Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Interes narodowy przed interesami partyjnymi

Z kazania Biskupa Polowego WP, wygłoszonego 11 listopada 2002 r. w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie

Reklama

"Przedstawiciele władz muszą pamiętać, że władza, którą sprawują, dotyczy nie tylko teraźniejszości państwa i narodu, ale także jego przyszłości" - powiedział 11 listopada biskup polowy WP Sławoj Leszek Głódź w kazaniu wygłoszonym w w stołecznej bazylice Świętego Krzyża podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny. "Nigdy interes partii nie może wychodzić na pierwszy plan, wyprzedzać narodowego interesu" - podkreślił.
We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, generalicja, parlamentarzyści, władze stolicy, harcerze i kombatanci z pocztami sztandarowymi.
Bp Głódź zwrócił uwagę, że w 13. roku wolności wciąż nie nastąpiła w Polsce stabilizacja - ani gospodarcza, ani polityczna. Wiele nierozwiązanych problemów staje się dla społeczeństwa ciężarem nie do uniesienia: bezrobocie, redukcje zatrudnienia, upadek wielu gałęzi gospodarki, powszechne zubożenie. "Ile z przedwyborczych obietnic zostało spełnionych? Ile zostało tylko zapisanych w przedwyborczych programach i oczekiwaniach ludzi? - pytał bp Głódź. - Ogłosiliśmy epokę gospodarki wolnorynkowej, zapominając, że jej mechanizmy dotykają, a czasem boleśnie kaleczą ludzi słabych, chorych, biednych, niezaradnych, których jakże często zostawia się samym sobie. Czasami odnieść można wrażenie, że kompetencje państwa zostały ograniczone do zorganizowania sprawnego systemu ściągania podatków, i to od wszystkich, i wszystkiego. A przecież państwo, i to państwo zdobyte z takim trudem, powinno zapewnić narodowi nie tylko bezpieczeństwo, ale także skuteczną ochronę zdrowia, sprawny i odpowiedzialny system oświatowy. Winno stać się hojnym mecenasem kultury, która przecież tak wielką rolę odgrywa w utrwalaniu naszej tożsamości".
Zdaniem bp. Głódzia, problem naszej obecności w Unii jest często mistyfikowany. "Słychać głośne opinie bezkrytycznych euroentuzjastów i równie głośne opinie eurosceptyków. (...) Trzeba powiedzieć, że nasza obecność w Unii Europejskiej to nie tyle problem zagrożenia naszej świadomości i redukcja naszej narodowej tożsamości. Nie straciły jej przecież narody, które są od lat w Unii. Hiszpanie pozostali Hiszpanami, Francuzi - Francuzami, Holendrzy - Holendrami". Ksiądz Biskup podkreślił, że rolnicy polscy mają szansę dać Unii wartościowe produkty. "Nie wolno im wmawiać - jak to czyni wielu - że są z góry skazani na gospodarczą klęskę. Przecież polski rolnik może dać już dziś więcej i bardziej ekologicznie, zgodnie ze standardami Unii" - przekonywał bp Głódź. Podkreślił, że na co dzień potrzeba nam patriotyzmu obywatelskiego, mądrego i odpowiedzialnego. Tego patriotyzmu, o którym mówi Ewangelia. Tak rozumiany patriotyzm realizuje się na gruncie etyki - etyki indywidualnej i etyki społecznej. Cechować ma ją odpowiedzialność za interes państwa jako całości, a także na każdym szczeblu. Takiej postawy etycznej potrzeba naszym przedstawicielom w Parlamencie Europejskim.
Bp Głódź podkreślił, że patriotyzm to troska o interes narodowy. Nie może go przysłonić ani globalizacja, ani kosmopolityzm, ani szeroko rozumiana europejskość. Wyjaśnił, że obchodzone właśnie święto ma wymiar narodowy i religijny. Jego istotnym motywem jest związek z polską pamięcią i przeszłością. "To dzień zamyślenia nad polskim wczoraj. Odkrywanie wartości tego wczoraj, które promieniuje na polskie dziś". Wśród ideowych polityków, mężów stanu europejskiego formatu Kaznodzieja wymienił: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Stanisława i Władysława Grabskich, Eugeniusza Kwiatkowskiego. Podkreślił, że byli to ludzie bez kompleksów i uprzedzeń, bezinteresowni, Polsce oddani - prawdziwi Europejczycy. "Ludzi ich formatu potrzeba Polsce naszego czasu" - powiedział Ksiądz Biskup. Z wielką sympatią mówił o roli harcerstwa, które - choć niedoceniane przez władze - jest ważnym środowiskiem wychowania patriotycznego. "Harcerstwo jest służbą, która wspiera się na polskiej tradycji, na kryteriach etycznych, na wartościach religijnych. Potrzeba w tej sprawie jasnego rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu" - powiedział. Wskazując na znaki naszej tożsamości, Kaznodzieja pytał, czy potrafimy zrozumieć ich znaczenie i czy nie są one już tylko pustymi symbolami. "Bo przecież biało-czerwony krawat czy narodowy symbol na partyjnym emblemacie powinny się przekładać na świadectwo w życiu publicznym. To, co biało-czerwone w formie, niech będzie biało-czerwone w życiu" - powiedział z naciskiem. Po zakończeniu homilii rozległy się brawa.
Podczas Liturgii harcerze z Komendy Hufca w Zgierzu przynieśli Ogień Niepodległości. Od siedmiu lat opiekują się oni grobami legionistów Józefa Piłsudskiego na Wołyniu. Odbudowali cmentarze legionowe w Kostiuchnówce, w Wołczecku, Maniewiczach i odnowili tradycję zapoczątkowaną w okresie międzywojennym przenoszenia symbolicznego ognia z Kostiuchnówki, z pobojowiska, na którym rodziła się polska niepodległość.
Po Mszy św. odśpiewano hymn Boże, coś Polskę.
W godzinach południowych bp Głódź uczestniczył w uroczystej odprawie warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych, wojskowych, organizacji kombatanckich, harcerskich i korpusu dyplomatycznego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

(KAI)

Rekolekcje kapelanów szpitali

Od 4 do 6 listopada w Domu Pielgrzyma trwały doroczne rekolekcje księży kapelanów szpitali, domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, w których uczestniczyło 178 kapłanów. Nauki głosili: ks. prof. dr hab. Janusz Nagórny z KUL-u oraz ks. Józef Jachimczak, krajowy duszpasterz służby zdrowia. W programie znalazły się także codzienna Msza św., Droga Krzyżowa, nabożeństwo pokutne i Apel Jasnogórski. Księża kapelani wystosowali specjalny list do Ojca Świętego.

Wspólnoty św. Jana Chrzciciela

8 listopada w czuwaniu nocnym w Bazylice Jasnogórskiej wzięła udział ponad 500-osobowa grupa Wspólnoty św. Jana Chrzciciela z okazji 10. rocznicy jej powstania. Czuwanie rozpoczął Apel Jasnogórski, który poprowadził o. Bogdan Waliczek OSPPE z Wrocławia. "Maryjo, oddajemy Ci dzisiaj wszystkie braki i puste miejsca w naszych sercach, by na Twoje słowo, jak stągwie w Kanie Galilejskiej, wypełniły się wodą codziennego życia, a cudowną mocą Jezusa przemienione zostały w wino Bożej miłości" - mówił o. Waliczek. Centralnej Mszy św., poprzedzonej modlitwą uwielbienia i konferencją ks. Jana Kruczyńskiego, przewodniczył o północy biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz. Organizatorem spotkania była Wspólnota wrocławska z jej liderem Markiem Majem. Powiedział on, że "Wspólnota św. Jana Chrzciciela jest powołana do czynu, do pełnienia dzieła nowej ewangelizacji".

"Te Deum" Sióstr Obliczanek

Reklama

9 listopada metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak odprawił Mszę św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej dla Sióstr Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza, byłych i obecnych wychowanków Domu dla Chłopców i ich rodzin - z okazji stulecia działalności opiekuńczo-wychowawczej. "Zmieniał się rodzaj naszej działalności, ale zawsze była to opieka nad dziećmi - powiedziała przełożona generalna Obliczanek - m. Łucja Szymorska. - Teraz jest to dom dla chłopców specjalnej troski. Trafiają tu ci, którzy mają trudną sytuację rodzinną, pochodzą z rodzin patologicznych. Siostry otaczają chłopców nie tylko opieką macierzyńską, ale służą także dobrym przygotowaniem pedagogicznym".
Przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski, witając zebranych, powiedział: "To wielkie Te Deum - modlitwa dziękczynna - płynie z naszych serc za opiekę Bożą, za opiekę Matki Najświętszej, za to, że podczas trudnych czasów już przez 100 lat siostry tak ofiarnie pracują i wychowują opuszczoną młodzież". Ksiądz Arcybiskup przekazał okolicznościowe błogosławieństwo Jana Pawła II dla Sióstr i Domu. W homilii abp Nowak mówił: "Trzeba się zapatrzeć w duszę, żeby umieć wychować. Trzeba widzieć to, co jest wewnątrz człowieka. Trzeba widzieć obraz Jezusa. Siostry widzą Jego obraz w wychowanku i temu obrazowi służą". Przed błogosławieństwem abp Nowak poświęcił sztandar ufundowany przez dobrodziejów Domu. W spotkaniu w Sali Papieskiej, które rozpoczęła Przełożona Generalna, uczestniczyli m. in.: abp Stanisław Nowak, o. Izydor Matuszewski - generał Zakonu Paulinów, o. Marian Lubelski i inni ojcowie paulini, władze wojewódzkie i samorządowe, kuratorzy, wizytatorzy, dyrektorzy szkół, grono pedagogiczne, dyrektor Domu - s. Mirosława Łucja Niewińska. Licznie obecni byli wychowankowie. Referat o historii Domu w Częstochowie wygłosiła s. Janina Czerko. Wychowankowie Domu wraz z s. Julittą Młocek przygotowali jubileuszową akademię.

Ślubowanie młodzieży

8 listopada w Sali Papieskiej ponad 300 uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego w Częstochowie złożyło tradycyjne ślubowanie praktykowania wartości chrześcijańskich i szkolnych. Młodzież, wychowawców, rodziców i gości powitał dyrektor szkoły - inż. Jan Szewczyk. Po ślubowaniu o. Jan Zinówko OSPPE, katecheta, zawierzył młodzież Matce Bożej.

Modlitwa Przyjaciół Radia Maryja

8 listopada biskup sosnowiecki Adam Śmigielski odprawił Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej dla 300-osobowej grupy Przyjaciół Radia Maryja z diecezji. Pielgrzymów powitał o. Stanisław Tomoń, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Ksiądz Biskup poświęcił homilię Maryi, Matce Miłosierdzia. Po Mszy św. pielgrzymi modlili się za Ojca Świętego i o powołania kapłańskie. Organizatorem spotkania był ks. Andrzej Białek.

19. Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy

Pielgrzymka odbyła się w dniach 9 i 10 listopada pod hasłem Bóg bogaty w miłosierdzie. Uczestniczyło w niej ok. 7 tys. pracowników kolei z Polski, Słowacji i Białorusi oraz blisko 100 pocztów sztandarowych. W niedzielę centralnej Mszy św. w Bazylice przewodniczył abp Wojciech Ziemba, metropolita białostocki, z którym koncelebrowało 32 duszpasterzy. "Pragniecie tutaj zaczerpnąć ducha głębokiej wiary i nadziei na lepsze jutro" - witał przybyłych przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski. W homilii abp Ziemba powiedział: "Okres transformacji politycznej i gospodarczej w Polsce jest tak trudny, że potrzeba wiary aż do męczeństwa, by uwierzyć w to, co istotne dla chrześcijanina - w nadzieję i na niej opierać swoją przyszłość". Ks. Eugeniusz Zarębiński - krajowy duszpasterz kolejarzy odczytał Akt Zawierzenia Matce Bożej. Pielgrzymi wystosowali także telegram do Ojca Świętego.
Przybyli: Ladislav Saxa - generalny dyrektor Kolei Słowackiej, Vojtech Kobetic - generalny inspektor Kolei Słowackiej, Peter Novovesk - przewodniczący Chrześcijańskich Związków Zawodowych Słowacji; stronę polską reprezentowali: Maciej Męclewski - prezes zarządu i dyrektor generalny PKP SA, Tadeusz Augustowski - prezes zarządu Polskich Linii Kolejowych SA, Tadeusz Matyka - prezes Spółki Przewozów Regionalnych, Andrzej Wach - dyrektor Dyrekcji Elektroenergetyki Kolejowej PKP, Andrzej Mrówczyński - prezes zarządu spółki Telekomunikacja Kolejowa, Józef Dąbrowski - prezes Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich. Oprawę muzyczną pielgrzymki przygotowały orkiestry kolejowe z Siedlec, Tarnowskich Gór i Poznania.

W skrócie

Przez trzy kolejne dni - od 4 do 6 listopada - w Kaplicy Matki Bożej sprawowane były Msze św. wspólnotowe za zmarłych. 4 listopada generał Zakonu - o. Izydor Matuszewski przewodniczył Eucharystii za zmarłych paulinów. Następnego dnia Mszę św. za zmarłych rodziców i krewnych paulinów odprawił wikariusz generalny Zakonu - o. Tomasz Ciołek. 6 listopada przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski sprawował Eucharystię za zmarłych dobrodziejów i przyjaciół Jasnej Góry.

6 listopada przybył na Jasną Górę abp Luigi Bressan z Trydentu we Włoszech.

Zapowiedzi

25-28 listopada - Rekolekcje Księży Biskupów;

28-29 listopada - 320. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski;

30 listopada - Animatorzy Ruchu Rodzin Nazaretańskich;

Jasnogórskie Dni Organowe - w każdą sobotę Adwentu o godz. 19.30 w Bazylice.

O. Mirosław Łukaszuk OSPPE - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

Tydzień w Polsce

"Pan Bóg dopomógł tym, którzy Mu zaufali" - powiedział Prymas Polski podczas Mszy św. sprawowanej w Święto Niepodległości w warszawskiej archikatedrze.

Na 23 listopada br. zaplanowano uroczyste rozpoczęcie prac budowlanych świątyni Opatrzności Bożej.

Studenci "Ignatianum" i Akcja Katolicka Archidiecezji Krakowskiej organizują akcję pod hasłem Ocalić człowieka. Wolontariusze będą odwiedzać wieczorami krakowskie Planty, dworce oraz bramy kamienic, informować osoby pozbawione dachu nad głową o miejscach, w których mogą skorzystać z ciepłego posiłku i noclegu.

Ekumenizm, oparcie w Biblii i otwieranie się na inne religie oraz na potrzebujących będą w przyszłości w coraz większym stopniu warunkować pracę misjonarzy. Podkreślali to w swych wypowiedziach uczestnicy sympozjum Misjologia XXI wieku, zorganizowanego przez Misyjne Seminarium Duchowne Księży Werbistów w Pieniężnie w dniach 8-10 listopada.

8 i 9 listopada przedstawiciele polskich, słowackich, czeskich i ukraińskich wydziałów teologii rozmawiali podczas spotkania na KUL w Lublinie o współpracy dydaktycznej, wydawniczej i duszpasterskiej. Współpraca ta dotyczy m.in. ujednolicenia programu nauczania i ustawienia go na odpowiednim poziomie, a także działań wydawniczych.

Przy pomniku Radomskiego Czerwca 1976 roku uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą zmarłego bp. Jana Chrapka. Natomiast w Pionkach została poświęcona nowa jadłodajnia dla biednych im. bp. Jana Chrapka.

Zakończyły się wybory samorządowe. Spośród 102 średnich i dużych miast aż w 76 zwyciężyli kandydaci komitetów centroprawicowych, kandydaci SLD-UP obsadzą 26 stanowisk prezydenckich. W gminach najwięcej stanowisk wójtów obsadzi PSL - 275, a burmistrzów SLD - 96. Spośród 18 największych miast Polski postkomuniści zdobyli fotele prezydenckie tylko w 4 miastach. W wielu gminach i miastach powstanie jednak sytuacja wymuszonej trudnej współpracy: lewicowej większości w radzie z centroprawicowym prezydentem.

W rok po wprowadzeniu przez SLD-UP podatku od "bankowych procentów" uzyskano znacznie mniejsze od spodziewanych wpływy do budżetu.

Mnożą się zarzuty pod adresem SLD-owskiego ministra zdrowia, że dzieci bezrobotnych pozbawione są często dostępu do opieki lekarskiej.

Nowym ambasadorem Polski w Niemczech został Andrzej Byrt, dotychczasowy wiceminister spraw zagranicznych, w schyłkowych latach PRL attaché i radca handlowy w Brukseli.

Prokuratura wojskowa skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko polskim oficerom z NATO-wskiego duńsko-niemiecko-polskiego Korpusu Północ-Wschód podejrzanym o łapownictwo.

Senat nie odrzucił ustawy o jawności majątków samorządowców.

Minister finansów Grzegorz Kołodko znów szuka "oszczędności", tym razem w kieszeniach emerytów - w tej sprawie toczy spór z ministrem pracy.

W Mielnikach k. Szacka na Ukrainie odkryto zbiorową mogiłę 18 polskich oficerów z brygady Korpusu Ochrony Pogranicza "Polesie", zamordowanych przez Sowietów.

W odpowiedzi na dyplomatyczną notę rosyjską strona polska odpowiedziała, że czeczeńskie ośrodki nie prowadzą w Polsce działalności niezgodnej z prawem polskim.

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież ogłosił kanonizację bł. Carlo Acutisa

2024-11-20 10:19

carloacutis.com

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty ogłosił, że w przyszłym roku, w Dniu Dzieci i Młodzieży w kontekście Jubileuszu (30 maja do 1 czerwca), dokona kanonizacji błogosławionego Karola Acutisa.

Więcej ...

Uratujmy ten Adwent!

2024-11-21 17:57
Spotkanie z Elżbietą Woźniak-Łojczuk w parafii św. Maurycego we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Spotkanie z Elżbietą Woźniak-Łojczuk w parafii św. Maurycego we Wrocławiu

O wartości tradycji, rodzinnym przeżywaniu Adwentu i pomocy, jaką niesie w tym „Adwentownik” mówiła Elżbieta Woźniak-Łojczuk podczas spotkania w parafii św. Maurycego we Wrocławiu. Spotkanie zorganizowała wspólnota Betania.

Więcej ...

Płomień nadziei XXIII Koncert Cecyliański w Górnie

2024-11-21 22:43
koncert Cecyliada w Górnie

Anna Walicka

koncert Cecyliada w Górnie

W sobotę 9 listopada kościół parafialny w podsokołowskim Górnie zgromadził licznych miłośników śpiewu i muzyki kościelnej. Okazją do tego spotkania stał się już XXIII Koncert Cecyliański, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Płomień nadziei”. Organizatorami koncertu byli proboszcz parafii Górno ks. Tomasz Kozicki oraz zespół „Młody Duch i Przyjaciele”. Zespół ten prowadzony jest przez znanego w diecezji rzeszowskiej muzyka, Dariusza Kosaka, pomysłodawcę górnieńskich „Cecyliad”. Od 10 lat w tym muzycznym przedsięwzięciu wspomaga go żona Karolina Anna Kosak.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Kościół

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Jaka jest moja relacja z Bogiem?

Wiara

Jaka jest moja relacja z Bogiem?

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Wiara

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Europa

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Wiadomości

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Kościół

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Wiara

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...