Reklama

Niedziela Wrocławska

Informacje dotyczące pogrzebu ks. prof. Józefa Swastka

Pogrzeb ks. prof. dr. hab. Józefa Swastka zostanie odprawiony 19 lipca o godz. 10:00 w Świętej Katarzynie. Przewodniczył jej będzie abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Po zakończonej Eucharystii, ciało z trumną zmarłego kapłana zostanie złożona w grobie na cmentarzu parafialnym w Świętej Katarzynie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. prof. Józef Swastek zmarł w poniedziałek 13 lipca, w dzień liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Świerada. Zmarły kapłan urodził się 22 lipca 1936 r. w Tropiu (diecezja tarnowska) – W 1955 roku wstąpił do Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął 14 sierpnia 1960 roku w archikatedrze wrocławskiej z rąk sufragana wrocławskiego biskupa Andrzeja Wronki. Po otrzymaniu święceń został skierowany na ponad rok do pracy jako bibliotekarz we wrocławskim seminarium. Następnie został wikariuszem w parafii św. Jana Apostoła w Oleśnicy. Kolejnym etapem jego drogi kapłańskiej były studia z Historii Kościoła na KUL-u. (1962-1966). W 1964 roku uzyskał licencjat z nauk teologicznych, a w 1966 - magisterium z teologii na podstawie pracy: Kolofony św. Jana Kantego w rękopisach Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie. Po zakończonych studiach został ustanowiony wikariuszem w parafii św. Jadwigi we Wrocławiu-Leśnicy. W międzyczasie ukończył na KUL-u seminarium przygotowujące do samodzielnej pracy naukowej i uzyskał 25 października 1968 roku stopień doktora na podstawie rozprawy: Przedtrydencki kult św. Jerzego Kapadockiego w diecezji krakowskiej w świetle wezwań kościołów, fundacji prostych i ksiąg liturgicznych, którą napisał pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Mariana Rechowicza, ówczesnego rektora KUL. Od tego momentu rozpoczęło się jego mocne związanie z Papieskim Wydziałem (Fakultetem) Teologicznym we Wrocławiu i Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. W latach 1969-1973 pełnił obowiązki sekretarza tej uczelni. Prowadził też zajęcia jako wykładowca metodyki i później także Historii Kościoła. W latach 1970-1972 sprawował funkcję prefekta w seminarium duchownym. W 1972 roku stał się kapelanem u sióstr elżbietanek we Wrocławiu przy ul. Strzeleckiej. W 1985 roku otrzymał z rąk Jana Pawła II godność kapelana honorowego ojca świętego. W roku 1986 przeprowadził przewód habilitacyjny na KUL. Po obronie rozprawy habilitacyjnej, która nosiła tytuł: "Święta Brygida Szwedzka i Zakony Najświętszego Zbawiciela ze szczególnym uwzględnieniem klasztorów na ziemiach polskich", został mianowany kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Czasach Najnowszych. W latach 1988-1997 pełnił funkcję prorektora Papieskiego Fakultetu Teologicznego, a także członka Kolegium Prorektorów Wyższych Uczelni Wrocławia, któremu przewodniczył przez ponad rok w latach 1995-1996. Stanowisko profesora nadzwyczajnego PFT we Wrocławiu uzyskał 1 października 1991. W 1996 roku został kanonikiem gremialnym Kapituły Katedralnej św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. W 1999 roku otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych, a w 2001 - stanowisko profesora zwyczajnego PWT we Wrocławiu.

Reklama

Kapłan zmarł (13 lipca) w dniu liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Świerada, którego kult szerzył i często o tym świętym wspominał na swoich wykładach. Informacje o uroczystościach pogrzebowych zostaną podane w późniejszym czasie.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie... 

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-07-14 10:12

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Papież: bł. Rajmund Llull uczył, jak służyć Panu i być szczęśliwym

2024-05-03 16:49

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Również i ten, kto zostaje papieżem, musi nadal dążyć do spotkania z Panem, do pełnego oddania się służbie Bożej - przyznał Franciszek na audiencji dla członków Fundacji Blanquerna z Uniwersytetu Rajmunda Llulla. Papież odniósł do postaci patrona tego barcelońskiego uniwersytetu. Bł. Rajmund Llull żył na przełomie XIII i XIV w. Był katolickim filozofem, matematykiem i pisarzem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady