Reklama

Wiadomości z Watykanu

Papież Jan Paweł II otoczony przez fotografów, którzy robili mu zdięcia w czasie 24 lat pontyfikatu.

AG/AP/Arturo/Mari

Papież Jan Paweł II otoczony przez fotografów, którzy robili mu zdięcia w czasie 24 lat pontyfikatu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół trzeciego tysiąclecia potrzebuje kapłanów zakonnych i diecezjalnych, którzy byliby święci i uczeni. Nie ma mowy o wymyślaniu nowego programu, jak napisałem w "Novo millennio ineunte": Program już istnieje: ten sam, co zawsze, zawarty w Ewangelii i w żywej Tradycji. Jest on skupiony w istocie rzeczy wokół samego Chrystusa, którego mamy poznawać, kochać i naśladować, aby żyć w Nim życiem trynitarnym i z Nim przemieniać historię, aż osiągnie swą pełnię w niebiańskim Jeruzalem (n. 29).
Jan Paweł II
(Podczas audiencji dla uczestników obchodów 375-lecia Collegium Urbanianum - 29 listopada 2002 r.)

"Anioł Pański" z Papieżem

Reklama

"Chrystus jest nadzieją ludzkości, (...) prawdziwym sensem naszej teraźniejszości, albowiem jest naszą pewną przyszłością" - przypomniał Jan Paweł II w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański w niedzielę 1 grudnia br. Po przemówieniu do wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra w Watykanie, Ojciec Święty odmówił z nimi modlitwę maryjną, udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego i pozdrowił pielgrzymów przybyłych z różnych krajów. Do Polaków powiedział: "Pozdrawiam pielgrzymów z Polski oraz tych, którzy łączą się z nami w modlitwie przez telewizję i Radio Maryja. Szczęść Boże!".
Przypadająca w tym dniu I Niedziela Adwentu rozpoczyna nowy rok liturgiczny, przypominając, iż "Bóg Przymierza objawił się w historii, a w historii Kościoła celebruje swą tajemnicę zbawienia: Wcielenie, Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Pana Jezusa Chrystusa - powiedział Jan Paweł II. - W ten sposób nieustannie odnawia się droga wierzących, zawieszona między tym, co już zrealizował Chrystus, a tym, co jeszcze nie znalazło swego pełnego objawienia" - dodał.
Zwrócił uwagę, że "Bóg jest przyszłością człowieka i świata. Jeśli ludzkość utraci wiarę w Boga, zamknie się na przyszłość i zatraci nieuchronnie perspektywę swego pielgrzymowania w czasie. Po co się rodzić, po co umierać? Dlaczego poświęcać się, dlaczego cierpieć? Na te pytania zadowalającą odpowiedź przynosi chrześcijaństwo. Dlatego Chrystus jest nadzieją ludzkości, (...) prawdziwym sensem naszej teraźniejszości, albowiem jest naszą pewną przyszłością" - stwierdził Ojciec Święty.
Zauważył, iż "Adwent przypomina nam nie tylko, że On przyszedł, ale też, że przyjdzie", a przecież "życie wierzących jest stałym i czujnym oczekiwaniem Jego przyjścia".
Na zakończenie swych rozważań Papież przypomniał znaczenie Maryi, która towarzyszy nam na drodze nawrócenia i zaangażowania apostolskiego jako "świetlana jutrzenka i pewny przewodnik naszych kroków" i która zachęca nas do kontemplacji tajemnic chwalebnych Różańca.

Jan Paweł II do Polaków

"Witam pielgrzymów z Polski i z innych krajów. Pozdrawiam szczególnie Kardynała Franciszka i grupę organizatorów mojej sierpniowej pielgrzymki do Polski. Raz jeszcze dziękuję wszystkim za ich wkład w to wydarzenie pełne duchowych treści, które głęboko zapisało się w moim sercu. Rozważaliśmy wówczas wspólnie tajemnice Bożego Miłosierdzia. Właśnie w dzisiejszej katechezie zatrzymaliśmy się nad tym misterium, medytując nad słowami psalmu Miserere. Znamy go dobrze w pięknym przekładzie Franciszka Karpińskiego: Bądź mi litościw, Boże nieskończony/ Według wielkiego miłosierdzia Twego/ Według litości Twej niepoliczonej/ Chciej zmazać mnóstwo przewinienia mego. Niech te słowa towarzyszą naszemu adwentowemu przygotowaniu do spotkania z Chrystusem.
Dziś obchodzimy wspomnienie św. Barbary, patronki górników. W tym dniu pragnę pozdrowić polskich górników i zapewnić ich o naszej pamięci i modlitwie w ich trudnej sytuacji. Niech Pan Bóg pomoże pomyślnie rozwiązać ich problemy, które są i naszymi! Szczęść Boże!".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja generalna 4 listopada 2002 r.

Prezent na 25. święta Bożego Narodzenia Jana Pawła II w Watykanie

Reklama

Papież Jan Paweł II otrzymał album fotograficzny zatytułowany Immagini (Obrazy), będący kroniką wydarzeń ostatnich 24 lat z jego udziałem. "To prezent na 25. święta Bożego Narodzenia, jakie Wasza Świątobliwość spędzi w Watykanie" - powiedział, wręczając dar, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu - abp John Foley.
Amerykański hierarcha 3 grudnia został przyjęty przez Papieża na audiencji wraz z grupą swych najbliższych współpracowników oraz autorami zdjęć zamieszczonych w wydanej przez tę dykasterię publikacji, w bibliofilskim niemal nakładzie tysiąca egzemplarzy. Wśród autorów zdjęć jest 32 pracujących w Rzymie fotoreporterów największych światowych agencji; większość to Włosi, obok których znalazło się dwóch Francuzów i Polak - Grzegorz Gałązka. W audiencji wziął także udział kard. Andrzej Maria Deskur - były pierwszy przewodniczący Rady.

Kard. Ratzinger nowym dziekanem Kolegium Kardynalskiego

Nowym dziekanem Kolegium Kardynalskiego został prefekt Kongregacji Nauki Wiary, niemiecki kardynał Joseph Ratzinger, który zastępuje na tym stanowisku kard. Bernardina Gantina. Wybór, którego dokonali kardynałowie i biskupi, spotkał się z aprobatą Ojca Świętego i został 30 listopada br. ogłoszony w Watykanie. Wicedziekanem został sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano.
Nowy dziekan stanie jako Primus inter pares na czele 171-osobowego obecnie Kolegium, nie mając nad jego członkami żadnej władzy kierowniczej. Zgodnie z protokołem należy on jednak - wraz z wicedziekanem tego gremium - do grona najwyższych władz kościelnych.
Kard. Joseph Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 r. w Marktl w diecezji Pasawa. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1951 r. W wieku 26 lat rozpoczął działalność naukową, początkowo jako wykładowca dogmatyki i teologii fundamentalnej we Fryzyndze, następnie jako profesor w Bonn, Münster, Tybindze i Ratyzbonie. 24 marca 1977 r. Paweł VI mianował go arcybiskupem metropolitą Monachium i Fryzyngi, a wkrótce potem, na konsystorzu 27 czerwca 1977 r., powołał go w skład Kolegium Kardynalskiego.
25 listopada 1981 r. Jan Paweł II powierzył mu kierowanie Kongregacją Nauki Wiary. Kardynał jest ponadto przewodniczącym Papieskiej Komisji Biblijnej i Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Jest obecnie jedynym hierarchą watykańskim pełniącym tak długo wysokie stanowisko w Kurii.

Orędzie na Światowy Dzień Migrantów i Uchodźców

Z nowym apelem o walkę z rasizmem, ksenofobią i nacjonalizmem oraz o pomoc imigrantom, uchodźcom, osobom starającym się o azyl oraz ofiarom handlu ludźmi wystąpił Papież Jan Paweł II w orędziu na przyszłoroczny, 89. Światowy Dzień Migrantów i Uchodźców. Papieski dokument pt. O zaangażowanie w przezwyciężenie wszelkiego rasizmu, ksenofobii i nacjonalizmu zaprezentowano 2 grudnia br. w Watykanie. Przedstawił go w biurze prasowym Stolicy Apostolskiej przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpastestwa Migrantów i Podróżnych - abp Stephen Fumio Hamao.
Papież przypomina, że migracja stała się zjawiskiem bardzo rozpowszechnionym w dzisiejszym świecie i dotyczy zarówno krajów pochodzenia, tranzytu, jak i przeznaczenia.
Ojciec Święty wyraża nadzieję, że przyszłoroczny Dzień Migrantów i Uchodźców będzie okazją do szczególnej modlitwy "w intencji potrzeb tych wszystkich, którzy z jakiegokolwiek powodu znajdują się z dala od domu i własnej rodziny. Musi też być dniem głębokiej refleksji nad obowiązkami wszystkich katolików wobec tych braci i sióstr".
Zwracając się do katolików o okazanie solidarności z nowymi przybyszami, Papież wezwał też samych imigrantów, "aby poczuwali się do obowiązku poszanowania krajów, które ich przyjmują i respektowania praw, kultury i tradycji goszczących ich ludzi. Tylko wtedy zatriumfuje zgoda społeczna" - pisze Ojciec Święty.

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Medycy uczcili pamięć zamordowanego lekarza Tomasza Soleckiego

2025-05-06 20:31

PAP/Art Service

We wtorek w południe medycy w całej Polsce uczcili pamięć zamordowanego ortopedy Tomasza Soleckiego i wyrazili sprzeciw wobec agresji. Przed Uniwersyteckim Szpitalem w Krakowie, gdzie pracował lekarz, setki pracowników zgromadziło się na minutę ciszy; zawyły syreny karetek.

Więcej ...

Konklawe jest sakramentem

2025-05-07 16:42

Red

W ten oto sposób, po złożeniu przysięgi przez kardynałów i wypowiedzeniu słynnych słów: "extra omnes" – wszyscy na zewnątrz - kończy się konklawe medialne, a rozpoczyna to prawdziwe, mające wymiar religijny.

Więcej ...

Pielgrzymka katechetów i katolickich wychowawców

2025-05-07 18:01
Cudowna figura NMP Osobowickiej poddana została renowacji i tzw. datowaniu. Oszacowano, że pochodzi z początków XVII wieku

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Cudowna figura NMP Osobowickiej poddana została renowacji i tzw. datowaniu. Oszacowano, że pochodzi z początków XVII wieku

Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej zaprasza wszystkich nauczycieli religii, katechetów i katolickich wychowawców archidiecezji wrocławskiej wraz z bliskimi na pielgrzymkę do Sanktuarium NMP Osobowickiej na Świętym Wzgórzu we Wrocławiu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...