Reklama

Punkty i kontrapunkty

Czy będą miejsca w gospodzie?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Francja zamyka porodówki

W związku z brakiem profesjonalnych akuszerów minister zdrowia Francji Jean Françoise Mattei proponuje "zgrupować sale porodowe w instytucjach medycznych posiadających techniczne możliwości" oraz "zreorganizować nieodpowiednio wyposażone domy w lokalne ośrodki perinatalne".
Propozycja ta stawia pod znakiem zapytania dalszą egzystencję niewielkich porodówek we Francji, które zamienią się w ośrodki pomocy dla noworodków i ich matek.
W ciągu ostatnich 25 lat liczba porodówek zmniejszyła się o połowę: z 1369 w 1975 r. do 814 w 1996 r. i do 694 w 2001 r. Od 1972 r. minimalna ilość łóżek w prywatnych klinikach położniczych wynosi 15. W 1998 r. norma dla francuskich porodówek wynosiła 300 urodzeń w ciągu roku.
Dzisiaj spośród 694 działających izb porodowych 50 przyjmuje poniżej 300 porodów w ciągu roku, 42 domy porodowe 300 do 400. Utworzono 32 ośrodki perinatalne. Stowarzyszenie Małych Miast Francji APWF wyraziło zaniepokojenie i sceptycyzm. Potępia ono technokratyczną i finansową logikę, która kieruje Ministerstwem Zdrowia. Obawia się także niebezpieczeństwa "dehumanizacji porodów", a nawet powstania "prawdziwych sanitarnych pustyń" (Le Monde, 27 XII 2002)

Największy problem Rosji

Lokalne władze Achtubinska zaproponowały kobietom prosty interes: udowodnij, że możesz mieć dzieci, że twój mąż nie jest alkoholikiem i w ciągu pięciu lat uródź nam troje dzieci, a my tobie kupimy dom. Władze rozpaczliwie próbują powstrzymać spadek przyrostu naturalnego. Jest to ból całej Rosji. Po rozpadzie Związku Radzieckiego AIDS, alkoholizm i nędza sprzyjają szybkiemu spadkowi liczby ludności.
Jeżeli liczba ludności będzie spadać w takim tempie jak teraz, to w roku 2050 zostanie ona zredukowana ze 135 mln do 90 mln. Prezydent Putin powiedział, że stanowi to zagrożenie dla samej egzystencji Rosji. Najważniejszym problemem jest spadek przyrostu naturalnego. Władze podały, że w ubiegłym roku w regionie Achtubinska zmarło 1300 ludzi, a urodziło się zaledwie 847 dzieci. Aleksiej Furik - administrator regionu, który opracował nowy projekt pomocy, powiedział: "Od momentu rozpadu ZSRR tracimy 2% ludności w ciągu roku. Władze ciągle mówią o tym problemie, ale nikt niczego nie czyni. Dlatego postanowiliśmy działać samodzielnie".
System zadziałał. Władze na sfinansowanie tego projektu wyasygnowały 1% lokalnego budżetu. Za to kupiono 10 domów dla tych rodzin. W czterech rodzinach już pojawiły się dzieci, kilka kobiet zaszło w ciążę. Popyt jest bardzo duży. Każde małżeństwo zobowiązuje się do wydania na świat trójki dzieci w ciągu 5 lat. Jeżeli w ciągu tego okresu urodzi się tylko dwoje dzieci, władze pokryją tylko połowę wartości domu. Jeżeli urodzi się jedno dziecko, władze zapłacą jedną trzecią wartości domu, natomiast resztę musi dołożyć zainteresowana rodzina.
Mąż i żona muszą mieć poniżej 30 lat oraz stałe dochody. Mąż winien udowodnić, że nie pije i nie zażywa narkotyków. Kobietę nadto czekają badania ginekologiczne.
Następnie zawiera się kontrakt i para zaczyna szukać domu. Na rynku można kupić dom za 1, 5 do 3 tys. dolarów. Mer Fiodor Donskoj ocenia te projekty bardzo sceptycznie:
"Rodzić dzieci jest łatwo, ale żeby je wychować, trzeba dużo pieniędzy. Posłać dziecko do szkoły - to to samo, co posłać kozaka na wojnę: kozak potrzebuje konia, broni, amunicji. Dziecko potrzebuje książek, odzieży i jedzenia" (Daily Telegraph, 27 XII 2002).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: Stanisława Leszczyńska to wzór obrony życia

2024-04-18 16:33
Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

domena publiczna

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Ona jest potężnym znakiem ratowania każdego życia. Świadczy o tym zdanie, które sama zapisała w swoim raporcie położnej z Auschwitz: «dzieci nie wolno zabijać». Tak o heroicznej postawie Stanisławy Leszczyńskiej opowiada kard. Grzegorz Ryś. Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej. Wczoraj zebrane dokumenty dostarczono do watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Więcej ...

Przewodniczący KEP: nie ma prawa do zabijania, ale do ochrony życia!

2024-04-18 08:57
Abp Tadeusz Wojda

Episkopat News

Abp Tadeusz Wojda

Nie ma prawa do zabijania, ale do ochrony życia – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda podczas trzydniowego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej. Zaznaczył, że życie jest największym darem Bożym.

Więcej ...

Caritas optuje na rzecz nowego partnerstwa między Europą i Afryką

2024-04-18 18:55

Caritas

Przewodniczący Caritas Europa ks. Michael Landau i przewodniczący Caritas Afryka ks. Pierre Cibambo wezwali do zacieśnienia stosunków i współpracy na równych zasadach między Europą a Afryką. W wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej obaj poruszyli takie kwestie, jak migracja, stosunki gospodarcze, wojny i konflikty w Afryce oraz ich przyczyny, a także problemy wewnętrzne w Afryce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous