Reklama

Z internetu

Kremlowskie Boże Narodzenie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wysocy przedstawiciele parlamentu amerykańskiego skrytykowali na łamach Washington Times stosunek władz rosyjskich do Kościoła katolickiego. Christopher Smith, republikanin z Jersey, jest współprzewodniczącym Komisji Stanów Zjednoczonych ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Senator Gordon Smith, republikanin, jest jej członkiem. Piszą oni:
Podczas gdy serca mieszkańców całego świata przepełnia uczucie radości i miłości, władze rosyjskie przeprowadzają kampanię przeciw mniejszościom religijnym. Odmawiają udzielania wiz katolickim kapłanom z zagranicy. W ciągu ostatnich dwóch lat rząd zabronił wjazdu siedmiu katolickim księżom. Na pytanie o wyjaśnienie odmowy wiz - milczą lub mgliście mówią o problemach bezpieczeństwa. Jako państwo, które podpisało pakt helsiński w 1975 r., Rosja winna szanować prawo katolików do organizowania swojej działalności, zgodnie ze swoją strukturą hierarchiczną i instytucjonalną, prawo do samodzielnego wyboru nominacji i obsady stanowisk duszpasterskich.
Podczas gdy większość chrześcijan rosyjskich stanowią na gruncie wiary i kultury prawosławni, Kościół rzymskokatolicki istnieje w Rosji ponad 200 lat. Według różnych szacunków, w Rosji mieszka od 10 tys. do 1 mln katolików. Represje w czasach radzieckich doprowadziły do tego, że w kraju tym pozostało bardzo mało katolickich księży i czynne było tylko jedno seminarium duchowne. Kościół jest zmuszony zapraszać kapłanów z zagranicy. 85% kapłanów katolickich pracujących w Rosji to cudzoziemcy. Stosunki księży katolickich z władzami świeckimi, Patriarchatem moskiewskim oraz Rosyjskim Kościołem Prawosławnym zawsze były złożone. Kierownictwo Kościoła prawosławnego zawsze oskarżało Watykan, iż czyni zakusy na terytorium kanoniczne, próbując nawrócić prawosławnych na katolicyzm. W ubiegłym roku Watykan ustanowił 4 diecezje, co nad wyraz nie spodobało się Patriarchatowi moskiewskiemu. Należy zwrócić uwagę na fakt, że po rozpadzie Związku Radzieckiego sytuacja Kościoła katolickiego w Rosji kardynalnie się pogorszyła. Wcześniej Kościół katolicki w Rosji pracował w ramach administracji apostolskiej - takie instytucje Watykan tworzy w tych regionach, gdzie brak jest politycznych warunków do normalnej działalności Kościoła. Podnosząc status administracji apostolskiej do diecezji Watykan potwierdził, że Rosja stała się państwem, gdzie katolicy mogą wyznawać otwarcie swoją religię. Międzywyznaniowe konflikty nie są zjawiskiem młodym, ale duża liczba odmowy wiz i innych ograniczeń świadczy o tym, że stanowisko rządu rosyjskiego nie jest neutralne. Niedawno wysoko postawiony przedstawiciel ministerstwa spraw zagranicznych w rozmowie z przedstawicielem Kościoła prawosławnego określił decyzję o utworzeniu 4 katolickich diecezji jako "nie do przyjęcia". Sytuacja zaostrzyła się na początku grudnia, gdy pewna gazeta moskiewska napisała o "religijnym ekstremizmie innych zagranicznych wyznań" i rzekomo związanym z nim zagrożeniem dla narodowego bezpieczeństwa Rosji, po czym minister ds. narodowości Rosji powiedział, że artykuł stanowił jedynie analizę rozwoju wyznań w Rosji.
Prezydent Władimir Putin mówi o konieczności obrony wolności religijnej. Jednocześnie jego administracja kontynuuje kampanię przeciwko duchowieństwu katolickiemu. Jako członkowie helsińskiej komisji KBWE, apelujemy do prezydenta Putina, aby działania jego rządu nie były sprzeczne z deklaracjami, by kapłanom, którzy chcą pracować z religijną mniejszością katolicką, dały możliwość kontynuowania działalności.
W tej chwili, gdy prawosławni, katolicy i inne chrześcijańskie wspólnoty obchodzą Boże Narodzenie, wyrażamy nadzieję, że dobra wola zatriumfuje, problem ten zostanie rozwiązany i kapłani zostaną wpuszczeni do Rosji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież na „Anioł Pański”: Bóg prawdziwie przebywa pośród swego ludu

2025-02-02 12:33

Vatican Media

O Bożej obecności pośród swojego ludu mówił dziś Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”. Franciszek odniósł się do czytanego w święto Ofiarowania Pańskiego fragmentu Ewangelii (Łk 2, 22-40) mówiącego o przyniesieniu przez Józefa i Maryję Dzieciątka Jezus do świątyni jerozolimskiej.

Więcej ...

Święto Ofiarowania Pańskiego

Niedziela podlaska 5/2003

Więcej ...

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Zostawić wszystko. Czyli co?

2025-02-03 09:10

Duccio di Buoninsegna, Powołanie Apostołów, pl.wikipedia.org

Na kanwie opowiadania o powołaniu pierwszych apostołów w sposób naturalny rodzi się refleksja nad naturą powołania. W języku biblijnym jest to wezwanie Boga do spełnienia powierzonej misji. Obejmuje ono wszystkie wymiary życia powołanego i ustanawia zupełnie nową jakość relacji z Bogiem.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Wiara

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Błażejowe błogosławieństwo świecami

Wiara

Błażejowe błogosławieństwo świecami

Bądź dziś światłem w ciemności

Wiara

Bądź dziś światłem w ciemności

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Kościół

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Skandal! Nowacka:

Wiadomości

Skandal! Nowacka: "Na terenie okupowanym przez Niemcy...

Skandal w szkole. Nauczyciel bił się w klasie z uczniem

Wiadomości

Skandal w szkole. Nauczyciel bił się w klasie z uczniem

Modlitwa św. Tomasza z Akwinu

Modlitwa

Modlitwa św. Tomasza z Akwinu