Reklama

Z internetu

Kremlowskie Boże Narodzenie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wysocy przedstawiciele parlamentu amerykańskiego skrytykowali na łamach Washington Times stosunek władz rosyjskich do Kościoła katolickiego. Christopher Smith, republikanin z Jersey, jest współprzewodniczącym Komisji Stanów Zjednoczonych ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Senator Gordon Smith, republikanin, jest jej członkiem. Piszą oni:
Podczas gdy serca mieszkańców całego świata przepełnia uczucie radości i miłości, władze rosyjskie przeprowadzają kampanię przeciw mniejszościom religijnym. Odmawiają udzielania wiz katolickim kapłanom z zagranicy. W ciągu ostatnich dwóch lat rząd zabronił wjazdu siedmiu katolickim księżom. Na pytanie o wyjaśnienie odmowy wiz - milczą lub mgliście mówią o problemach bezpieczeństwa. Jako państwo, które podpisało pakt helsiński w 1975 r., Rosja winna szanować prawo katolików do organizowania swojej działalności, zgodnie ze swoją strukturą hierarchiczną i instytucjonalną, prawo do samodzielnego wyboru nominacji i obsady stanowisk duszpasterskich.
Podczas gdy większość chrześcijan rosyjskich stanowią na gruncie wiary i kultury prawosławni, Kościół rzymskokatolicki istnieje w Rosji ponad 200 lat. Według różnych szacunków, w Rosji mieszka od 10 tys. do 1 mln katolików. Represje w czasach radzieckich doprowadziły do tego, że w kraju tym pozostało bardzo mało katolickich księży i czynne było tylko jedno seminarium duchowne. Kościół jest zmuszony zapraszać kapłanów z zagranicy. 85% kapłanów katolickich pracujących w Rosji to cudzoziemcy. Stosunki księży katolickich z władzami świeckimi, Patriarchatem moskiewskim oraz Rosyjskim Kościołem Prawosławnym zawsze były złożone. Kierownictwo Kościoła prawosławnego zawsze oskarżało Watykan, iż czyni zakusy na terytorium kanoniczne, próbując nawrócić prawosławnych na katolicyzm. W ubiegłym roku Watykan ustanowił 4 diecezje, co nad wyraz nie spodobało się Patriarchatowi moskiewskiemu. Należy zwrócić uwagę na fakt, że po rozpadzie Związku Radzieckiego sytuacja Kościoła katolickiego w Rosji kardynalnie się pogorszyła. Wcześniej Kościół katolicki w Rosji pracował w ramach administracji apostolskiej - takie instytucje Watykan tworzy w tych regionach, gdzie brak jest politycznych warunków do normalnej działalności Kościoła. Podnosząc status administracji apostolskiej do diecezji Watykan potwierdził, że Rosja stała się państwem, gdzie katolicy mogą wyznawać otwarcie swoją religię. Międzywyznaniowe konflikty nie są zjawiskiem młodym, ale duża liczba odmowy wiz i innych ograniczeń świadczy o tym, że stanowisko rządu rosyjskiego nie jest neutralne. Niedawno wysoko postawiony przedstawiciel ministerstwa spraw zagranicznych w rozmowie z przedstawicielem Kościoła prawosławnego określił decyzję o utworzeniu 4 katolickich diecezji jako "nie do przyjęcia". Sytuacja zaostrzyła się na początku grudnia, gdy pewna gazeta moskiewska napisała o "religijnym ekstremizmie innych zagranicznych wyznań" i rzekomo związanym z nim zagrożeniem dla narodowego bezpieczeństwa Rosji, po czym minister ds. narodowości Rosji powiedział, że artykuł stanowił jedynie analizę rozwoju wyznań w Rosji.
Prezydent Władimir Putin mówi o konieczności obrony wolności religijnej. Jednocześnie jego administracja kontynuuje kampanię przeciwko duchowieństwu katolickiemu. Jako członkowie helsińskiej komisji KBWE, apelujemy do prezydenta Putina, aby działania jego rządu nie były sprzeczne z deklaracjami, by kapłanom, którzy chcą pracować z religijną mniejszością katolicką, dały możliwość kontynuowania działalności.
W tej chwili, gdy prawosławni, katolicy i inne chrześcijańskie wspólnoty obchodzą Boże Narodzenie, wyrażamy nadzieję, że dobra wola zatriumfuje, problem ten zostanie rozwiązany i kapłani zostaną wpuszczeni do Rosji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

O. Giertych przy grobie Jana Pawła II: przykazania potrzebne, ale zbawia Chrystus

2024-05-02 10:25

Monika Książek

Przykazania są potrzebne. One są mądrymi zasadami. One podprowadzają do Chrystusa, ale zbawieni jesteśmy przez Chrystusa - powiedział teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Maryjna trasa w Ogrodach Watykańskich

2024-05-02 19:19
Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Vatican News/www.vaticannews.va/pl

Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Przez cały maj Muzea Watykańskie proponują pielgrzymom maryjny spacer po Ogrodach Watykańskich, połączony z modlitwą o pokój. Można wziąć w nim udział dwa razy w tygodniu: w sobotę rano i w środę po audiencji ogólnej, po uprzedniej rezerwacji - mówi s. Emanuela Edwards, kierownik Biura Działalności Edukacyjnej Muzeów Watykańskich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady