, analizując teksty Psałterza.
Jest to hymn do Pana - Króla wszechświata i historii (por. Ps 98 [97], 6). Nazywany jest on "pieśnią nową" (por. Ps 98 [97], 1), co w języku biblijnym oznacza pieśń doskonałą, pełną, uroczystą, której towarzyszy radosna muzyka. Mówi się tutaj nie tylko o śpiewie chóralnym, ale również o "wtórze cytry" (por. Ps 98 [97], 5), trąb i rogu (por. Ps 98 [97], 6) oraz o swego rodzaju oklaskach kosmosu (por. Ps 98 [97], 8).
W hymnie aż sześć razy wypowiadane jest imię Pana, wzywanego jako "nasz Bóg" (por. Ps 98 [97], 3). Bóg zatem ukazany jest w środku scenerii w całym swym majestacie, gdy dokonuje zbawienia historii i gdy nadchodzi, by "sądzić" świat i ludy (por. Ps 98 [97], 9). Hebrajskie słowo tłumaczone jako "sąd" oznacza również "rządzić": oczekuje się więc skutecznego działania Władcy całej ziemi, który przyniesie pokój i sprawiedliwość.

2. Psalm otwiera przypomnienie Bożej interwencji w dziejach Izraela (por. Ps 98 [97], 1-3). Pojęcia "prawica" i "święte ramię" odnoszą się do exodusu - wyjścia Egiptu z niewoli (por. Ps 98 [97], 1). Natomiast o przymierzu z narodem wybranym przypominają dwie Boskie doskonałości: "dobroć" i "wierność" (por. Ps 98 [97], 3).
Te znaki zbawienia stanowią świadectwo "na oczach narodów" na "wszystkich krańcach ziemi" (Ps 98 [97], 2. 3), ażeby całą ludzkość pociągał Bóg zbawca i aby otworzyła się ona na Jego słowo i zbawcze dzieło.

3. Przyjęcie zgotowane Panu, który wchodzi w historię, cechuje chóralne wysławianie Go w świątyniach: oprócz orkiestry i śpiewów (por. Ps 98 [97], 5-6) uczestniczy w tym również wszechświat, który stanowi swego rodzaju kosmiczną świątynię.
Czterech śpiewaków znajduje się w tym chórze chwały. Pierwszy - to morze ze swym szumem, który jest niczym basso continuo w tym ogromnym wychwalaniu (por. Ps 98 [97], 7). W jego ślady idą ziemia i świat cały (por. Ps 98 [97], 4. 7) z wszystkimi mieszkańcami zjednoczonymi w uroczystej harmonii. Trzecim wyobrażeniem są rzeki pojmowane jako ramiona morza, które zdają się swym rytmicznym biegiem klaskać w dłonie (por. Ps 98 [97], 8). Wreszcie - góry, które zdają się tańczyć z radości przed Panem, choć są stworzeniami największymi i imponującymi (por. Ps 98 [97], 8; Ps 28 [27], 6; Ps 114 [113A], 6).
Mamy więc wielki chór, którego jedynym celem jest wysławianie Pana, Króla i sprawiedliwego Sędziego. Zakończenie Psalmu, jak zauważyliśmy, ukazuje Boga, który "nadchodzi sądzić ziemię (...) sprawiedliwie i według słuszności" (por. Ps 98 [97], 9). Oto nasza wielka nadzieja i nasze wołanie: "Przyjdź królestwo Twoje!", królestwo pokoju, królestwo sprawiedliwości i pokoju, radości i harmonii przywróconej stworzeniu.

Reklama

4. W Psalmie przez nas analizowanym apostoł Paweł rozpoznał z głęboką radością zapowiedź dzieła Bożego w tajemnicy Chrystusa. Posłużył się wierszem 2., by wyrazić temat swego Listu do Rzymian: w Ewangelii "objawia się sprawiedliwość Boża" (por. Rz 1, 17) i "jawną się stała" (por. Rz 3, 21).
Interpretacja dokonana przez Pawła nadaje Psalmowi pełnię sensu. Odczytany w perspektywie Starego Testamentu, głosi on, że Bóg zbawia swój lud i że wszystkie narody, widząc to, pełne są podziwu. Natomiast w perspektywie chrześcijańskiej Bóg dokonuje zbawienia w Chrystusie, synu Izraela; wszystkie narody widzą to i są zaproszone do skorzystania z tego zbawienia, gdyż Ewangelia jest "mocą Bożą ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka", a więc poganina (Rz 1, 16). "Wszystkie krańce ziemi" nie tylko już "ujrzały zbawienie naszego Boga" (por. Ps 98 [97], 3), ale je otrzymały.

5. W tej perspektywie Orygenes, pisarz chrześcijański z III wieku, w tekście podjętym następnie przez św. Hieronima interpretuje "pieśń nową" tego Psalmu jako zapowiedź nowej celebracji chrześcijańskiej ukrzyżowanego Odkupiciela. Sięgnijmy zatem do jego komentarza, w którym przeplata się pieśń Psalmisty z orędziem ewangelicznym. "Pieśnią nową jest Syn Boży, który został ukrzyżowany - to ujęcie, którego jeszcze nie znano. Nowa rzeczywistość musi mieć pieśń nową: Śpiewajcie Panu pieśń nową. Ten, który wycierpiał mękę, w rzeczywistości jest człowiekiem; wy śpiewacie jednak Panu. Zniósł mękę jako człowiek, lecz zbawił jako Bóg". Orygenes mówi dalej: Chrystus "czynił cuda pośród Żydów: uzdrawiał paralityków, oczyszczał trędowatych, wskrzeszał zmarłych. Czynili to jednak również inni prorocy. Zamienił kilka chlebów w ogromną ilość i nakarmił niezliczoną rzeszę. Uczynił to jednak także Elizeusz. Cóż więc uczynił nowego, by zasłużyć na pieśń nową? Chcecie wiedzieć, co zrobił nowego? Bóg umarł jako człowiek, ażeby ludzie mieli życie; Syn Boży został ukrzyżowany, ażeby podnieść nas aż do nieba" (74 homilie na temat Księgi Psalmów, Mediolan 1993, ss. 309-310).

Z oryginału włoskiego tłumaczył o. Jan Pach OSPPE

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Zaproszenie na Dzień Świętości Małżeństw i Rodzin

2024-05-21 01:20
plakat z zaproszeniem

Archiwum parafii

plakat z zaproszeniem

Organizatorzy pikniku serdecznie zapraszają wszystkie małżeństwa i rodziny z Diecezji Rzeszowskiej na niezapomniane świętowanie Dnia Świętości Małżeństw i Rodzin, które odbędzie się 9 czerwca 2024 roku (niedziela).

Więcej ...

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata Krzysztofa Nykiela

2024-05-21 21:48

Karol Porwich /Niedziela

We wtorek 21 maja br. opatrzona świętymi sakramentami w 92 roku życia zmarła śp. Teresa Nykiel, Mama Jego Ekscelencji Księdza Biskupa nominata Krzysztofa Józefa Nykla, Regensa Penitencjarii Apostolskiej

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego