Reklama

Niedziela Lubelska

Narodziny polskiego lotnictwa

Jacek Woźniak przywraca pamięć o lubelskim lotnictwie

Ks. Mieczysław Puzewicz

Jacek Woźniak przywraca pamięć o lubelskim lotnictwie

Sto lat temu wystartował w Lublinie pierwszy polski samolot.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mieszkańcy naszego regionu przywykli już, że odbierają na lubelskim lotnisku swoich bliskich wracających z pracy w Anglii, Holandii czy Norwegii. Planując letnie urlopy biorą pod uwagę dogodne połączenia do Chorwacji czy Bułgarii. Port lotniczy w Lublinie otworzył zupełnie nowe możliwości zarówno dla lublinian, jak i dla turystów i studentów.

Pierwszy lot

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Samoloty nad Lubelszczyzną to obecnie już codzienność. Niewielu z nas wie jednak, że pierwszy samolot polskiej produkcji wzniósł się w niebo właśnie z lotniska w Lublinie! Dokładnie sto lat temu w czerwcu 1921 r. Adam Haber - Włyński wykonał kilka startów i lądowań na myśliwcu Ansaldo, którego produkcja seryjna zaczęła się wtedy w Lublinie.

Tuż po odzyskaniu niepodległości państwo polskie stanęło przed koniecznością zbudowania silnej i nowoczesnej armii, zdolnej bronić granic państwa. Technika wojenna wchodziła w okres używania „latawców”, jak wówczas zwano samoloty. Armia poszukiwała polskiego producenta, chcąc uniezależnić się od zagranicznych lotniczych potentatów. Z kilku ofert za najbardziej odpowiednią uznano propozycję lubelskiej fabryki.

Pierwsze samoloty polskiej produkcji zaczęły powstawać w Zakładach Mechanicznych E. Plage i T. Laśkiewicz, usytuowanych na lubelskich Bronowicach, wówczas na obrzeżu miasta.

Z Bronowic do Barcelony

Trzeba przyznać, że tempo budowy zakładów lotniczych i samych maszyn było imponujące, podobne do przekształcenia Gdyni z małej rybackiej wioski w duży port morski. Początkowo lubelska wytwórnia zaspokajała potrzeby wojska, ale od początku lat 30-tych ubiegłego wieku ruszyła produkcja polskich samolotów pasażerskich, oznaczanych nazwą „Lublin”. Największe sukcesy odniosła konstrukcja „Lublin R-X”, ten aeroplan najpierw pokonał trasę z Warszawy do Barcelony, a potem do Londynu przez Rzym.

Kres rozwoju lubelskiej produkcji nastąpił 2 września 1939 r. Niemieckie bomby w pierwszym rzędzie spadły wówczas na fabrykę lotniczą, niszcząc ją niemal zupełnie. Ze słynnej lubelskiej fabryki pozostały do dzisiaj tylko trzy historyczne hangary, w których budowano pierwsze samoloty polskiej konstrukcji. Od niedawna fundacja Lotniczy Lublin z prezesem Jackiem Woźniakiem, znanym działaczem społecznym i charytatywnym, prowadzi renowację obiektów. Powstaje tu muzeum z eksponatami samolotów produkowanych przed laty w Lublinie.

Reklama

Piloci i stewardesy

Do tradycji podniebnych lotów po wojnie w jakimś stopniu nawiązywała zbudowana w Świdniku fabryka helikopterów, gdzie do dzisiaj buduje się śmigłowce bojowe i ratunkowe. Obecnie nasz region ma dwie uczelnie kształcące kadry dla polskiej żeglugi powietrznej. W Dęblinie Lotnicza Akademia Wojskowa przygotowuje pilotów samolotów bojowych i jest czołową placówką w Europie w tej dziedzinie. Z kolei Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie z sukcesami edukuje pilotów samolotów i śmigłowców, mechaników i dyspozytorów ruchu lotniczego oraz stewardów i stewardesy.

Wkrótce minie 10 lat od uruchomienia nowego lubelskiego lotniska. Abp Stanisław Budzik poświęcił tam kaplicę z Najświętszym Sakramentem, a ks. Krzysztof Czerwiński sprawuje rzadko spotykaną funkcję duszpasterza środowisk lotniczych. Przed stu laty biskup lubelski Marian Fulman, widząc bujnie rozwijającą się na Bronowicach dzielnicę przemysłową, erygował w niej parafię św. Michała Archanioła. Błogosławieństwo patrona czuwało nad kolebką polskiego transportu powietrznego.

Dobrze, że obecnie podjęto się pielęgnowania pamięci o najstarszej polskiej wytwórni samolotów. To w Lublinie narodziło się polskie lotnictwo.

Podziel się:

Oceń:

2021-07-11 16:56

Wybrane dla Ciebie

Majowy Męski Różaniec na ulicach Piotrkowa

2024-05-04 15:00

Maciej Hubka

Więcej ...

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego życia

2024-04-15 13:31

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 15, 18-21.

Więcej ...

19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę

2024-05-05 11:08

Episkopat Flickr

Pod hasłem „Pójdę ufna za Tobą” 19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę. W ubiegłych latach pielgrzymka gromadziła w Częstochowie około 2,5 tys. kobiet z całej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...