Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocław pamięta o krwawej niedzieli

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Eucharystia, konferencje i Marsz Pamięci. Tak wyglądały wrocławskie obchody Narodowego Dnia Pamięci ofiar ukraińskiego ludobójstwa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zobacz zdjęcia: Wrocławskie obchody Narodowego Dnia Pamięci ofiar ukraińskiego ludobójstwa

11 lipca to rocznica szczególna, kiedy pamiętamy o naszych rodakach bestialsko zamordowanych podczas krwawej niedzieli na Wołyniu. Był to szczyt mordów na Polakach przez OUN oraz UPA wspieranych przez lokalną ludność ukraińską. Do mordów dochodziło najczęściej po niedzielnych nabożeństwach, kiedy ludzie wychodzili z kościołów.

Przed południem uczestnicy obchodów krwawej niedzieli spotkali się pod pomnikiem pomordowanych Kresowian przy ul. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego. Tam odmówili krótką modlitwę, złożyli kwiaty i zapalili znicze. W samo południe, w kościele NMP na Piasku została odprawiona Msza Święta w intencji pomordowanych obywateli polskich przez OUN-UPA w latach 1939 – 1947.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po południu w Dworze Polskim rozpoczęła się konferencja popularnonaukowa. Wśród prelegentów wystąpili przedstawiciele organizacji pozarządowych - Halszka Bielecka i Szymon Cybulski. Głównym prelegentem był Stanisław Srokowski, pochodzący ze wsi Hnilcze, który uniknął cudem śmierci jako siedmioletnie dziecko. Przypomniał wszystkim, że początków ludobójstwa na Wołyniu trzeba szukać już od momentu wkroczenia Armii Czerwonej do Polski w połowie września 1939 r. W swoim wystąpieniu zarysował strukturę Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i samą postać Stepana Bandery.

Reklama

Po konferencji rozpoczął się Marsz Pamięci, zorganizowany przez środowiska patriotyczne z Wrocławia. Przemarsz ruszył ulicami miasta z Rynku pod pomnik pomordowanych Kresowian. Tam nastąpiło złożenie kwiatów i krótkie przemówienia. Uczestnicy odśpiewali Rotę oraz hymn narodowy.

Na Marszu Pamięci była też licznie zgromadzona młodzież. - Moja wiedza odnośnie wydarzeń wołyńskich nie była zbyt duża. W szkole nie mówi się o tym praktycznie nic, dopiero dzisiaj zobaczyłam na czym polegało ludobójstwo Polaków na Wołyniu i jestem bardzo dotknięta – mówiła Dobromiła Martynowska z Lądka Zdrój, która na co dzień uczy się w liceum w Krakowie. Na marszu obecna była również jej koleżanka Ola, która przyjechała na obchody z ciekawości. - Najbardziej szokujące dla mnie były metody morderstwa Polaków. Nie wiedziałam, że można było zabijać w taki okrutny sposób. Jeżeli wśród moich znajomych pojawi się temat Wołynia będę starała się uświadomić ich jaka to była tragiczna zbrodnia – podkreślała dziewczyna.

Dziś (12 lipca) w siedzibie Stowarzyszenia Civitas Christiana przy ul. Kuźniczej odbędzie się spotkanie z poetą, prozaikiem i publicystą, Stanisławem Srokowskim. Gość specjalny opowie o swoich nowych książkach, a reżyser i dokumentalista, Marcin Bradke, odczyta kresowe wiersze autora.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2021-07-12 08:29

Wybrane dla Ciebie

Kapucyn o imieniu Pio

Archiwum "Głosu Ojca Pio"

Stygmatyk z Pietrelciny znany jest powszechnie jako charyzmatyczny spowiednik i wybitny kierownik duchowy. Na sprawowane przez niego Msze święte przybywały tłumy. Był także zakonnikiem, bratem mniejszym kapucynem. Czym charakteryzowało się jego podejście do zakonu, w którym wzrastał duchowo, cierpiał i umarł szczęśliwy?

Więcej ...

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

Więcej ...

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

2024-05-02 15:05

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst