Reklama

Ja do Pana po talenty

Ojciec Święty otrzymał od o. Jana Góry i o. Macieja Zięby pierwszą cegłę legnicką, lampkę oliwną i 5 talentów. Watykan, listopad 2002r.

Archiwum Lednica 2000

Ojciec Święty otrzymał od o. Jana Góry i o. Macieja Zięby pierwszą cegłę legnicką, lampkę oliwną i 5 talentów. Watykan, listopad 2002r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Znacie przypowieść o talentach zakopanych w ziemi? O lampach oliwnych panien mądrych i głupich? A o kamieniu węgielnym, na którym warto budować? Tylko z pozoru przypowieści te nie mają z sobą wiele wspólnego. We wszystkich chodzi o możliwości - dary otrzymane od Boga. I o wybór, co się z tym dobrem zrobi.
Talent do czasów Chrystusa oznaczał jednostkę wagową, potem pieniądz. I dopiero wtedy wytworzyło się pojęcie talentu jako osobistych uzdolnień człowieka - talentów właśnie. I w ten sposób talent dany człowiekowi, lampy oliwne dwunastu panien, cegła jako kamień węgielny - stają się symbolami wyboru życiowej drogi. I wszystkie trzy pojawią się w tym roku na lednickich błoniach.
Nim jednak dojdzie do czegokolwiek, ważne jest błogosławieństwo Ojca Świętego. Dlatego już w listopadzie Jan Paweł II otrzymał od o. Jana Góry i o. Macieja Zięby pierwszą cegłę lednicką, lampkę oliwną i 5 talentów. Czy się ucieszył, czy pobłogosławił? Za komentarz wystarczą zdjęcia - jedno z nich prezentujemy. Ojciec Święty jest od początku przyjazny lednickiej inicjatywie.
Praktycznie tegoroczna Lednica już się rozpoczęła. "Buduję dla Chrystusa" - tak nazwano tę akcję. Jej pomysłodawcami są zakonnik i biznesmen: o. Jan Góra - duszpasterz akademicki z Poznania i Wacław Jopek - właściciel znanej firmy produkującej cegły. Powstanie ośrodka duszpasterskiego w Lednicy powiązane zostało bowiem z wielkodusznością Wacława Jopka, który ofiarował dziesiątki tysięcy cegieł z logo i pieczęcią Lednicy. Cegły te zaczęto rozdawać na dziedzińcu poznańskiego klasztoru Dominikanów 1 grudnia ub.r. Otrzymali je uroczyście prezydent Poznania i przewodniczący Rady Miasta. A potem rozpoczęła się prawdziwa walka poznaniaków o poświęcone wcześniej lednickie cegły. O. Jan Góra powtarza, że cegły są dla tych, którzy w przyszłości "wybudują swój dom. Rodziny, małżeństwa, narzeczeni. Osoby te zostaną wpisane do Złotej Księgi i stworzą Rodzinę Lednicką, ubogaconą wspólną modlitwą. Pragniemy, aby ta cegła stała się kamieniem węgielnym nie tylko domu rodzinnego, ale przede wszystkim wspólnoty rodzinnej, opartej na Chrystusie". Wacław Jopek dodał do duchowego wymiaru wymiar materialny. Każdy posiadacz lednickiej cegły otrzyma w firmie Jopek 35-procentowy rabat na zakup tego materiału budowlanego. Każdy może taką cegłę otrzymać w duszpasterstwie akademickim Dominikanów (ul. Kościuszki 99, Poznań).
Nim nastąpi spotkanie w Lednicy, po całym kraju krążą certyfikaty talentu. Młodzi, jak Polska długa i szeroka, wypełniają specjalne kartony z fotografią i wpisem o rodzaju otrzymanych od Boga zdolności (np. rzemiosło, nauka, pomoc innym, sztuka, sport, przedsiębiorczość). Te pojedyncze kartki złoży się potem w Lednicką Księgę Talentów.
Artystyczny kształt nadał talentom prof. Józef Stasiński. Jest to moneta o różnych nominałach, przypominająca starożytny pieniążek czy lakową pieczęć.
Na lednickim spotkaniu rozdawane będą także lampki oliwne - ewangeliczny atrybut panien mądrych i głupich.
Czego jeszcze można spodziewać się w Lednicy? Specjalnego przesłania od Ojca Świętego, gorącej modlitwy, tańca i śpiewu, a także ognisk miłosierdzia, w których spalimy swoje grzechy, słabości i ułomności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Moc Ducha w Kościele

2024-05-16 11:59

Adobe Stock

Duch Święty oświeca i podnosi, uświęca oraz ożywia człowieka. Budzi w ludziach wszelkiego rodzaju dobre pragnienia i szlachetne tęsknoty, a jedną z nich jest pragnienie nieba. Przywraca też człowiekowi nadzieję.

Więcej ...

XIV Konwencja Stanowa w Polsce - Rycerzy Kolumba

2024-05-19 08:24

Facebook/Rycerze Kolumba w Polsce

Rycerze Kolumba zwołali XIV Konwencję Stanową Zakonu, w tym roku odbywa się ona w Licheniu.

Więcej ...

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj