Reklama

Katechezy o psalmach i hymnach

Zmiłuj się nade mną, Boże

Niedziela Ogólnopolska 50/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ps 51 [50], 3. 12-13. 15-16 - z Jutrzni na piątek III tygodnia
Audiencja generalna, 4 grudnia 2002 r.

1. Liturgia Godzin przypomina w każdym tygodniu na nowo Psalm 51 [50], słynne Miserere. Rozważaliśmy już kilkakrotnie niektóre jego fragmenty. Teraz skupimy się szczególnie na jednym z nich, na tej wielkiej prośbie o przebaczenie, wyrażonej w wierszach 12-16.
Należy zwrócić uwagę, że w oryginale hebrajskim trzykrotnie powraca słowo "duch", który jest wypraszany u Boga jako dar i przyjmowany przez Jego skruszone stworzenie: "Odnów we mnie moc ducha. (...) Nie odbieraj mi świętego ducha swego. (...) Wzmocnij mnie duchem ofiarnym" (Ps 51 [50], 12.13.14). Posługując się terminologią liturgiczną, możemy mówić niemal o "epiklezie", czyli o potrójnym przyzywaniu Ducha, który podczas stworzenia unosił się nad wodami (por. Rdz 1, 2), a dzisiaj przenika do duszy wiernego, rozlewając nowe życie i unosząc ją z królestwa grzechu do królestwa łaski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

2. W "duchu", o którym mówi Psalmista, Ojcowie Kościoła widzą skuteczną obecność Ducha Świętego. Św. Ambroży np. przekonany jest, że chodzi o jedynego Ducha Świętego, który "pałał w prorokach, został zesłany na Apostołów, zjednoczył się z Ojcem i Synem w sakramencie chrztu" (Lo Spirito Santo I, 4, 55: SAEMO 16, s. 95). Takie przekonanie wyrażają również inni Ojcowie, jak Dydym Ślepiec z Aleksandrii w Egipcie i Bazyli z Cezarei, w swych traktatach o Duchu Świętym (Didimo il Cieco, Lo Spirito Santo, Roma 1990, s. 59; Basilio di Cesarea, Lo Spirito Santo, IX, 22, Roma 1993, s. 117 i nast.).
Św. Ambroży, zauważa, że Psalmista mówi o radości ogarniającej duszę, która otrzymała potężnego Ducha Bożego, i komentuje: "Wesele i radość to owoce Ducha Najwyższego, na którym przede wszystkim się opieramy. Ten zatem, kto został ożywiony przez Ducha Najwyższego, nie popada w niewolę grzechu, przestaje być niezdecydowany, nie błąka się już tu i tam, nie waha się w wyborze, lecz wsparty na skale, stoi twardo na nogach" (Apologia del profeta David a Teodosio Augusto, 15,72: SAEMO 5, 129).

3. Wspominając trzykrotnie o "duchu", Psalm 51 [50], po opisie mrocznego więzienia winy, otwiera się w następnych wierszach na jasną krainę łaski. To wielki przełom, który porównać można do nowego stworzenia: jak na początku Bóg tchnął swego ducha w materię i dał początek osobie ludzkiej (por. Rdz 2,7), tak teraz ten sam Duch Boży odtwarza (por. Ps 51 [50], 12), odnawia, przemienia i przeobraża skruszonego grzesznika, obejmuje go znów i pozwala mu uczestniczyć w radości zbawienia (por. Ps 51[50], 13-14). Człowiek ożywiony Duchem Bożym wchodzi teraz na drogę sprawiedliwości i miłości, jak czytamy w innym Psalmie: "Naucz mnie czynić Twą wolę, bo Ty jesteś moim Bogiem. Twój dobry duch niech mnie prowadzi po równej ziemi" (Ps 143 [142], 10).

4. Po doświadczeniu na modlitwie tego wewnętrznego odrodzenia - człowiek staje się świadkiem: obiecuje "nieprawych nauczyć dróg" Bożych (Ps 51 [50], 15), tak aby mogli, niczym syn marnotrawny, powrócić do domu Ojca. W taki sam sposób św. Augustyn, po przebyciu mrocznych dróg grzechu, odczuł potrzebę złożenia w swych Wyznaniach świadectwa wolności i radości z nawrócenia.
Ten, kto zaznał miłosiernej miłości Boga, staje się jej żarliwym świadkiem, przede wszystkim wobec tych, którzy jeszcze są w sieci grzechu. Przypomnijmy tutaj Pawła, który porażony przez Chrystusa na drodze do Damaszku, przeobraża się w niezmordowanego misjonarza łaski Bożej.

5. Modlący się spogląda po raz ostatni na swoją ciemną przeszłość i woła do Boga: "Od krwi uwolnij mnie, Boże, mój Zbawco" (Ps 51 [50], 16). Wspomniana tutaj "krew" rozmaicie tłumaczona jest w Piśmie. Aluzja włożona w usta króla Dawida odnosi się do zabicia Uriasza, męża Batszeby, kobiety, której pożądał władca. W ujęciu bardziej ogólnym sformułowanie to odnosi się do pragnienia oczyszczenia ze zła, z przemocy, z nienawiści, wypełniających serce człowieka swą ponurą i szkodliwą siłą. Teraz zaś usta wiernego, oczyszczone z grzechu, wyśpiewują na cześć Pana.
Fragment Psalmu 51 [50], który dzisiaj rozważaliśmy, kończy się właściwie zobowiązaniem do głoszenia "sprawiedliwości" Boga. Słowo "sprawiedliwość", jak często się zdarza w języku biblijnym, nie oznacza karzącego działania Boga w obliczu zła, ale raczej wskazuje na dźwiganie grzesznika, albowiem Bóg objawia swą sprawiedliwość, czyniąc z grzeszników prawych ludzi (por. Rz 3, 26). Bóg nie chce śmierci przewrotnego, lecz dąży do tego, by odstąpił on od swego postępowania i powrócił do życia (por. Ez 18, 23).

Z oryginału włoskiego tłumaczył o. Jan Pach OSPPE

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

2025-05-06 18:37
Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Vatican Media

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kaplica Sykstyńska stanowi niezrównaną atrakcję. Jest to nie tylko dzieło sztuki, ale także świadectwo relacji między człowiekiem a nieskończonością.

Więcej ...

Bóg nie chce stracić żadnego ze swych dzieci, ale je wszystkie przygarnąć

2025-04-11 10:14

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 6, 35-40.

Więcej ...

Nawrocki ws. kawalerki w Gdańsku: zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne

2025-05-07 15:40

PAP/Szymon Pulcyn

Karol Nawrocki przekazał, że razem z żoną Martą podjął decyzję, by przekazać kawalerkę w Gdańsku na cele charytatywne. Zdaniem popieranego przez PiS kandydata na prezydenta wątpliwości ws. mieszkania "mają ci, którzy nie potrafią sobie wyobrazić, że można pomagać drugiemu człowiekowi bezinteresownie".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...