Reklama

Prezentacja parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Rożnowicach

Parafia wieloletnich proboszczów

Niedziela rzeszowska 28/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wieś Rożnowice k. Biecza jest jedną ze starszych miejscowości Ziemi Bieckiej. W 1291 r. przeszła na własność biskupstwa krakowskiego. Przed 1354 r. lokowano ją na prawie niemieckim. Parafia fundacji biskupiej była erygowana prawdopodobnie w II poł. XIV w. Pierwsza wzmianka historyczna datowana jest na rok 1415.

Obecnie do parafii należą cztery miejscowości: Rożnowice, Racławice oraz Bugaj i Sitnica. W tej ostatniej miejscowości znajduje się kościół dojazdowy pw.

św. Maksymiliana Kolbego, wybudowany po przemianach w Polsce w 1980 r. Uczęszczają do niego mieszkańcy Bugaja i Sitnicy (ok. 3 tys. wiernych). W Rożnowicach jest zabytkowy kościół pw. św. Andrzeja Apostoła, a obok wybudowano nową świątynię pw. Matki Bożej.

W parafii pracuje trzech kapłanów: ks. kan. Tadeusz Rączkowski, który ponad 30 lat był proboszczem parafii, od 1997 r. tę funkcję pełni ks. Stanisław Pałka, a wikariuszem od ubiegłego roku jest ks. Artur Wesołowski.

Duchowość ks. Łukasza Forystka

Rożnowice mają szczęście do wieloletnich proboszczów. Przed ks. kan. T. Rączkowskim parafią kierował ks. Łukasz Forystek. Przyszedł on do Rożnowic w 1902 r. jako wikariusz, a w

3 lata później został proboszczem. Wywarł ogromny wpływ na duchowość parafian. Przygotował aż 53 roczniki dzieci do I Komunii św. Pracował z wielkim zaangażowaniem, np. podczas epidemii ospy tylko on odważył się jeździć do chorych. Charakteryzował się ogromną skromnością życia - przez 40 lat nie jadł mięsa, nie słodził napojów itd. Jego praca kapłańska owocowała wielością powołań zakonnych i kapłańskich oraz róż Żywego Różańca. Ks. Ł. Forystek angażował się także w działalność świecką. Prowadził duże gospodarstwo rolne, do końca II wojny światowej prowadził Kasę Stefczyka, w czasie wojny pomagał wielu ludziom.

Do dzisiaj w parafii jest dużo powołań: obecnie pochodzi stąd 9 kapłanów i 21 sióstr zakonnych. Szczególnie owocny był czas po pierwszym nawiedzeniu parafii przez Obraz Matki Bożej Częstochowskiej ( a właściwie tylko jego ramy) w 1970 r. Obecny Ksiądz Proboszcz podkreśla, że po drugim nawiedzeniu, w listopadzie ubiegłego roku, znowu jest ożywienie w parafii. Powstają kolejne róże różańcowe, które swoje nabożeństwo połączone ze zmianą tajemnic mają w pierwsze niedziele miesiąca po Sumie.

Pod przewodnictwem wikariusza - ks. Artura prężnie działa KSM, który prowadzi śpiew, przygotowuje oprawę liturgiczną nabożeństw, rozprowadza dewocjonalia. Młodzi ludzie są zorganizowani, chętni i pomocni. W najbliższym czasie będzie otwarta świetlica dla młodzieży im. bł. Karoliny Kózkówny. Już teraz w pomieszczeniach na plebanii funkcjonuje świetlica terapeutyczna dla dzieci z rodzin potrzebujących, prowadzona przez osoby świeckie. Ofiarnie pracuje grupa Caritas. Skupiająca ok. 20 osób Akcja Katolicka jest "prawą ręką" Księdza Proboszcza. Gotowa do pomocy przy wszelkich uroczystościach, także przy dekoracjach świątecznych. Aktywne jest Koło Przyjaciół Radia Maryja.

Od 7 lat w pierwsze soboty miesiąca od maja do października odprawiane jest nabożeństwo fatimskie, bardzo lubiane przez wiernych. W drugie niedziele miesiąca odprawiana jest nieustająca do Nowenna Matki Bożej. To nabożeństwo zostało wprowadzone przez księdza rekolekcjonistę przygotowującego w ubiegłym roku parafię do nawiedzenia kopii cudownego Obrazu Jasnogórskiego. Natomiast w trzecie soboty miesiąca odprawiane jest nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. W pierwsze piątki miesiąca kapłani odwiedzają ok. 70 chorych w ich domach.

Mimo znacznego ubożenia ludzi dotkniętych bezrobociem, w parafii bardzo lubiane są pielgrzymki do sanktuariów maryjnych w Częstochowie, Ludźmierzu, Zakopanem - na Krzeptówkach, rzadziej do Lichenia.

Przenikanieprzeszłości i teraźniejszości

W 1598 r. kard. J. Radziwiłł wcielił beneficjum parafialne do prebendy kaznodziei prepozytury bieckiej. Z dokumentów wynika, że już w 1595 r. funkcjonowała przy parafii szkoła. Na początku XVIII w. istniał tu szpital (tak nazywano domy dla osób samotnych). Po jego spaleniu w 1758 r. wybudowano nowy.

Od dawna patronką parafii była św. Anna. Nie wiadomo, ile było wcześniej kościołów. Świątynia, która stoi do dzisiaj, została wybudowana w 1764 r. staraniem ks. P. Gołkowskiego. Konsekracji świątyni dokonał bp Franciszek Wierzchlejski w czerwcu 1850 r. W Rożnowicach był zabytkowy spichlerz, który w XX w. został sprzedany konserwatorowi zabytków, a uzyskane w ten sposób pieniądze zasiliły fundusz budowy kościoła.

Długo nie miały Rożnowice szczęścia do nowego kościoła. Po I wojnie światowej wierni złożyli pieniądze na budowę świątyni, ale te z powodu dewaluacji szybko straciły na wartości. W tej sytuacji ks. Ł. Forystek postanowił sprzedać część majątku plebańskiego. Nabywcy płacili w ratach, a sprawa nie została uregulowana przed wybuchem wojny. Niemcy przejęli Kasę Stefczyka i pieniądze znowu przepadły. Już po wojnie proboszcz - ks. T. Rączkowski podejmował starania o dotacje państwowe na remont pięknego, zabytkowego kościoła. W końcu to się udało i w latach 70. XX w. przeprowadzono remont.

Wnętrze kościoła jest stylowe, późnobarokowe z neoklasycystyczną polichromią wykonaną przez J. Kozickiego w 1787 r. 4 sierpnia 1992 r. kościół płonął od uderzenia pioruna. Doszczętnie spaliła się wieża i dach kościoła. Udało się uratować wnętrze. W tej sytuacji ordynariusz nowo powstałej diecezji rzeszowskiej bp Kazimierz Górny podjął decyzję o budowie nowego kościoła. Spontanicznie powstał Komitet Budowy. Wznoszenie nowej świątyni według projektu Macieja Nejmana trwało w latach 1993-97. Pracami kierował Jan Szymański, a dozór sprawował sołtys Jan Duran. Parafianie byli bardzo ofiarni. Duża pomoc przyszła też od Polonii amerykańskiej (miasta Worcesta, Syracus, Nowy Jork, Chicago, Muskegon), gdzie mieszkają osoby, których korzenie sięgają tej ziemi. Obecnie trwają prace przy wykończeniu wnętrza świątyni. Stacje Drogi Krzyżowej w drewnie wyrzeźbił parafianin Franciszek Ryczek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas: status Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X jest kanonicznie nieuregulowany

2024-09-06 14:20
Abp Adrian Galbas

Karol Porwich / Niedziela

Abp Adrian Galbas

Na podstawie aktualnych wytycznych Stolicy Apostolskiej status tegoż Bractwa w Kościele jest kanonicznie nieuregulowany - stwierdził w wydanym dziś komunikacie abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki przypomniał, że kapłani Bractwa działają na terenie diecezji bez zezwolenia Biskupa miejsca, sprawują Mszę świętą ważnie, ale niegodziwie i ważnie słuchają spowiedzi i udzielają rozgrzeszenia.

Więcej ...

Rosyjski agent z dostępem do tajnych akt

2024-09-06 07:18

pixabay.com

Paweł Rubcow, zanim został wydany Rosji, otrzymał dostęp do materiałów swojego śledztwa, w tym tajnych, choć prokuratura mogła mu odmówić z powodu "ochrony interesów państwa" - napisano w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Więcej ...

Paralimpiada - Karolina Kucharczyk złotą medalistką w skoku w dal

2024-09-06 23:06

Polski Komitet Paralimpijski

Karolina Kucharczyk została mistrzynią igrzysk paralimpijskich w Paryżu w skoku w dal (klasa T20), zdobywając swój trzeci złoty medal, po sukcesach w Londynie w 2012 i w Tokio w 2021 roku. W 2016 w Rio de Janeiro zajęła w tej konkurencji drugie miejsce.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Sylvester Stallone – ocalały z aborcji: „Matka nie...

Wiara

Sylvester Stallone – ocalały z aborcji: „Matka nie...

Portal wpolityce.pl ujawnia: Dramatyczny stan zdrowia...

Kościół

Portal wpolityce.pl ujawnia: Dramatyczny stan zdrowia...

Męczennik w dominikańskim habicie

Święci i błogosławieni

Męczennik w dominikańskim habicie

Bóg pragnie nas zbawić i czyni to przez różne osoby

Wiara

Bóg pragnie nas zbawić i czyni to przez różne osoby

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Wiadomości

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Ks. Wojciech Węgrzyniak: Problemem nie jest Kościół,...

Kościół

Ks. Wojciech Węgrzyniak: Problemem nie jest Kościół,...

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Wiadomości

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Mielec:

Wiadomości

Mielec: "My chcemy Boga w książce, w szkole!" - tak...

Przerażające! Edukacja seksualna będzie przedmiotem...

Wiadomości

Przerażające! Edukacja seksualna będzie przedmiotem...