Reklama

Przed koronacją obrazu Matki Bożej Łaskawej Królowej Różańca

Świętego w Czudcu

Niedziela rzeszowska 28/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wraz z upływem lat zmieniali się dziedzice Czudca i tak oto po niespokojnym końcowym okresie rządów rodziny Strzyżowskich (którzy po przejściu na kalwinizm sprofanowali kościół), następni właściciele miasta - Grabieńscy okazali się na tej ziemi ludźmi głębokiej pobożności i prawości. Pochodzący z tego rodu Józef Grabieński był przykładnym czcicielem Matki Bożej.

W XVIII w. podejmuje on decyzję o budowie murowanej kaplicy Matki Bożej Różańcowej w miejsce dawnej w starym drewnianym kościółku św. Zofii. Na tablicy miedzianej wmurowanej 22 czerwca 1713 r. wraz z kamieniem węgielnym podobno znajdował się napis: "Matko Najświętsza, przyjmij tę arkę w zapłatę Twojej hojnej miłości. Jesteśmy przy rozpoczęciu, pozwól to dzieło dokonać i dzieło to poświęcone czci i miłości Twojej zachowaj na wieki". Kopia tego napisu przechowywana była w dworze czudeckim.

Budowa kaplicy trwała rok, a świadczy o tym data "6 VIII 1714" wyryta na krzyżu wieńczącym kaplicę. W tym samym roku fundator Józef Grabieński podjął decyzję o budowie całego kościoła, który stoi do dziś. W czasie budowy obraz Matki Bożej umieszczono w kaplicy św. Anny. Poświęcenie nowej kaplicy miało miejsce 8 września 1717 r., a dokonał go Jan Konstanty Morzkowski - opat klasztoru św. Benedykta w Ostrzychomiu. Konsekracji kościoła dokonał ks. Andrzej Pruski w 1740 r.

W kaplicy odbywały się nabożeństwa ze śpiewami oraz modlitwy różańcowe.

Fundator kościoła sprowadził nawet księży - misjonarzy, którzy odprawiali nabożeństwa maryjne, śpiewali pieśni i dbali o godne szerzenie kultu maryjnego. Także księża, proboszczowie czudeccy przyczynili się do umacniania tej pobożności i niejednokrotnie byli przykładem rozmodlenia i niezłomnej wiary. Ks. Wawrzyniec Jaroszewicz sprawił do kościoła św. Zofii nowy ołtarz Matki Bożej oraz wiele cennych sprzętów i szat. Jemu zawdzięczamy wzrost kultu maryjnego. Cudownego uzdrowienia doznał tutaj ks. Wojciech Urbanowicz, który w roku 1694 był wikariuszem w parafii, a w

10 lat później proboszczem. Ks. Andrzej Pruski - zwany najwybitniejszym z proboszczów Czudca - przyjaciel Józefa Grabieńskiego, był duszą szczytnego przedsięwzięcia budowy kościoła Trójcy Przenajświętszej oraz gorliwym czcicielem Matki Bożej. Także ks. Benedykt Okoński zapisał się jako pobożny kapłan, człowiek wielkiego ducha, zwalczający przejawy zepsucia obyczajów wśród obecnych wówczas księży wikariuszy. Późniejsi proboszczowie również odegrali wielką rolę w budowaniu pobożności i wiary swoich parafian. Ksiądz Hajdecki, ks. Komorowski, później ks. Hibl i ks. Witkowski - odnowiciele Bractwa Różańcowego, ks. Stopa, ks. Irzyk i zmarły w 1993 r. ks. P. Szkolnicki, tzw. " rozmodlony kapłan" - godnie zapisali się w historii miejscowości i w pamięci ludzkiej.

Kult maryjny ożył zwłaszcza za czasów proboszcza - ks. Piotra Szkolnickiego. On to przed laty zanotował: "Jako wikariusz, a następnie administrator parafii od 1968 r. miałem możność obserwować jak lud wierny w dalszym ciągu czcił cudowny obraz Matki Bożej. Przed i po każdym nabożeństwie wierni tłumnie udawali się do kaplicy przed obraz Matki Bożej i tam na klęczkach dziękowali i prosili, często ze łzami w oczach. Do kaplicy udawały się tłumnie kobiety, ale szli i mężczyźni, pozostawali długo na klęczkach".

W 1968 r. ks. P. Szkolnicki wprowadził nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy jako nowennę - w każdą środę tygodnia. Przedtem w parafii odbyły się rekolekcje głoszone przez Ojców Redemptorystów z Tuchowa. Od tej pory wierni czciciele Matki Bożej przychodzili na nowennę, składali podziękowania i prośby swojej Łaskawej Matce. Po nabożeństwie następowała zmiana tajemnic różańcowych, bo duża ilość tutejszych parafian należała do Żywego Różańca. W 1973 r. ks. P. Szkolnicki podjął decyzję o przeniesieniu obrazu Matki Bożej do głównego ołtarza. Uroczystość poprzedzona została rekolekcjami, które przeprowadził proboszcz z Niechobrza ks. Józef Mucha. W głównym ołtarzu obraz przebywał przez 29 lat. Obecnie wrócił na swe dawne miejsce, a zapoczątkowane przez ks. prał. Piotra Szkolnickiego, wielkie dzieło koronacji wizerunku Matki Bożej podjął obecny proboszcz - ks. dr Stanisław Kopeć. To historyczne wydarzenie zaplanowane jest na wrzesień bieżącego roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Suharyo po wizycie Papieża: chcemy wzrastać w wierze

2024-09-06 18:21
Kard. Ignatius Suharyo z Papieżem w Dżakarcie

VATICAN MEDIA/www.vaticannews.va/pl

Kard. Ignatius Suharyo z Papieżem w Dżakarcie

Najlepszym podsumowaniem papieskiej wizyty w Indonezji są trzy słowa zawarte w jej haśle: wiara, braterstwo i współczucie – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Ignatius Suharyo Hardjoatmodjo, metropolita Dżakarty. Jego zdaniem Franciszek pokazał Indonezyjczykom, co tak naprawdę oznaczają one w różnych kontekstach ich życia.

Więcej ...

Szansa na kanonizację bł. rodziny Ulmów

2024-09-06 17:12
Błogosławiona rodzina kierowała się w życiu zasadą miłości Boga i bliźniego

www.ulmowie.pl

Błogosławiona rodzina kierowała się w życiu zasadą miłości Boga i bliźniego

Czekam na skonsultowanie pewnej konkretnej historii dziecka, u którego jeszcze pod sercem matki wykryto poważne schorzenie. Lekarz zalecił aborcję. Rodzice dowiedziawszy się o rodzinie Ulmów, zaczęli się modlić za ich wstawiennictwem. I 10 września 2023 r., dokładnie w dniu ich beatyfikacji, dziewczynka urodziła się zupełnie zdrowa - relacjonuje w rozmowie z KAI ks. Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego bł. rodziny Ulmów. Duchowny zaznacza jednocześnie, że do uznania cudu konieczna jest dogłębna analiza zdarzenia i wykazanie, że nie da się go wytłumaczyć od strony naukowej.

Więcej ...

Z Maryją o ratunek dla Polski

2024-09-06 23:28

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Instytut Prymasa Wyszyńskiego zaprasza kobiety do 9-miesięcznej różańcowej nowenny w formie Jerycha modlitewnego za Ojczyznę.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Sylvester Stallone – ocalały z aborcji: „Matka nie...

Wiara

Sylvester Stallone – ocalały z aborcji: „Matka nie...

Portal wpolityce.pl ujawnia: Dramatyczny stan zdrowia...

Kościół

Portal wpolityce.pl ujawnia: Dramatyczny stan zdrowia...

Męczennik w dominikańskim habicie

Święci i błogosławieni

Męczennik w dominikańskim habicie

Bóg pragnie nas zbawić i czyni to przez różne osoby

Wiara

Bóg pragnie nas zbawić i czyni to przez różne osoby

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Wiadomości

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Ks. Wojciech Węgrzyniak: Problemem nie jest Kościół,...

Kościół

Ks. Wojciech Węgrzyniak: Problemem nie jest Kościół,...

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Wiadomości

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Mielec:

Wiadomości

Mielec: "My chcemy Boga w książce, w szkole!" - tak...

Przerażające! Edukacja seksualna będzie przedmiotem...

Wiadomości

Przerażające! Edukacja seksualna będzie przedmiotem...