Episkopat wzywa do pokojowego dialogu
Episkopat Wenezueli wezwał prezydenta kraju - Hugo Chaveza do podjęcia pokojowego dialogu ze społeczeństwem. Dokument Episkopatu jest odpowiedzią na obecną trudną sytuację w Wenezueli, gdzie ogłoszony przez opozycję powszechny strajk grozi kolejnym rozlewem krwi (taki scenariusz ziścił się w kwietniu br. w czasie nieudanej próby obalenia prezydenta).
W dokumencie zatytułowanym Ten, kto nienawidzi brata swego, jest zabójcą - biskupi zaapelowali do wiernych o wzajemny szacunek, niezależnie od różnic dotyczących poglądów. Biskupi stwierdzili ponadto, że w ich kraju "systematycznie łamie się prawa człowieka, zwłaszcza do życia, bezpieczeństwa, wolności słowa, własności i swobodnego poruszania się".
Na zakończenie swego oświadczenia biskupi wezwali wiernych do nieustannych modłów o pokój w kraju.
Klonowanie zbrodnią przeciwko ludzkości
Reklama
"Klonowanie jest zbrodnią przeciwko ludzkości" - stwierdził włoski minister zdrowia Girolamo Sirchia podczas uroczystości otwarcia nowego centrum biomedycznego przy Katolickim Uniwersytecie Włoch w Campobasso.
Min. Sirchia podkreślił m.in., że klonowanie zarówno reprodukcyjne, jak i tzw. dla celów terapeutycznych należy traktować tak samo jak "niewolnictwo, wykorzystywanie dzieci i działania nazistowskie".
"Dziś już nie wystarcza, że któreś z państw zabroni klonowania. Jedyną drogą, która może przynieść sukces, jest ogłoszenie klonowania jako zbrodni przeciwko ludzkości" - mówił włoski Minister. Jego zdaniem, w kategoriach moralnych nieistotne jest rozróżnienie między klonowaniem reprodukcyjnym a terapeutycznym. Takie rozróżnianie to jedynie "przebiegły ruch na szachownicy" - dodał.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Apel o odwołanie się do Boga w Konstytucji Europejskiej
Obradująca w Brukseli Rada Episkopatów Wspólnoty Europejskiej ComECE podczas sesji plenarnej, 28-29 listopada br., zwróciła się z apelem do Unii Europejskiej o odwołanie się do Boga w przyszłej konstytucji europejskiej. Przewodniczący ComECE - biskup Hildesheim Josef Homeyer powiedział m.in., że zwłaszcza kraje oczekujące na przyjęcie w najbliższym czasie do UE spodziewają się umieszczenia invocatio Dei w przyszłej konstytucji. "Jeśli do tego nie dojdzie, będzie to dla nich szok" - stwierdził bp Homeyer.
Tymczasem, zdaniem sekretarza generalnego ComECE - ks. prał. Noela Treanora, odniesienie do Boga w konstytucji europejskiej nie wystarczy, potrzebne są zapisy dotyczące statusu Kościołów, gdyż to one mają konsekwencje dla porządku prawnego.
Posłannictwo podziemnego Kościoła katolickiego przez internet
Umacnianie i rozszerzanie posłannictwa podziemnego Kościoła katolickiego w Chinach za pośrednictwem Internetu jest jednym z głównych zadań nowo powstałej organizacji - Chińscy Świeccy Rzymskokatolicy (CRCL). Założyli ją wierni wspomnianego Kościoła podziemnego. Z obawy przed prześladowaniami ze strony władz, nowo powstałą stroną internetową będzie oficjalnie zarządzał Amerykanin, a dla bezpieczeństwa całego projektu nie ujawniono nazwisk osób zaangażowanych w jego opracowanie.
CRCL pragnie dostarczać społeczności międzynarodowej dokładne dane o trudnościach, jakie napotyka Kościół podziemny w Chińskiej Republice Ludowej.
W oczekiwaniu na Boże Narodzenie
Reklama
"Uroczystości Bożego Narodzenia odbędą się w Betlejem podobnie jak w latach ubiegłych; gwarantują to międzynarodowe umowy Stolicy Apostolskiej zarówno z Organizacją Wyzwolenia Palestyny, jak i z Państwem Izrael" - zapewnił m.in. rzecznik Kustodii Ziemi Świętej - o. David Jaeger OFM.
W oświadczeniu dla Radia Watykańskiego wyjaśnił on, że decyzja - podjęta przez przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Jasera Arafata - o odwołaniu obchodów dotyczy wyłącznie uroczystości "świeckich i ludowych".
Tymczasem przedstawiciel kancelarii ministra obrony Izraela Szaula Mofaza poinformował, że władze nie wykluczają, że wojsko wycofa się z Betlejem jeszcze przed Bożym Narodzeniem.
Brazylia
W siedzibie Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii (CNBB) w Rio de Janeiro odbyło się spotkanie jej przewodniczącego - bp. Jayme Henrique Chemello z nowym prezydentem tego kraju - Luisem Inácio "Lula" da Silvą. Okazją do tego historycznego wydarzenia była pierwsza w dziejach wizyta, jaką prezydent elekt złożył w siedzibie Episkopatu. Wziął tam udział w części posiedzenia Rady Stałej CNBB.
Bp Chemello pochwalił prezydenta m.in. za odwagę "umieszczenia w programie rządu - jako pierwszego - punktu dotyczącego akcji żywieniowej dla narodu". Jednocześnie dodał, że w przyszłości biskupi będą przedstawiać rządowi pewne uwagi krytyczne. "Wykonujemy i będziemy nadal wykonywać swą podstawową rolę, będąc krytycznym sumieniem, co wypływa z samej Ewangelii" - powiedział.
Hiszpania
Hiszpańscy internauci chcą wybrać świętego, który mógłby stać się oficjalnie patronem światowej sieci komputerowej. W tym celu katolicka strona El Ángel de la Web, założona w 1999 r. przez Hiszpana Angela Rodrigueza Vilagrana z Gerony, będzie zbierała propozycje do końca marca przyszłego roku, po czym wyniki zostaną przekazane Stolicy Apostolskiej, która podejmie odpowiednie decyzje.
Dotychczas najwięcej szans ma św. Izydor z Sewilli (+636). Inni kandydaci to: święte - Tekla i Rita z Cascii oraz święci - Archanioł Gabriel, Andrzej Apostoł i Piotr Łagodny.
Belgia
Katolickie Centrum Europejskie w Brukseli, pełniące posługę dla pracowników instytucji Unii Europejskiej, obchodziło 40-lecie istnienia. Powstało w 1962 r. na życzenie katolickich rodzin pracowników Komisji Europejskiej, głównie z Włoch i Francji. Ówczesny biskup Brukseli pieczę nad centrum powierzył jezuitom. W latach 70. dołączyli do nich Hiszpanie i Portugalczycy, a kilka lat temu także Polacy pracujący w instytucjach UE. Duszpasterską opiekę nad nimi sprawuje jezuita - o. Leszek Gęsiak.
Jugosławia
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) potępiła burzenie kościołów i innych obiektów należących do Serbskiego Kościoła Prawosławnego w Kosowie, dokonywane prawdopodobnie przez albańskich ekstremistów. "Te przykre zdarzenia mają negatywne oddziaływanie na budowanie wieloetnicznego społeczeństwa w Kosowie" - stwierdził w Wiedniu 1 grudnia br. przewodniczący Rady Stałej KBWE - Francisco Seixas de Costa.
Natomiast jugosłowiański ambasador przy OBWE, Branislav Milinković, powiedział m.in., że utrzymujące się zjawisko burzenia obiektów serbskich w Kosowie utrudnia realizację podstawowego celu misji OBWE w regionie, jakim jest ochrona powracających w rodzinne strony uchodźców.
Tydzień na świecie
28 listopada Jan Paweł II przyjął na audiencji prywatnej prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmę.
5 grudnia Ojciec Święty przyjął Premiera RP - Leszka Millera. Szef rządu przekazał Papieżowi zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce.
Ok. 60 proc. Rosjan wierzy w Boga - wynika z ankiety przeprowadzonej przez rosyjski ośrodek badania opinii publicznej Romir. Natomiast 22 proc. ankietowanych określiło się jako ateiści. Spośród 2 tys. respondentów 69 proc. należy do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, 3 proc. - do Kościoła katolickiego lub protestanckiego, 2,5 proc. to muzułmanie, a 0,4 proc. - buddyści.
W 60 miastach świata po raz pierwszy obchodzony był Światowy Dzień Walki z Karą Śmierci. Jego inicjatorem jest katolicka Wspólnota św. Idziego oraz wiele organizacji pozarządowych, tworzących Światową Koalicję przeciwko Karze Śmierci. Apel o zaniechanie wykonywania kary śmierci podpisało już niemal 5 mln osób ze 145 krajów świata. W ub. r. wykonano ponad 4,7 tys. wyroków śmierci, w tym 3,5 tys. w Chinach. Jak dotąd karę śmierci utrzymuje jeszcze 86 krajów.
Dania nie wydała zatrzymanego na żądanie Kremla Ahmeda Zakajewa, współpracownika czeczeńskiego prezydenta Asłana Maschadowa, i wypuściła go na wolność. Duńskie Ministerstwo Sprawiedliwości uznało, że rosyjskie żądania wydania Zakajewa jako zbrodniarza wojennego są całkowicie bezpodstawne. Tymczasem Rosja oskarżyła Danię o tolerowanie terrorystów.
Wielka Brytania przedstawiła 23-stronicowy raport, w którym oskarża prezydenta Iraku Saddama Husajna o masowe łamanie praw człowieka. Przypomniano m. in., że z powodu prześladowań 3-4 mln Irakijczyków uciekło z ojczyzny.
Unijni ministrowie zdrowia uzgodnili, że na terenie UE od 2005 r. we wszystkich gazetach i czasopismach będzie obowiązywał zakaz reklamy wyrobów tytoniowych. Obejmie on także radio, Internet oraz odbywające się w krajach UE imprezy o charakterze międzynarodowym.
Sąd w Budapeszcie skazał na 9 lat więzienia pielęgniarkę, zwaną czarnym aniołem, która podczas pracy w szpitalu uśmierciła kilkudziesięciu pacjentów.
Ok. 10 tys. rolników protestowało w Pradze przeciwko propozycjom Unii Europejskiej dotyczącym m.in. ograniczenia dopłat bezpośrednich. Jednocześnie domagali się pomocy państwa w zwalczaniu ostrego kryzysu w rolnictwie, do którego przyczyniła się m.in. tegoroczna powódź w Czechach.
W II turze wyborów prezydenckich w Słowenii zwycięstwo odniósł dotychczasowy premier tego kraju - Janez Dmovszek (otrzymał 56,3 proc. głosów).
Uczestnicy III Zjazdu Kongresu Polaków w Rosji w liście do prezydenta Władimira Putina zażądali pełnej rehabilitacji Polaków i uznania ich za naród represjonowany w czasach stalinowskich.
Rosja rozpoczęła likwidację obozów uchodźców w Inguszetii, gdzie koczują uciekinierzy z Czeczenii (już wyłączono im prąd i gaz). Tym samym kilkadziesiąt tysięcy Czeczenów zostanie w zimie bez dachu nad głową.
Podczas wizyty w komunistycznych Chinach prezydent Władimir Putin zapewnił gospodarzy, że Rosja nie nawiąże stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, natomiast Jiang Zemin poparł walkę Rosjan z "terrorystami czeczeńskimi".
Al-Kaida przyznała się do zorganizowania zamachu na izraelskich turystów w Kenii, w wyniku którego zginęło 16 osób.